Foto: Thinkstock.com
odemčené

Zbavte se strachu z neúspěchu

Odstraňte bloky, jež vám brání objevovat nové cesty. Vždyť některé z nich vedou k úspěchu a radosti!

Milena Nováková

Milena Nováková
Psycholožka, psychoterapeutka

3. 12. 2012

Ze seriálu: Čemu říci NE?

Čemu musí člověk říci NE, pokud chce žít spokojený život? „Sterotypům v myšlení, které omezují naši kreativitu, přinášejí stres, úzkost a strach ze selhání,“ odpovídá psycholožka Milena Nováková na anketní otázku Psychologie.cz.

Myslím, že každý z nás ví sám velmi dobře, čeho by se měl v životě vzdát a co mu život komplikuje. Přesto to ne každý zvládne skutečně udělat. Jako bychom to, co nám vlastně škodí, nějak potřebovali a přitom si často neuměli odpovědět na otázku: K čemu nám to je, co nám to přináší?

Mám pocit, že největší NE bychom měli říkát určitým stereotypům v myšlení. Mezi ně patří například braní si věcí osobně, něco jako vztahovačnost, a s tím související sebehodnocení založené na hodnocení druhých.

Reagujeme spíš pod vlivem ohroženého sebehodnocení. Naše chování směřuje k jeho obraně, ne k smysluplnému řešení situace.

Většinou máme tendenci si chování druhých – to negativní vůči nám zejména – vysvětlovat tak, že jsme ho nějak způsobili, že druhý vyjadřuje negativní vztah k nám, naši chybu nebo nedostatečnost. Nebereme ale moc v úvahu, že lidé nás a naše chování vnímají skrz filtr svých vlastních emocí, vlastností, zkušeností a zážitků. Tedy přes filtr svého já.

Navíc do toho vstupuje také jejich aktuální naladění a životní situace. Je tedy důležité situaci vždy hodnotit především svýma vlastníma očima. Chování druhých vnímat, reagovat na něj, ale pokusit se oprostit od toho, že si toto chování budeme vztahovat na naši sebehodnotu, že se nás bude dotýkat a zpochybňovat nás.

Takové vnímání nám totiž neumožňuje adekvátně zhodnotit situaci a zareagovat tak, jak by bylo v danou chvíli nejpřínosnější. Reagujeme spíš pod vlivem ohroženého sebehodnocení. Naše chování směřuje k jeho obraně a „ukonejšení“, ne k smysluplnému řešení situace. Poznat a přijmout sám sebe nám umožní stát pevněji na svých nohách a chápat interakce s jistým nadhledem a víc reálně.

Nedáváme šanci úspěchu

Dalším stereotypem je přílišné hodnocení – sebe, druhých, věcí, situací, pocitů. Když jsme byli děti, uměli jsme se spontánně pouštět do nejrůznějších činností, s nadšením jsme zkoušeli všechno bez strachu z neúspěchu, bez potřeby být nejlepší a dělat všechno správně a bezchybně.

Postupem času, vlivem nároků a hodnocení okolního světa, jsme tuto schopnost začali ztrácet. Naše já se stalo přísným soudcem a hodnotitelem. Začal se vynořovat strach z neúspěchu a potřeba dělat jen to, v čem pravděpodobně uspějeme. A to znamená, že se čím dál méně pouštíme do nových aktivit, neobjevujeme nové postupy a způsoby řešení.

Využívejte celý web.

Předplatné

Máme tendenci život škatulkovat, rozdělovat do kategorií dobrý/špatný, úspěšný/neúspěšný, s vysokou hodnotou a s hodnotou nízkou. To nás omezuje v kreativitě, přináší stres, úzkost, strach ze selhání a brání nám to v prožívání radosti z činností a z objevování nového.

Je jasné, že ve společnosti zaměřené na výkon je velmi těžké se takového stereotypu zbavit, ale rozhodně bychom měli aspoň občas zkusit toho svého vnitřního hodnotitele „vypnout“ a dělat to, co cítíme, že dělat chceme a co nám dělá radost. Přinese to do života velmi obohacující a osvobozující rozměr.

Články k poslechu

Kdy končí terapie

Osobní vývoj se odehrává ve spirále, hotovo nemáme nikdy. Úloha průvodce je omezená.

13 min

Zranění rodiče

Chcete být pro své děti lepší máma nebo táta, než jaké jste měli vy. Na …

16 min

Mobil není dudlík

Jak pomoci k psychické pohodě dětem ve světě mobilů a tabletů? Časový limit nestačí.

9 min

Manipulační imunita

Jak nenaletět manipulaci? Učme se vyznat ve svých emocích a nebojme se jít do konfliktu.

12 min

Živoucí tělo

Je naší spojkou se světem, přesto ho málokdy doopravdy vnímáme. Jak to napravit?

10 min

Milena Nováková

Psycholožka, psychoterapeutka

3. 12. 2012

Čemu všemu musí člověk říci NE, pokud chce žít spokojený život? Na anketní otázku odpovídají odborníci Psychologie.cz.

Více autorů

  • Sebepoznání
Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.