Foto: Thinkstock.com
odemčené

Desatero líného běžce

Deset motivačních tipů, jak se povzbudit k pravidelnému tréninku.

Jan Smetánka

Jan Smetánka
Vydavatel Psychologie.cz

29. 7. 2011

Ze seriálu: Bodylab

Jak se dokopat k něčemu, co cítíme, že bychom měli udělat, ale přitom se nám vůbec, ale vůbec nechce?

Pravidelné běhání testuje naši psychickou sílu stejně jako tu fyzickou. Je pravda, že se časem běhání stává návykovým, což naši motivaci nakopává. Na druhou stranu, když přijde na věc, spousta z nás dokáže vyjmenovat hned několik důvodů, proč nejít běhat teď, ale až za chvíli. Nebo třeba až zítra. Ale netrapme se tím, je to normální a pravidelně to potkává nás všechny. Nabízíme vám deset tipů, jak se přimět trénovat pravidelně:

1. První krok

Pokud už nějakou dobu běháte, dobře víte, že stačí obout tenisky a udělat první krok. Doslova. Překročení prahu znamená, že svůj trénink většinou i dokončíte.

2. Využijte i malou chvilku

Absolutním hitem mezi výmluvami je nedostatek času. Jestliže obvykle běháte hodinu a dnes máte jen půl hodiny, běžte si zaběhat aspoň na chvíli. Pokud vám jde ve vašem tréninku o tuky, potřebujete zhruba dvacet minut běhu na to, aby se začaly spalovat. Takže jít běhat na půl hoďky už se vyplatí. Nakonec, jakýkoliv běh je lepší než žádný běh.

3. Domlouvejte se s dalšími běžci

Domluvit se s někým na pravidelný běh zvyšuje pravděpodobnost, že náš trénink skutečně proběhne. Pokud nikoho takového ve svém okolí nemáte, využijte sociálních sítí, kde se to možnostmi jen hemží.

4. Nejdřív běh, pak televize

Máte možnost si svůj oblíbený televizní seriál nahrát a podívat se na něj až po zasloužené sprše po tréninku? Zkuste to a spojte to s pocitem, že jste si svou televizi s kavalcem tentokrát skutečně zasloužili!

5. Trénujte na svůj závod

Spousta lidí běhá čistě pro radost. Vyzkoušejte, co udělá s vaší motivací, když si jednou ročně vyberete závod, na který se soustavně připravujete. Skvělé pocity a dobrou atmosféru s ostatními běžci pak zažijete i při samotném závodě. Navíc tím svému tréninku dáte jasnou formu.

6. Asi bude pršet…

Pokud pravidelně běháte pouze na jaře a v létě, když je pěkné počasí, pak vám na podzim váš trénink musí chybět. Přechody ročních období u nás nejsou tak rychlé, aby nás to zastihlo nepřipravené. Běhat se dá dobře v drobném mrholení, trénovat můžete i když trochu mrzne. Po pár minutách se zahřejete a dobrý pocit z běhu převáží nad počasím, které je neoddělitelnou součástí našeho běhu.

7. Buďte kreativní

Vyzkoušejte občas vybočit ze svého běžeckého stereotypu: změňte lokaci, vzdálenost, rychlost i samotnou strukturu tréninku. To, že běžecký trénink může být pestrý a zábavný, dokazuje i tréninkový plán trenéra Jana Jakubíčka v PDF magazínu Běhání jako životní styl, který pro vás připravila Psychologie.cz.

8. Běhat půjdu zítra

Známe to, zítra má hodně blízko k nikdy. A co když se k tomu zítra ještě objeví nějaká jiná, lepší alternativa než jít běhat?

9. Představte si chvíle po běhu

Příjemný a zasloužený pocit po tréninku je pro mnohé z nás jedním z důvodů, proč běháme. Tělo je unavené a hlava pročištěná. Když váháte, jestli dnes vyrazit na trať, vybavte si ten skvělý pocit, který vás už za hodinu čeká!

10. Motivujte se z válendy běžeckými filmy a knížkami

Využívejte celý web.

Předplatné

Při sledování Forresta Gumpa máme chuť zvednout se, běžet a nikdy už se nezastavit. Intenzivní vztah s běháním je pěkně zpracován i ve filmu Without Limits (česky Hranice možností), příběhu podle skutečné události, založené na vztahu legendárního atletického trenéra Billa Bowermana a nezdolného závodního běžce Steva Prefontaina.

K motivaci vydržet a pokračovat v tréninku může nakonec pomoci i úsměvná historka atletického trenéra Vladimíra Korbela: „Každá osobní motivace vychází ze síly lásky k dané věci. Kdysi mi vyprávěl jeden svěřenec, že když dostal první běžecké tretry, tak s nimi denně večer uléhal a představoval si, jak s nimi dosahuje velkých vítězství. Určitě se síla takového odhodlání bude lišit od motivace člověka, který jen povídá o tom, jak to nejde a jaké překážky mu stojí v cestě. Potom také výsledky budou pochopitelně jiné.“

 

Soutěž:
Sportband monitoruje váš běh a následně zaznamenává vaše snažení ve své online aplikaci. Sportband získá čtenář, jehož diskusní příspěvek dostane od ostatních do úterý 2. srpna do 12:00 největší počet „palců“ (nejvíce čtenářů jejich příspěvky označí jako trefné). Soutěž je „freestyle“, nemusíte se držet níže uvedených otázek k diskusi.

Témata k diskuzi:

1. Jaké „mentální triky“ platí na vás, když se potřebujete rozhoupat k něčemu, do čeho se vám nechce?
3. Jaké běžecké knížky a filmy můžete doporučit ostatním čtenářům?

Články k poslechu

Ve špatném vztahu

Co nás tam drží? Nevědomky si přehráváme staré vzorce a zranění. Kudy ven?

12 min

Hranice v rodině

Babičky chtějí vídat vnučku častěji, mně jejich přítomnost nedělá dobře.

11 min

Lidoop v zrcadle

Martin Burget přináší zajímavosti z oboru psychologie.

11 min

Puberta online

Co trápí generaci přezdívanou někdy sněhové vločky? Nemají možnost úniku.

16 min

Úzkost jako rádce

Když se k hledání smyslu života postavíme čelem, zmírní se i naše úzkost.

9 min

Jan Smetánka

Vydavatel Psychologie.cz

29. 7. 2011

Jan Smetánka

Vydavatel Psychologie.cz

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.