Foto: Thinkstock.com
odemčené

Jak trénovat paměť

Jak si konečně zapamatovat poloměr Zeměkoule nebo názvy strun na kytaře?

Kateřina Schönová

Kateřina Schönová
Psycholožka

25. 3. 2013

Ze seriálu: Psycho

Kapacita dlouhodobé paměti je podle některých teoretiků téměř neomezená. Nejlépe si pamatujeme osobní zážitky s výrazným emocionálním doprovodem. Problém nám zpravidla dělá zapamatovat si řadu pojmů nebo čísel. Učit se můžeme od těch, kteří v těchto oblastech vynikají.

Výkony účastníků „paměťových soutěží“ se zdají neuvěřitelné. Jsou schopni zapamatovat si posloupnost náhodných čísel nebo jména a tváře stovek neznámých lidí na základě jediného pohledu. Obdařila je příroda nějakým zvláštním talentem, nebo je těchto výkonů schopen každý?

Šampioni mistrovství USA v paměťových dovednostech se shodují, že za úspěch vděčí pouze své píli. Novinář Joshua Foer to vyzkoušel. Necelý rok se zabýval trénováním své paměti a jejím studiem. Paměť cvičil každé ráno 15 až 20 minut. Za rok se přihlásil do soutěže a vyhrál ji. Svůj neuvěřitelný příběh, ale i paměťové techniky a poznatky spjaté s pamětí, popisuje v knize Šetři se, Einsteine! s podtitulem Jak si zapamatovat úplně cokoli.

Jak tedy plně využívat svou paměť? Stačí prý respektovat její fungováni, uvědomit si, že se opravdu dá trénovat. Je důležité soustředit se a převést informace do takové formy, která je pro nás přitažlivá nebo v nás vyvolává emoce. Snáze si většinou pamatujeme neobvyklé věci. Pomoci nám mohou i následující techniky:

Mnemotechnické pomůcky

Všichni je známe už od dob, kdy jsme seděli ve školních lavicích. Příklad: věta „Emil hodil granát do atomové elektrárny“ slouží k zapamatování strun na kytaře. Nebo „Šetři se, osle“ k zapamatování poloměru Země (6378 km).

Římský loci systém

Vytvoříme si v mysli svou vlastní konstrukci, kterou naplníme informacemi. Máte‑li například přednést nějakou řeč, představte si svůj dům a umístěte do něj představy spojené s hlavními tématy. Čím jsou podivnější a vtipnější, tím lépe si je budete pamatovat. Tuto techniku používali už řečníci ve starém Římě.

Systém číselných vazeb

Hodí se pro zapamatování řad čísel. Lépe než čísla si pamatujeme reálné věci. Proto každé číslo můžeme nahradit předmětem, který ho připomíná. Jednička může být stožár s vlajkou, dvojka labuť a podobně.

Podělíte se o techniky, které fungují stejně dobře jako „Šetři se, osle“?

Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Články k poslechu

Kdy končí terapie

Osobní vývoj se odehrává ve spirále, hotovo nemáme nikdy. Úloha průvodce je omezená.

13 min

Zranění rodiče

Chcete být pro své děti lepší máma nebo táta, než jaké jste měli vy. Na …

16 min

Mobil není dudlík

Jak pomoci k psychické pohodě dětem ve světě mobilů a tabletů? Časový limit nestačí.

9 min

Manipulační imunita

Jak nenaletět manipulaci? Učme se vyznat ve svých emocích a nebojme se jít do konfliktu.

12 min

Živoucí tělo

Je naší spojkou se světem, přesto ho málokdy doopravdy vnímáme. Jak to napravit?

10 min

25. 3. 2013

Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Více autorů

  • Sebepoznání
Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.