Pozorujte, co si nejvíc „berete osobně“. Je to velmi důležitá zpráva pro váš osobní rozvoj.
Požádali jsme naše odborníky o krátká zamyšlení na téma „jak si nebrat věci osobně“. Odpovídá psychoterapeutka Leona Dyrehauge:
„Když přede mnou někdo něco zmíní a já si to vezmu osobně, už vím, že je to proto, že se mě to týká. A to bytostně. Dotkne se mě to a většinou se dost urazím. Teď už to neberu tak tragicky, protože to umím využít.
Je mi totiž jasné, že je ta věc, kterou jsem si vzala tak osobně, velmi důležitá. A tak začnu přemýšlet o tom, proč se mě to tak dotklo, proč je to pro mě tak citlivé místo.
Dost často je to tak, že to, co si vezmu osobně, je pravda. Je to nějaký fakt o mně samé, který se mi příčí, nelíbí se mi, hnusí se mi. Nejsem připravená ten fakt přijmout za vlastní. Taková přeci nejsem, nechci být a nikdy nebudu. Jenže v hloubi duše už vím, že je to pravda, že taková jsem a že je možná na čase si to přiznat a prostě to přijmout.
Jakmile se mi celý tenhle proces podaří, už nemám potřebu si to příště brát osobně. Už mě to neuráží, protože už mám v sobě jasno. I když to není příjemné, tak je to skvělá příležitost něco se o sobě dozvědět a zase se trochu posunout dál.“
Jaké jsou vaše zkušenosti? Jak se vám daří nebrat si věci osobně?
Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo si nechte ZDARMA zasílat to nejzajímavější e‑mailem – dáme vám také vědět, když něco zajímavého otevíráme pro všechny čtenáře.
Pozornost je základní projev lásky. Proč se opakovaně vrháme do vztahů, kde ji nenacházíme?
8 min
Lidé s hraniční poruchou osobnosti trpí pocitem prázdnoty. Jejich vztahy jsou plné bolesti.
12 min
Úzkost je naléhavá zpráva. Poslechněte si, jak jí rozumí psycholog Jan Jakub Zlámaný.
25 min