Jak si konečně zapamatovat poloměr Zeměkoule nebo názvy strun na kytaře?
Kapacita dlouhodobé paměti je podle některých teoretiků téměř neomezená. Nejlépe si pamatujeme osobní zážitky s výrazným emocionálním doprovodem. Problém nám zpravidla dělá zapamatovat si řadu pojmů nebo čísel. Učit se můžeme od těch, kteří v těchto oblastech vynikají.
Výkony účastníků "paměťových soutěží" se zdají neuvěřitelné. Jsou schopni zapamatovat si posloupnost náhodných čísel nebo jména a tváře stovek neznámých lidí na základě jediného pohledu. Obdařila je příroda nějakým zvláštním talentem, nebo je těchto výkonů schopen každý?
Šampioni mistrovství USA v paměťových dovednostech se shodují, že za úspěch vděčí pouze své píli. Novinář Joshua Foer to vyzkoušel. Necelý rok se zabýval trénováním své paměti a jejím studiem. Paměť cvičil každé ráno 15 až 20 minut. Za rok se přihlásil do soutěže a vyhrál ji. Svůj neuvěřitelný příběh, ale i paměťové techniky a poznatky spjaté s pamětí, popisuje v knize Šetři se, Einsteine! s podtitulem Jak si zapamatovat úplně cokoli.
Jak tedy plně využívat svou paměť? Stačí prý respektovat její fungováni, uvědomit si, že se opravdu dá trénovat. Je důležité soustředit se a převést informace do takové formy, která je pro nás přitažlivá nebo v nás vyvolává emoce. Snáze si většinou pamatujeme neobvyklé věci. Pomoci nám mohou i následující techniky:
Všichni je známe už od dob, kdy jsme seděli ve školních lavicích. Příklad: věta "Emil hodil granát do atomové elektrárny" slouží k zapamatování strun na kytaře. Nebo "Šetři se, osle" k zapamatování poloměru Země (6378 km).
Vytvoříme si v mysli svou vlastní konstrukci, kterou naplníme informacemi. Máte-li například přednést nějakou řeč, představte si svůj dům a umístěte do něj představy spojené s hlavními tématy. Čím jsou podivnější a vtipnější, tím lépe si je budete pamatovat. Tuto techniku používali už řečníci ve starém Římě.
Hodí se pro zapamatování řad čísel. Lépe než čísla si pamatujeme reálné věci. Proto každé číslo můžeme nahradit předmětem, který ho připomíná. Jednička může být stožár s vlajkou, dvojka labuť a podobně.
Podělíte se o techniky, které fungují stejně dobře jako "Šetři se, osle"?
Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.
...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.
Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.
Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.
32 min
Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.
65 min
Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.
12 min
Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.
12 min