Ilustrace: Jeremy Geddes

Terapie šokem

Krizová období nás přivádějí k samotné podstatě našeho bytí.

18:52
Kristina Sarisová

Kristina Sarisová
Psycholožka

3. 1. 2022

Konfrontace se zásadními tématy, jako je smrt, svoboda, osamělost a ztráta smyslu, mohou významně přispět k průběhu a efektu psychoterapie. V běhu všedních dní si většinou na takováto témata nevzpomeneme a nezabýváme se jimi. Vynořují se ve chvílích, kdy se zastavíme a jsme sami se sebou, čehož někteří lidé nejsou schopni. Důvodem může být právě nastupující úzkost z uvědomění si těchto základních záležitostí. Jejich hlas se často začne ozývat, když projdeme osobní krizí nebo jsme v nějaké podobě konfrontováni se smrtí. Události, které změní náš život do takové míry, že ztratíme stabilitu a jistotu, mohou vzbuzovat otázky po jeho dalším smyslu. Téma osamělosti je velmi živé, přestože dnes můžeme být v kontaktu v podstatě s kýmkoliv, kdykoliv a kdekoliv. Velké množství možností, které nám přináší svoboda, zase často vede k pocitu paralýzy z nemožnosti se rozhodnout.

Německý filozof Martin Heidegger rozlišoval dva způsoby bytí. Prvním je takzvaný stav zapomnětlivosti bytí, který si lze představit velmi snadno. Kolotoč práce, povinností, v tom lepším případě i zábavy. Svou pozornost neustále zaměřujeme na vnější svět a na to, co k nám z něho přichází. Konzumujeme jídlo, pití, zboží, zážitky, emoce, vztahy. Po celodenním maratonu se na chvíli nezastavíme ani v posteli po ulehnutí, jelikož vyčerpáním rychle usneme. A ráno vše nanovo. V tomto shonu není prostor pro uvědomění si sebe sama – kdo jsem, kde jsem, kam jdu, je to opravdu to, co chci?

Druhý způsob, stav uvědomování si bytí, je autentický – vnímáme, že jsme a že žijeme. Uvědomujeme si, jak nám je ve vlastním těle, co prožíváme, co cítíme, jakou podobu mají naše myšlenky a kam jsou nasměrovány. Nacházíme se v kontaktu a v konfrontaci se základními záležitostmi, což nás může pobízet k naplňování své vlastní existence tím, že za ni převezmeme odpovědnost a uskutečníme ve svém životě změny. Jsme totiž jeho tvůrci.

Tento článek si mohou přečíst jen naši předplatitelé.

Chcete-li pokračovat ve čtení a otevřít si přístup k veškerému obsahu Psychologie.cz, pořiďte si předplatné.

Chci předplatné
Už máte předplatné? Přihlaste se.

Články k poslechu

Živoucí tělo

Je naší spojkou se světem, přesto ho málokdy doopravdy vnímáme. Jak to napravit?

10 min

Citově mimo

Druhý vás poslouchá, ale jako by neslyšel. Proč se někdy nedokážeme na blízké naladit?

8 min

Ve špatném vztahu

Co nás tam drží? Nevědomky si přehráváme staré vzorce a zranění. Kudy ven?

12 min

Hranice v rodině

Babičky chtějí vídat vnučku častěji, mně jejich přítomnost nedělá dobře.

11 min

Lidoop v zrcadle

Martin Burget přináší zajímavosti z oboru psychologie.

11 min

3. 1. 2022

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.