Jaký je rozdíl mezi naší životní rolí a naší identitou? Jak se cítí člověk, který má s pojetím své identity potíže? V čem spočívá past, do které se ve snaze o naplnění svých představ můžeme dostat? Odpovědi nabízí psycholog a psychoterapeut Aleš Borecký v podcastu Petra Boušky.
„Když vím, kdo jsem, předávám i sebevědomý a čitelný obraz svému okolí. Funkcí identity je ukotvit člověka, dát mu stabilitu,“ vysvětluje Aleš Borecký. „Existuje hezké terapeutické cvičení: napíšeme na papírky deset možností, kým jsme. Pak je podle určitého klíče odhazujeme. Takové cvičení nám může ukázat, která část naší identity nebo které identity jsou pro nás důležité. Zkoumá se třeba, jak se identity vylučují, zastiňují. Jestli nějaká nechybí. A jaké to vlastně je stát se „nikým“, když odhodíte i poslední lísteček.“
Důležité je nahlédnout identity jako celek, souhrnný obrázek. S pochopením sebe sama nám pomáhají naše vztahy. Lidé kolem nás jsou zrcadlem, bez kterého ty nejdůležitější věci nepoznáme. Užitečné je se cíleně a zkoumavě vypravovat mezi lidi, kteří jsou odlišní. „I poznání, kdo nejsme, vede ke zjištění, kdo jsme anebo kým chceme být,“ radí Borecký.