Nový audiobook: Závislé vztahy
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Čtvrtý pilíř spokojeného života

Shodneme se na tom, že ty skutečně hodnotné věci se nerodí přes noc, ale během naší dlouhé cesty?

Jan Smetánka

Jan Smetánka

26. 10. 2012

Ze seriálu: Bodylab

Představte si, že se vás při přijímacím pohovoru váš možný budoucí zaměstanavatel zeptá, v kolik chodin chodíte spát a jak jste na tom se stravou a pravidelným cvičením. O vašem přizdobeném životopisu nepadne ani slovo. Já bych se jako šéf ptal právě na tohle.

Ještě chvilku fantazírujme. Určitě bych se zajímal o duševní a fyzické zdraví člověka, jemuž bych svěřil důvěru. O to, zda můj budoucí zaměstnanec chodí do práce odpočatý, v dobré náladě. Jestli bude ostatní spolupracovníky „infikovat“ pozitivním nastavením, nebo naopak přinese do týmu závan svého zasmrádlého soukromí. Ve většině případů je to důležitější než zkušenosti a papír ze školy. Pokud je totiž člověk spokojený a otevřený, postupně se bez problémů naučí to, co bude pro svou práci potřebovat.

Co se stane, když se se zdravím ocitneme na hraně? Přicházíme o svobodu: můžeme dělat už jen něco.

Kdyby to podmínky dovolily, zašel bych možná ještě dál a zavedl do pracovní doby takové experimenty, jaké například prováděl barmský učitel meditace U Ba Khin. Ten působil ve státní sféře a pro své podřízené zavedl během pracovní doby pravidelné meditace vipassana.

Doktor Igor Bukovský říká, že chlap, jemuž je zdraví ukradené, představuje pro svou rodinu do budoucna ohrožení. To samozřejmě platí i pro našeho adepta o novou pozici.

Svatý kvartet

Uvádí se, že k naší základní životní spokojenosti vede trojice:

  • vztah, rodina
  • uspokojivá práce
  • koníčky, záliby, které nás naplňují.

S tímto souhlasím a doplňuji o další pro mě významný pilíř, a tím je životospráva. Pro někoho je vášnivým koníčkem, pro jiného opruzem, zbytečností, o které nechce slyšet, pro dalšího nutnost, i když ne zrovna zábavná.

Vytáhnu jedno klišé: Když jsme zdraví, můžeme cokoliv. Skutečně cokoliv si usmyslíme a máme sílu to zrealizovat. Co se stane v momentě, když se se svým zdravím ocitneme na hraně? Přicházíme o svobodu – můžeme dělat už jen něco.

K čemu je tedy dobré zabývat se svou životosprávou, malými detaily, které rozhodují a které nám v dlouhodobém horizontu zajišťují spokojenější život? Právě kvůli naší vlastní svobodě.

Životospráva k nakousnutí

Životosprávu vnímám jako chutný rozkrájený koláč. Neokousaný. Kdo není na sladké, ať si představí svou oblíbenou pizzu – předtím, než ji sní. Jednotlivými dílky jsou naše strava, pitný režim, pravidelné fyzické a mentální cvičení, relaxace, regenerace, spánek. A určitě můžeme s výčtem pokračovat dál.

Výsledky se nedostavují okamžitě a za peníze si něco takového nekoupíme. Není to o členství ve fitness klubu. Je to naše usílí a trpělivost, co nám zlepší život.

Jsem přesvědčený, že věnovat pravidelně určitou pozornost celému koláči je jednou z nejlepších investic, jakou si můžeme nadělit. I když je to občas časově náročné a otravné.

Náš dobrý pocit z každodenního života není cílem, ale cestou samotnou, která se neustále formuje, mění. Smysluplná a pravidelná péče o naši dokonalou živou mašinu nepatří zrovna k hitům dnešní doby – výsledky se nedostavují okamžitě a za peníze si něco takového nekoupíme. Není to o členství ve fitness klubu. Je to naše usílí, síla vydržet, zapálení pro věc a naše trpělivost, co nám zlepší život. Shodneme se na tom, že ty skutečně hodnotné věci se nerodí přes noc, ale během naší dlouhé cesty?

Kondice a zdraví, jak fyzické, tak psychické, je hlavním tématem programu Bodylab. Od 7. listopadu se scházíme každou středu v sympatickém minimalistickém prostoru Yanka v centru Prahy (Soukenická 7, Praha 1) v čase od sedmi do osmi večer. Nedávno jsme také vyrazili do terénu na první Bodylab víkend. Atmosféru na svých fotkách zachytil jeden z účastníku workshopu, fotograf Petr Hoffelner.

Více info o projektu Bodylab…

Využívejte celý web.

Předplatné

Líbí se vám Psychologie.cz?

Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo vám můžeme posílat nejzajímavější myšlenky e‑mailem zdarma. Tak se také dozvíte, když něco otevřeme pro všechny čtenáře.

Podpořit a připojit se:

Přístup ke všemu

Nejlepší myšlenky zdarma:

Novinky e-mailem

Články k poslechu

Hraniční porucha ve vztahu

Opravdu si nemusíte nechat všechno líbit. Naučte se rozeznat, kdy a jak se vymezit.

12 min

Najednou jsme tři

Únava, hádky, odcizení. Co se po narození dítěte děje s partnery?

14 min

Otravný hluk

Jak přesvědčit svůj mozek, aby nepříjemné zvuky ignoroval?

14 min

Nemusíš nic

Život není seznam úkolů k odškrtnutí. Jaká skrytá přesvědčení vám nedovolují zpomalit?

20 min

Odstíny závislosti

Navzájem se potřebujeme. Co když jsme ale vyrostli s představou, že je to špatně?

15 min

Otevřít audio sekci

Jan Smetánka

Vydavatel a manažer Psychologie.cz, lektor