„Kdybych já byl chytrej, tak řeknu: Že jsem bordelář, víme už pětapadesát let. Dneska večer s tím těžko něco uděláme. Ale já nejsem…“ popisuje psychiatr Radkin Honzák začátek typické partnerské hádky. V této situaci se bohužel neumí zachovat chytře téměř nikdo z nás.
Celá přednáška: Každý den pohlazení
Co ještě mimo jiného v přednášce zaznělo:
-
Co je psychosociální pohlazení - pohlazení není jen dotek, ale i slova, gesta… A že s takovými pohlazeními přitéká i psychická energie. Energii nám odčerpává, když se pohlazením bráníme. Že ignorance horší než facka.
-
Čím bližší je nám člověk, tím cennější je jeho pohlazení. Intimita: nejsilnější pohlazení, ale i největší riziko.
-
Jaké jsou roviny komunikace – sociální (sdělení) a psychologická (kontext, neverbální prostředky). Psychologická rovina vždy vítězí. U poctivé komunikace obě roviny v souladu.
-
Transakční analýza dělí naše já na tři stránky: rodič (kárající, pečující), dospělý a dítě (hravé, vtipkující, kající se). V každém z těchto stavů funguje náš mozek jinak, jiným způsobem přijímáme a zpracováváme informace.
-
Když navzájem komunikují naši rodiče, probíhá jakási "výměna svatých pravd". Úroveň dospělého je jediná, na níž lze uzavírat rozumné dohody. Na úrovni dítě – dítě probíhá komunikace ve stylu "pojďte, pane, budeme si hrát“. Problémy nastávají, když se začnou úrovně interakce křížit: například čím víc "rodič" tlačí na pilu, tím víc "dítě" vzdoruje. Řešení: Vědomě se přepnout na dospělou úroveň, tím probudím dospělého i ve druhém.
-
Další "švindl naší mysli" způsobuje, že často navazujeme vztahy na pracovišti.
-
Co nám způsobují ZOŠP (zástupné opakované špatné pocity): opakovaným chováním se například zakóduje, že prožívám vztek místo úzkosti. Stává se z nás "agresor z úzkosti".
-
Jaká je podstata manipulace ve vztazích: snažím se vtáhnout druhého do role "ty můžeš za to, jak já se cítím". Vzdáváme se autenticity a odpovědnosti, je to nepoctivá komunikace a past pro oba, kterou je třeba utnout v začátku.
-
Ve všech švindlech je zakletý dramatický trojúhelník – spasitel, oběť a perzekutor. Do her nás nutí potřeba zvratů: když je to drama, není to nuda.
-
Když na konflikt nejsou lidi, vystačíme si i sami – perzekutora máme v sobě (buď dokonalý, snaž se…).
-
Zapomeňte na slovní spojení "Budu se snažit" – buď to udělejte, nebo se na to vykašlete, ale nesnažte se. Snaživí jsou věčné dvojky.
Psychologie.cz je společným dílem...
...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i
osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit
jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.
Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a
přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen
číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun
týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.
Varianty předplatného →