Foto: Thinkstock.com
odemčené

Čtvrtý pilíř spokojeného života

Shodneme se na tom, že ty skutečně hodnotné věci se nerodí přes noc, ale během naší dlouhé cesty?

Jan Smetánka

Jan Smetánka
Vydavatel Psychologie.cz

26. 10. 2012

Ze seriálu: Bodylab

Představte si, že se vás při přijímacím pohovoru váš možný budoucí zaměstanavatel zeptá, v kolik chodin chodíte spát a jak jste na tom se stravou a pravidelným cvičením. O vašem přizdobeném životopisu nepadne ani slovo. Já bych se jako šéf ptal právě na tohle.

Ještě chvilku fantazírujme. Určitě bych se zajímal o duševní a fyzické zdraví člověka, jemuž bych svěřil důvěru. O to, zda můj budoucí zaměstnanec chodí do práce odpočatý, v dobré náladě. Jestli bude ostatní spolupracovníky „infikovat“ pozitivním nastavením, nebo naopak přinese do týmu závan svého zasmrádlého soukromí. Ve většině případů je to důležitější než zkušenosti a papír ze školy. Pokud je totiž člověk spokojený a otevřený, postupně se bez problémů naučí to, co bude pro svou práci potřebovat.

Co se stane, když se se zdravím ocitneme na hraně? Přicházíme o svobodu: můžeme dělat už jen něco.

Kdyby to podmínky dovolily, zašel bych možná ještě dál a zavedl do pracovní doby takové experimenty, jaké například prováděl barmský učitel meditace U Ba Khin. Ten působil ve státní sféře a pro své podřízené zavedl během pracovní doby pravidelné meditace vipassana.

Doktor Igor Bukovský říká, že chlap, jemuž je zdraví ukradené, představuje pro svou rodinu do budoucna ohrožení. To samozřejmě platí i pro našeho adepta o novou pozici.

Svatý kvartet

Uvádí se, že k naší základní životní spokojenosti vede trojice:

  • vztah, rodina
  • uspokojivá práce
  • koníčky, záliby, které nás naplňují.

S tímto souhlasím a doplňuji o další pro mě významný pilíř, a tím je životospráva. Pro někoho je vášnivým koníčkem, pro jiného opruzem, zbytečností, o které nechce slyšet, pro dalšího nutnost, i když ne zrovna zábavná.

Vytáhnu jedno klišé: Když jsme zdraví, můžeme cokoliv. Skutečně cokoliv si usmyslíme a máme sílu to zrealizovat. Co se stane v momentě, když se se svým zdravím ocitneme na hraně? Přicházíme o svobodu – můžeme dělat už jen něco.

K čemu je tedy dobré zabývat se svou životosprávou, malými detaily, které rozhodují a které nám v dlouhodobém horizontu zajišťují spokojenější život? Právě kvůli naší vlastní svobodě.

29. ledna 2025

Od konfliktu k porozumění

Michal Petr

Životospráva k nakousnutí

Životosprávu vnímám jako chutný rozkrájený koláč. Neokousaný. Kdo není na sladké, ať si představí svou oblíbenou pizzu – předtím, než ji sní. Jednotlivými dílky jsou naše strava, pitný režim, pravidelné fyzické a mentální cvičení, relaxace, regenerace, spánek. A určitě můžeme s výčtem pokračovat dál.

Darujte předplatné

Koupit

Výsledky se nedostavují okamžitě a za peníze si něco takového nekoupíme. Není to o členství ve fitness klubu. Je to naše usílí a trpělivost, co nám zlepší život.

Jsem přesvědčený, že věnovat pravidelně určitou pozornost celému koláči je jednou z nejlepších investic, jakou si můžeme nadělit. I když je to občas časově náročné a otravné.

Náš dobrý pocit z každodenního života není cílem, ale cestou samotnou, která se neustále formuje, mění. Smysluplná a pravidelná péče o naši dokonalou živou mašinu nepatří zrovna k hitům dnešní doby – výsledky se nedostavují okamžitě a za peníze si něco takového nekoupíme. Není to o členství ve fitness klubu. Je to naše usílí, síla vydržet, zapálení pro věc a naše trpělivost, co nám zlepší život. Shodneme se na tom, že ty skutečně hodnotné věci se nerodí přes noc, ale během naší dlouhé cesty?

Kondice a zdraví, jak fyzické, tak psychické, je hlavním tématem programu Bodylab. Od 7. listopadu se scházíme každou středu v sympatickém minimalistickém prostoru Yanka v centru Prahy (Soukenická 7, Praha 1) v čase od sedmi do osmi večer. Nedávno jsme také vyrazili do terénu na první Bodylab víkend. Atmosféru na svých fotkách zachytil jeden z účastníku workshopu, fotograf Petr Hoffelner.

Více info o projektu Bodylab…

Využívejte celý web.

Předplatné

Články k poslechu

Vyšumělý vztah

Může se partner změnit? Ptejte se, jestli chcete zůstat, i když to neudělá.

13 min

Bývalé lásky

Nejste první, s kým se milovali. Jak se vyrovnat s partnerovou minulostí?

11 min

IQ není všechno

Máte pocit, že nejste dost chytří, a proto nezapadáte? Místo v životě si budujeme jinak.

14 min

Náprava vztahových vzorců

Jak se vymanit z vývojového uvíznutí a odložit zátěž minulosti?

14 min

Naostro

První práce, zodpovědnost, závazky. Jak si zvyknout na novou životní fázi?

12 min

Jan Smetánka

Vydavatel Psychologie.cz

26. 10. 2012

Jan Smetánka

Vydavatel Psychologie.cz

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.