K poslechu: naše audiobooky
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Běh jako duševní očista

Běhání je nejjednodušší a nejlevnější pohybovou aktivitou. Připojte se k nám!

Jan Smetánka

Jan Smetánka

7. 6. 2011

Ze seriálu: Bodylab

Běhání je nejjednodušší a nejlevnější pohybovou aktivitou. Stačí běžecké boty, chuť, trochu času a správná motivace.

Strnutí, útěk nebo boj. Tři základní sebezáchovné pudy jako reakce na stresové situace. Nejvíc běháme, když jde do tuhého. Ve Spojených státech byly vysledovány tři velké vlny, kdy se lidé masově pustili do běhání, a všechny byly reakcemi na tehdejší národní krize:

První boom přinesla Velká hospodářská krize v roce 1929, druhý přišel na začátku 70. let, kdy se země vzpamatovávala hned z několika šoků. Třetí po září 2001, kdy se běhání stalo v Americe nejrychleji rostoucím outdoorovým sportem.

Možná i v souvislosti s celosvětovou ekonomickou situací zažíváme v posledních letech další vlnu, což je vidět i v našich parcích. Běhání se pro spoustu lidí stalo nejpřirozenější volbou pro sportovní vyžití a mentální očistu.

Víc nohou = míň námahy a víc radosti

I přesto, že mám celý život blízko ke sportu, běhání jsem odkládal až do své dospělosti. Netušil jsem, co všechno se za tak jednoduchou aktivitou skrývá. Být v tom úplně sám, možná bych to brzy vzdal, ale naštěstí se ve správný čas v nedalekém parku objevila červená dodávka s partou pohodových trenérů.

Zašel jsem celý natěšený na první skupinový trénink, sraz před červenou dodávkou před hlavní branou pražského Výstaviště. Také jsem si jako každý nově příchozí nebyl jistý, jestli jsem tu správně a jestli tu hodinu vůbec přežiju. Jsem tu přece poprvé!

Z prvního běžeckého tréninku jsem si také odnesl duševní refresh, který delší souvislý běh přináší. Pro mě jeden z hlavních důvodů, proč se mi vyplatí pravidelně běhat.

Parta běžců amatérů pod profesionálním vedením dobře naladěných trenérů. Zahřátí, rozcvička, něco málo z atletické abecedy a půlhodinový souvislý běh, do té doby můj nejdelší. Příjemná hodinka utekla a já ze Stromovky odcházel v euforii. Aby ne, z běhání jsem si během jedné hodiny udělal nového kamaráda, se kterým se chci pravidelně potkávat.

Co dalšího jsem si tehdy ještě odnesl z prvního běžeckého tréninku?

 • Dobrý pocit, že jsem konečně vyzkoušel něco, co jsem dlouho odkládal.
 • Setkání s příjemnými lidmi, kteří přišli ze stejného důvodu jako já.
 • Přesvědčil jsem se, že běhání není tak hrozné a nudné, jak jsem si ho představoval.
 • Moje nohy mi poděkovaly za to, že ochutnaly „opravdovou“ běžecku obuv, kterou jsem si vypůjčil v dodávce. Na pohodlí při běhu to bylo neskutečně znát.
 • Natěšení na další trénink, o tom nebylo žádných pochyb.
 • Duševní refresh, který delší souvislý běh přináší. Pro mě jeden z hlavních důvodů, proč se mi vyplatí pravidelně běhat.

Zlato osamělého běžce

Jednou týdně jsem zašel na běžecký trénink, ale zároveň jsem začal běhat i sám. Pokud chceme pravidelně běhat, schopnost vyrazit i sólo pokládám za nutnost – ne vždy máme takové časové možnosti, abychom se sladili s partou.

Po čase už nejde na prvním místě o partu, trenéry nebo kamaráda, se kterým jsem byl zvyklý běhat, ale o náš osobní, stále se rozvíjející a intimnější vztah s běháním.

A nakonec, po čase už nejde na prvním místě o partu, trenéry nebo kamaráda, se kterým jsem byl zvyklý běhat, ale o náš osobní, stále se rozvíjející a intimnější vztah s běháním. Vždy jde jen o to udělat ten první krok, obléct se a vyrazit. Pak už nehrozí, že bych se obrátil zpátky.

Časem jsem si běhání o samotě oblíbil a objevil v něm nové poklady:

 • Jsem offline a pouze sám se sebou.
 • Mohu si „v klidu“ poslechnout hudbu.
 • Sám si víc uvědomuju a užiju prostředí, ve kterém běžím.
 • Jakékoliv těžkosti při běhu zvládnu sám.
 • Filtruji mentální nečistotu, která se ve mě nashromáždila. K další práci pak přistupuju s čistou hlavou.

Po několika týdnech běhání mě čekala první výzva: 10 kilometrů v rámci celosvětově organizovaného běhu Human Race.

Běžet deset kilometrů je pro začínajícího běžce prvním milníkem. Je to reálný cíl, vzdálenost, kterou po několika týdnech poctivého běhání zvládneme s dobrým pocitem, že jsme schopni ji zaběhnout už pokaždé a přitom se úplně neodrovnat. Po Human Race se pro mě desítka stala tréninkovou normou.

Radost začít znovu

Využívejte celý web.

Předplatné

Po zimní operaci kolene teď začínám s běháním znovu a stejně jako před dvěma lety si užívám ty začátky. Týden od týdne mírně zvyšuji vzdálenost, snažím se běhat pravidelně a těším se na další desetikilometrový běh – Nike Run Prague.

Mám dostatek času na přípravu a dostatek času má i každý, kdo se dnes rozhodne začít spolu se mnou a v zaří se zúčastnit běhu.

Hodně energie a radosti při dalších uběhnutých kilometrech vám přeje Psychologie.cz.

Líbí se vám Psychologie.cz?

Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo vám můžeme posílat nejzajímavější myšlenky e‑mailem zdarma. Tak se také dozvíte, když něco otevřeme pro všechny čtenáře.

Podpořit a připojit se:

Přístup ke všemu

Nejlepší myšlenky zdarma:

Novinky e-mailem

Články k poslechu

Příběhy lásky

Žijete svými vztahy spíše romantickou komedii, nebo drama? A kdo je režisérem?

14 min

Peklo rozhodování

Proč zůstáváme ve vztazích a situacích, kde už nám dávno není dobře? Jak z toho …

10 min

Citlivé vztahy

Jako vysoce citliví máte světu co nabídnout. A můžete to udělat, aniž byste se vyčerpali.

11 min

Když chybí láska

Stále hledáte ve vztazích to, co vám měli dát a nedali vaši rodiče?

7 min

Všechno špatně

Nic se nedaří, všechno se hroutí, nikomu se nedá věřit. Jak překonat vyčerpání a deziluzi?

9 min

Otevřít audio sekci

Jan Smetánka

Vydavatel a manažer Psychologie.cz, lektor