Naše audiobooky
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Ilustrace: Jeremy Geddes

Terapie šokem

Krizová období nás přivádějí k samotné podstatě našeho bytí.

18:52
Kristina Sarisová

Kristina Sarisová
Psycholožka

3. 1. 2022

Konfrontace se zásadními tématy, jako je smrt, svoboda, osamělost a ztráta smyslu, mohou významně přispět k průběhu a efektu psychoterapie. V běhu všedních dní si většinou na takováto témata nevzpomeneme a nezabýváme se jimi. Vynořují se ve chvílích, kdy se zastavíme a jsme sami se sebou, čehož někteří lidé nejsou schopni. Důvodem může být právě nastupující úzkost z uvědomění si těchto základních záležitostí. Jejich hlas se často začne ozývat, když projdeme osobní krizí nebo jsme v nějaké podobě konfrontováni se smrtí. Události, které změní náš život do takové míry, že ztratíme stabilitu a jistotu, mohou vzbuzovat otázky po jeho dalším smyslu. Téma osamělosti je velmi živé, přestože dnes můžeme být v kontaktu v podstatě s kýmkoliv, kdykoliv a kdekoliv. Velké množství možností, které nám přináší svoboda, zase často vede k pocitu paralýzy z nemožnosti se rozhodnout.

Německý filozof Martin Heidegger rozlišoval dva způsoby bytí. Prvním je takzvaný stav zapomnětlivosti bytí, který si lze představit velmi snadno. Kolotoč práce, povinností, v tom lepším případě i zábavy. Svou pozornost neustále zaměřujeme na vnější svět a na to, co k nám z něho přichází. Konzumujeme jídlo, pití, zboží, zážitky, emoce, vztahy. Po celodenním maratonu se na chvíli nezastavíme ani v posteli po ulehnutí, jelikož vyčerpáním rychle usneme. A ráno vše nanovo. V tomto shonu není prostor pro uvědomění si sebe sama – kdo jsem, kde jsem, kam jdu, je to opravdu to, co chci?

Druhý způsob, stav uvědomování si bytí, je autentický – vnímáme, že jsme a že žijeme. Uvědomujeme si, jak nám je ve vlastním těle, co prožíváme, co cítíme, jakou podobu mají naše myšlenky a kam jsou nasměrovány. Nacházíme se v kontaktu a v konfrontaci se základními záležitostmi, což nás může pobízet k naplňování své vlastní existence tím, že za ni převezmeme odpovědnost a uskutečníme ve svém životě změny. Jsme totiž jeho tvůrci.

Tento článek si mohou přečíst jen předplatitelé.

Chcete-li pokračovat ve čtení, vyberte si jednu z variant předplatného.

Otevřete si přístup k celému obsahu Psychologie.cz.
Je v něm víc, než si myslíte. Stejně jako ve vás.

Jsem předplatitel: přihlásit se

Co s předplatným získáte?

  • Přístup k tisícům článků
  • Audio verze článků
  • Autorské a tematické audiobooky
  • Videozáznamy přednášek a online kurzy
  • Poradnu vedenou odborníky
Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.