Nový audiobook: Milování
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné

Slepice, vejce a bílý medvěd

Jak účinně pracovat s myšlenkami, kterých se chceme zbavit?

Už víme, že mentální obsahy se vracejí tím silněji, čím častěji se jim ve svém vědomí věnujeme. Jak tedy vědomě „deaktivovat“ něco, co jsme již mnohokrát promýšleli? Je vůbec možné nemyslet na obsah, který je tak silně aktivovaný, že se stal mou noční můrou?

V dnešním dílu seriálu o kontrole mysli si naposledy přiblížíme mechanismy, které udržují mentální obsahy ve vědomí (asociace, emoční a vědomá aktivace), a to z trochu odlišného pohledu. Většina lidí nemívá problém s pochopením, jak tyto mechanismy fungují v otázce nastolení nějakého nového stavu nebo zvyku. Chápou, že čím více se na něco soustředíme, tím více dochází k emoční i vědomé aktivaci i navázání dalších asociačních provázků.

Někdy je však obtížnější pochopit, jak mohu pomocí uvedených mechanismů, které vazby a aktivace pouze udržují a vytvářejí, něco omezit. Jak se mohu zbavit obtěžující obsese, jak mohu tlumit stále přicházející myšlenky? Taková zamýšlená „deaktivace“ nemůže mít přece žádnou jinou podobu než průchod vědomím – protože nemám, kde a jak jinak bych ji vykonal.

Každým dalším průchodem vědomím ale přece obsah získává novou aktivaci. A nezáleží na tom, jestli je to akt, ve kterém si řeknu „ne, už na tebe nechci myslet“. Pořád to byl průchod vědomím, a proto aktivaci zvětšil a navázal další asociace. A jsme zase u bílého medvěda, na kterého myslíme pokaždé, když si myšlenku na něj zakazujeme. Není to jen nekonečný kruh, který nemá konce?

Naše každodenní zkušenost nás učí, že nikoli. Kde je tedy zakopán pes? Není to pes, přátelé. Je to slepice.

Slepice i vejce

Možná vám nastolené dilema připomnělo problém slepice a vejce. Ten se zdá také neřešitelný, ale naše každodenní zkušenost s přítomností vajec i veselých slepiček ukazuje, že „nějak“ jej rozlousknout lze. Otázka není řešitelná jako logický problém lineární kauzality (Co bylo dříve, pokud A vede k B a B vede k A?), je však řešitelný vývojově jako vývojová spirála tvorů a jejich zárodků, řekl by nám biolog.

Uvědomme si, že zde nejsme v kruhu, ale ve spirále – pro naše usuzování o kontrole mysli je to podstatný rozdíl. Odpovědí na otázku, co bylo dříve, tedy není ani vejce, ani slepice, ale velké množství jiných (pra)slepic a (pra)vajec, které se postupně ve vývojové spirále proměňovaly.

Ve vědomí platí podobná odpověď. Problém vědomé aktivace nebo asociace není řešitelný aktuálně, přímo. Nemůžeme se chtěním zbavit vědomé aktivace obsahu, který již byl aktivován. Podobně nelze záměrně „nevytvořit“ nebo „rozpojit“ asociaci – protože tím minimálně přidáme asociaci novou.

Pokračování článku je pouze pro předplatitele s plným přístupem. Chcete-li pokračovat ve čtení, pořiďte si předplatné.

Máte koupené předplatné? Přihlašte se.

Půlroční předplatné

1200 Kč

Měsíčně to je 200 Kč

Koupit jako dárek

Přístup na půl roku ke všemu, co jsme kdy pro předplatitele udělali.

 • články pro předplatitele
 • audio verze článků
 • videa pro předplatitele
 • přístup do archivu
 • přístup do Učebny
 • online poradna

Roční předplatné

1600 Kč

Měsíčně to je 133 Kč

Koupit jako dárek
 • články pro předplatitele
 • audio verze článků
 • videa pro předplatitele
 • přístup do archivu
 • přístup do Učebny
 • online poradna

Přístup ke všemu, co jsme kdy pro předplatitele udělali.

Dvouleté předplatné

2500 Kč

Měsíčně to je 104 Kč

Koupit jako dárek

Přístup na dva roky ke všemu, co jsme kdy pro předplatitele udělali, výhodněji.

 • články pro předplatitele
 • audio verze článků
 • videa pro předplatitele
 • přístup do archivu
 • přístup do Učebny
 • online poradna
Zaplatit můžete platební kartou nebo bankovním převodem v korunách nebo v eurech.
Jan Majer
Jan Majer
vydavatel, šéfredaktor
Jan Smetánka
Jan Smetánka
vydavatel, manažer
„Staňte se součástí Psychologie.cz a využívejte celý web. Je v něm víc, než si myslíte. Stejně jako ve vás.“

Řekli o nás

Pavla Koucká

Pavla Koucká

Psycholožka

Psychologie.cz zpřístupňuje psychologii široké veřejnosti a zároveň pomáhá dialogu mezi odborníky. Je srozumitelná, sympaticky odvážná i docela obyčejně lidská.

Kamila Thiele

Kamila Thiele

Psycholožka, psychoterapeutka

Myslím si, že na Psychologii.cz dostane čtenář daleko víc, než pro co si tam původně šel. Jedinečná je i v kultivovanosti diskuzí.

Albert Kšiňan

Albert Kšiňan

Psycholog

Na českém internetu je Psychologie.cz unikátem. Neexistuje žádný další web, který nabízí denně aktualizované původní autorské příspěvky, původní videa či odbornou radu. Psychologie.cz je tím pravým prostorem pro čtenáře, které neuspokojí plytké poučky z lifestylových časopisů či facebooková moudra, pro čtenáře, kteří se nebojí jít do hloubky a ptát se proč, pro čtenáře, kteří nezapomněli, co to znamená číst.

Koupit předplatné

Pokud si nejste jisti, můžete se podívat na seznam videí a článků, které předplatné nabízí.