Téma k poslechu: Co se životem
Vyberte si své téma Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Čtvrtý pilíř spokojeného života

Shodneme se na tom, že ty skutečně hodnotné věci se nerodí přes noc, ale během naší dlouhé cesty?

Ze seriálu: Bodylab

Jan Smetánka

Jan Smetánka

26. 10. 2012

Představte si, že se vás při přijímacím pohovoru váš možný budoucí zaměstanavatel zeptá, v kolik chodin chodíte spát a jak jste na tom se stravou a pravidelným cvičením. O vašem přizdobeném životopisu nepadne ani slovo. Já bych se jako šéf ptal právě na tohle.

Ještě chvilku fantazírujme. Určitě bych se zajímal o duševní a fyzické zdraví člověka, jemuž bych svěřil důvěru. O to, zda můj budoucí zaměstnanec chodí do práce odpočatý, v dobré náladě. Jestli bude ostatní spolupracovníky „infikovat“ pozitivním nastavením, nebo naopak přinese do týmu závan svého zasmrádlého soukromí. Ve většině případů je to důležitější než zkušenosti a papír ze školy. Pokud je totiž člověk spokojený a otevřený, postupně se bez problémů naučí to, co bude pro svou práci potřebovat.

Co se stane, když se se zdravím ocitneme na hraně? Přicházíme o svobodu: můžeme dělat už jen něco.

Kdyby to podmínky dovolily, zašel bych možná ještě dál a zavedl do pracovní doby takové experimenty, jaké například prováděl barmský učitel meditace U Ba Khin. Ten působil ve státní sféře a pro své podřízené zavedl během pracovní doby pravidelné meditace vipassana.

Doktor Igor Bukovský říká, že chlap, jemuž je zdraví ukradené, představuje pro svou rodinu do budoucna ohrožení. To samozřejmě platí i pro našeho adepta o novou pozici.

Svatý kvartet

Uvádí se, že k naší základní životní spokojenosti vede trojice:

  • vztah, rodina
  • uspokojivá práce
  • koníčky, záliby, které nás naplňují.

S tímto souhlasím a doplňuji o další pro mě významný pilíř, a tím je životospráva. Pro někoho je vášnivým koníčkem, pro jiného opruzem, zbytečností, o které nechce slyšet, pro dalšího nutnost, i když ne zrovna zábavná.

Vytáhnu jedno klišé: Když jsme zdraví, můžeme cokoliv. Skutečně cokoliv si usmyslíme a máme sílu to zrealizovat. Co se stane v momentě, když se se svým zdravím ocitneme na hraně? Přicházíme o svobodu – můžeme dělat už jen něco.

K čemu je tedy dobré zabývat se svou životosprávou, malými detaily, které rozhodují a které nám v dlouhodobém horizontu zajišťují spokojenější život? Právě kvůli naší vlastní svobodě.

Životospráva k nakousnutí

Životosprávu vnímám jako chutný rozkrájený koláč. Neokousaný. Kdo není na sladké, ať si představí svou oblíbenou pizzu – předtím, než ji sní. Jednotlivými dílky jsou naše strava, pitný režim, pravidelné fyzické a mentální cvičení, relaxace, regenerace, spánek. A určitě můžeme s výčtem pokračovat dál.

Výsledky se nedostavují okamžitě a za peníze si něco takového nekoupíme. Není to o členství ve fitness klubu. Je to naše usílí a trpělivost, co nám zlepší život.

Jsem přesvědčený, že věnovat pravidelně určitou pozornost celému koláči je jednou z nejlepších investic, jakou si můžeme nadělit. I když je to občas časově náročné a otravné.

Náš dobrý pocit z každodenního života není cílem, ale cestou samotnou, která se neustále formuje, mění. Smysluplná a pravidelná péče o naši dokonalou živou mašinu nepatří zrovna k hitům dnešní doby – výsledky se nedostavují okamžitě a za peníze si něco takového nekoupíme. Není to o členství ve fitness klubu. Je to naše usílí, síla vydržet, zapálení pro věc a naše trpělivost, co nám zlepší život. Shodneme se na tom, že ty skutečně hodnotné věci se nerodí přes noc, ale během naší dlouhé cesty?

Kondice a zdraví, jak fyzické, tak psychické, je hlavním tématem programu Bodylab. Od 7. listopadu se scházíme každou středu v sympatickém minimalistickém prostoru Yanka v centru Prahy (Soukenická 7, Praha 1) v čase od sedmi do osmi večer. Nedávno jsme také vyrazili do terénu na první Bodylab víkend. Atmosféru na svých fotkách zachytil jeden z účastníku workshopu, fotograf Petr Hoffelner.

Více info o projektu Bodylab…

Využívejte celý web.

Předplatné

Diskuse 0

Jan Smetánka

Vydavatel a manažer Psychologie.cz, lektor v oblasti pohybu a relaxace

bodylab.cz