Když jsem tátovi zase jednou popisoval své nové objevy ohledně výživy, s lehkým úsměvem poznamenal, jestli si náhodou zbytečně nekomplikuju život. Sám tvrdí, že šťastný člověk nemá za celý život potřebu vědět, kde má játra nebo ledviny. Něco na tom v jeho případě bude, on tu potřebu zatím neměl.
Ještě jsem nenasbíral tolik životní moudrosti a svůj život si asi trochu komplikuju, ale vím, že kvalitu mého života významně ovlivňuje i to, co do sebe každodenně dostávám.
Naše strava může být synonymem pro zdraví nebo nemoc. A záleží jen na nás, jakou variantu si vybereme.
Jedině když budu zdravý, mohu být užitečný sobě i ostatním. Rezonuji s lékařem Igorem Bukovským, odborníkem na výživu, když říká: Chci usínat spokojený a probouzet se nedočkavý.
Jídelníček šitý na míru
V přístupech k našemu stravování neexistuje jedno univerzální řešení pro všechny. Každý z nás jsme naprostým přírodním unikátem se svými individuálními potřebami, což nakonec platí i pro ostatní oblasti našeho života.
Jaký to byl pro mě šok, když mi v rámci léčby u tradiční čínské medicíny bylo naordinováno červené maso, které jsem před tím zhruba deset let nejedl. Byl jsem odborníky upozorněn na to, že vegetariánství a tomu podobné modely jsou pro mě „sebevraždou“. Ale velice rychle a hlavně s chutí jsem si na novou změnu zvykl.
V mládí jsem byl pod vlivem okolí a kamarádů a odkazoval se na ochranu zvířat. Také jsem tehdy pravidelně minimálně jednou do roka do sebe ládoval antibiotika. Zvířátka mám rád, ale musí mi prominout – dávám přednost svému zdraví. Nic proti filozofii vegetariánství, ale pro mě to prostě není.
Výše popsané má blízko k přístupu, který je mi v poslední době nejbližší – strava podle metabolických typů. Ta zjednodušeně dělí strávníky na bílkovinové, sacharidové a smíšené typy podle toho, jaká složka stravy (zda převaha bílkovin nebo sacharidů) zajistí optimální fungování našeho organismu, od nálady a množství energie po trávení a náchylnost k nemocem.
S nadsázkou se traduje, že bílkovinový typ žije proto, aby jedl, sacharidový naopak jí proto, aby žil. Já z toho jednoznačně vycházím bílkovinově. Tato poučka je ovšem zjednodušená. Na internetu najdete rady a dotazníky, jak se v tomto ohledu v sobě zorientovat, ale jistotou je stejně návštěva výživového poradce, který vám k vašemu typu zároveň sestaví ideální jídelníček, ve kterém hraje velkou roli i váš životní styl nebo množství a druh pohybových aktivit.
Drobné kroky pro velké změny
Využívejte celý web.
PředplatnéMožná se teď zamyslíte nad tím, že už i tak máte svůj život komplikovaný až až a nechcete najíždět do ještě větších obrátek. Naštěstí i u stravy platí, že malé, ale zato pravidelně dodržované změny mohou v našem životě vyvolat velkou pozitivní odezvu a my se díky ní budeme cítit mnohem lépe. A o to jde podle mého především. Nakonec, drobné změny můžeme vždy dále prohlubovat.
Darujte předplatné
KoupitZkuste si z následujících tipů vybrat ty pro vás „méně bolestné“ a vyzkoušejte je zařadit do svého života:
-
Jezte pravidelně a udělejte si ze snídaně hlavní gastronomickou událost dne. Odborník na zdravý životní styl Paul Chek tvrdí, že nejsme jen to, co jíme, ale i kdy jíme.
-
Nahraďte limonády, kolu a kafe vodou, ideálně filtrovanou kohoutkovou. Dost pravděpodobně budete překvapeni i její svěží chutí. Tělo vám i poděkuje, když mu dodáte vodu teplou, nikoliv ledovou, jak jsme zvyklí konzumovat v létě v domnění, že se krásně zchladíme. Číňané i v tom největším vedru pijí horký čaj. Vynásobte svou tělesnou hmotnost číslem 0.033 – zhruba tolik litrů těkutin potřebuje vaše tělo každý den.
-
Co vám sedí nejlépe hledejte sami u sebe, méně pak u všeobecných pouček z médii (jako je toto:)). Všímejte si svých individuálních potřeb, jak vaše tělo na stravu a její změny reaguje. Sami se v této oblasti vzdělávejte.
-
Nestřídejte různé druhy diet. Akorát tím matete vlastní tělo, které má rádo pravidelnost.
-
Pokud vám jde hlavně o hubnutí, zjistěte si svůj metabolický typ, jezte naplno, neomezujte se s přísunem kalorií. Hladovění je pro naše tělo stresem a podle toho také reaguje. Efekt nakonec může být opačný.
-
Ke změně jídelníčku přidejte cvičení. Pokud při cvičení váha neklesá tak, jak jste očekávali, je to vlastně dobré znamení – ubývá tuku a zároveň přibývá svalové hmoty. Spíš si všímejte, zda se cítíte lépe.
-
Zaujala mě rada trenérky a výživové poradkyně Justyny Mackové: Jezte potraviny, které se rychle kazí, předtím, než se zkazí. Jídlo by se mělo co nejvíce podobat svému původnímu stavu (i dnes si dáte oběd z fast foodu?). Justyna dále doporučuje „velký úklid“ – vyhoďte z ledničky průmyslově zpracované potraviny. Co vám tam zbyde?
-
Nepřejídejte se. Nadmíra jídla je pro tělo zátěž spojená nejen s únavou.
-
Hledejte alternativy supermarketů. Sám jsem si oblíbil farmářské trhy na pražské náplavce. Při pěkném počasí se z nich stává příjemný společenský happening. Nezřídka tu potkávám své přátele a společně si užíváme neuspěchaný nákup pod širou oblohou.
-
Omezte konzumaci bílého cukru a sladkostí. Věc, která je pro mě stále vyšší dívčí.
Ano, může to znít komplikovaně, ale nakonec – naše strava je parťákem, se kterým se potkáváme několikrát denně. A asi se shodneme na tom, že je dobré udržovat dobré dlouhodobé vztahy. Ale i přesto se jednou za čas těším na opékaný buřt nad ohněm na Skalce nad Mníškem během procházek po Brdech.