Strach je emoce a emoce jsou často silnější než fakta.
Někdy jsme o svém názoru tak přesvědčeni, že nás nic nepřiměje ho změnit. Máme tendenci veškeré informace zasazovat do vlastních schémat, interpretovat je v souladu s naším vnitřním přesvědčením, bez ohledu na to, co daná informace chce sdělovat.
Nedávno jsem se bavila s kolegou o dopadu záření mobilních telefonů na lidské zdraví. Podle něj mobilní telefon enormně poškozuje mozek. Raději si ho vůbec nenosí do práce. Zajímalo mne tedy, jaké jsou výsledky studií, zabývajících se tímto tématem.
Nejrozsáhlejší studie sledovala 12 tisíc lidí napříč 13 zeměmi a data zpracovávali vědci ze sedmi institucí zaštítěných Světovou zdravotnickou organizací. Vědci hledali spojitost mezi používáním mobilních telefonů a tvorbou nádorů v mozku.
Zjistili, že radiační záření z mobilních telefonů nemá na jejich vznik žádný vliv. Předchozí výzkumy zjistily to samé. A také biologové tvrdí, že toto radiační záření má příliš nízkou frekvenci a je příliš slabé na to, aby mohlo způsobit jakékoli změny v mozku.
Myslíte, že tyto výzkumy změní názor lidí, kteří mají strach ze škodlivých účinků moderní techniky na organismus? Jak jsem se sama přesvědčila, nejspíš ne. Kolegovi jsem výzkum poslala, obratem mi přišla odpověď: Můj názor to nezmění. Odmítl výzkum nepodporující jeho přesvědčení vůbec číst.
Víc než na faktech nám totiž v některých případech záleží na naší vlastní interpretaci. Studovala jsem téma dál, abych kamarádův postoj pochopila:
Strach je emoce a emoce jsou často silnější než fakta. V jaké podobě jste se s touto „zákonitostí“ setkali vy?
Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.
Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo si nechte ZDARMA zasílat to nejzajímavější z Psychologie.cz e‑mailem – dáme vám také vědět, když něco zajímavého otevíráme pro všechny čtenáře.
Dnes už před sebou tolik neutíkám, hraniční porucha mi ale umí život znepříjemnit.
13 min
V dospívání jsme potřebovali uznání. Třeba že o nás někdo stojí – a všichni to …
16 min
Pozornost je základní projev lásky. Proč se opakovaně vrháme do vztahů, kde ji nenacházíme?
8 min
Lidé s hraniční poruchou osobnosti trpí pocitem prázdnoty. Jejich vztahy jsou plné bolesti.
12 min