Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Stop zbytečným informacím

V televizních zprávách ani seriálech klid a pohodu nenajdeme. A smysl už vůbec ne.

Ze seriálu: Čemu říci NE?

Čemu všemu podle vás musí člověk říci NE, pokud chce žít spokojený život? Stejnou otázku jsme položili odborníkům spolupracujícím s redakcí Psychologie.cz. Dnes odpovídá Lenka Nováková.

Pokud chceme žít spokojený život, musíme se mimo jiné naučit říci NE mnoha informacím, které nás obklopují. Podívejme se například na reklamu. Je nám vnucována jako vize našeho štěstí, ale kdo z nás odpovídá vzorům, které reklama servíruje?

Super auta, nohy jako gazela, vlasy jako vodopád, dům s bazénem, bílé prádlo, banky, které vrací peníze: servírované iluze o neexistujícím světě, který má jednoduché řešení na všechno. V srdci každého, kdo se zhlédl v jejím lákavém světě, mediální reklama způsobuje bolest a vyvolává vnitřní konflikt.

Vnější a vnitřní svět

Proč bychom si měli ubližovat? My sami jsme si snad největší přítelem. Anebo nepřítelem? Co když sami před sebou utíkáme? Jsme závislí na tom, jak uspějeme před ostatními, a tak málo se zamýšlíme, jak uspějeme sami před sebou.

Ono se to snadno řekne, ponořte se do vlastního světa. Vypněte přijímání informací prostřednictvím očí a uší. Soustřeďte se jen na své myšlenky. Pozorujte je a zkuste je usměrňovat. Je těžké se to naučit? Prý něco takového umí jen 7-10 % ze všech lidí. Číslo se mi zdálo nízké, a tak jsem své okolí podrobila zkoumání. Výsledek, byť subjektivní, mě překvapil. Asi to sedí.

Vypnout televizi a nutit se k pozorování myšlenek vyžaduje disciplínu stejně jako chození do fitka.

A kam jsem zařadila sama sebe? Nevím, jestli patřím mezi 10 % vyvolených. Místo abych si večer po návratu z náročného dne do bezpečí domova vyčistila hlavu, cpu si tam další balast z televizních zpráv a pasivně zírám na televizní seriály, abych údajně přišla na jiné myšlenky.

Přitom o sobě vím, že půlhodinová meditace, lelkování nebo bezcílná procházka mi umožní vybalancovat emoce a udělat si jasno v mých osobních hodnotách. "Ordinace" tam evidentně nepatří, ale je to tak pohodlné.

Nebudu zapírat. Vypnout televizi a nutit se k pozorování myšlenek vyžaduje disciplínu stejně jako chození do fitka. Nejhorší je, že to o sobě vím, a přesto selhávám. Ale jen někdy, jindy vítězím!

Mnohem těžší to musí být pro ostatní, kteří si důsledky závislosti na vnějším světě neuvědomují. Možná o nich ani neví. Jak si stojíme jako národ, když se u nás nejlépe prodávají noviny plné bulvárních zpráv? Stáváme se obětí událostí a všeobecného očekávání.

Úspěch přichází zevnitř, ne zvnějšku. Ralph Waldo Emerson

Když se nedaří, je snadné najít viníka pro obviňování a ospravedlňování se. Za to, co se kolem nás děje, vždycky někdo může. Asi není nikdo, kdo by nechtěl ve svém životě najít štěstí, ale většina je hledá ve vnějším světě. Chceme ho změnit, chceme druhé zlepšit.

Zapomínáme, že i my jsme jeho součástí a že to nejmenší, co pro zlepšení světa můžeme udělat, je zlepšit sami sebe. Zvolit si svou cestu duchovního růstu. Rozhodnout se pro svobodu a přijmout odpovědnost za to, že ani politici, ani šéf, ale jen já sama jsem tvůrce svého osudu.

A co to znamená pro mě? Pro začátek říci STOP informacím, které mě odvádějí od mých vlastních snů, vytyčených cílů a oslabují moji víru v sebe sama.

Že to není váš šálek čaje? Chápu. Avatarů mezi námi žije jen 10 %. Moc si přeju, aby se začali víc množit. Myslím, že je tady potřebujeme. Jsou totiž pro mě představiteli zdravého rozumu.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

V pasti mindfulness

Nenechte ze sebe udělat mindful zombie. Rozhovor s psychologem Janem Bendou.

27 min

Sebeláska jako vývojový úkol

Ve formování zdravé sebelásky má své místo i fáze narcismu a velikášství.

16 min

Kým budu dnes?

Zasekli jste se v hlavě? Malý experiment vám dá novou energii.

10 min

Umění říkat ne

Důležitější než techniky je jasný záměr, se kterým k odmítnutí přistupujeme.

29 min

Začínám vidět sebe

Jak se vlastními silami uzdravit z následků emočního zanedbání v dětství?

16 min

Otevřít audio sekci
Čemu říci NE?
Seriál

Čemu všemu musí člověk říci NE, pokud chce žít spokojený život? Na anketní otázku odpovídají odborníci Psychologie.cz.

Více autorů

  • Štěstí