Foto: Thinkstock.com
odemčené

Věřím, čemu chci

Strach je emoce a emoce jsou často silnější než fakta.

Radka Gottwaldová

Radka Gottwaldová
Absolventka psychologie

17. 3. 2013

Ze seriálu: Psycho

Někdy jsme o svém názoru tak přesvědčeni, že nás nic nepřiměje ho změnit. Máme tendenci veškeré informace zasazovat do vlastních schémat, interpretovat je v souladu s naším vnitřním přesvědčením, bez ohledu na to, co daná informace chce sdělovat.

Nedávno jsem se bavila s kolegou o dopadu záření mobilních telefonů na lidské zdraví. Podle něj mobilní telefon enormně poškozuje mozek. Raději si ho vůbec nenosí do práce. Zajímalo mne tedy, jaké jsou výsledky studií, zabývajících se tímto tématem.

Nejrozsáhlejší studie sledovala 12 tisíc lidí napříč 13 zeměmi a data zpracovávali vědci ze sedmi institucí zaštítěných Světovou zdravotnickou organizací. Vědci hledali spojitost mezi používáním mobilních telefonů a tvorbou nádorů v mozku.

Zjistili, že radiační záření z mobilních telefonů nemá na jejich vznik žádný vliv. Předchozí výzkumy zjistily to samé. A také biologové tvrdí, že toto radiační záření má příliš nízkou frekvenci a je příliš slabé na to, aby mohlo způsobit jakékoli změny v mozku.

Síla vlastního přesvědčení

Myslíte, že tyto výzkumy změní názor lidí, kteří mají strach ze škodlivých účinků moderní techniky na organismus? Jak jsem se sama přesvědčila, nejspíš ne. Kolegovi jsem výzkum poslala, obratem mi přišla odpověď: Můj názor to nezmění. Odmítl výzkum nepodporující jeho přesvědčení vůbec číst.

Víc než na faktech nám totiž v některých případech záleží na naší vlastní interpretaci. Studovala jsem téma dál, abych kamarádův postoj pochopila:

  • Radiační záření je neviditelné, nemůžeme ho uchopit, proto v nás vzbuzuje strach.
  • Vědci zjistili, že samo slovo radiace máme asociováno například s útoky na Hirošimu a Nagasaki nebo s havárií v Černobylu, s rakovinou a mutacemi. S onemocněními a situacemi, jež nám nahánějí hrůzu.
  • Záření mobilů je vděčné mediální téma. Média však často vyzdvihují spekulace o škodlivosti nad skutečně podloženými důkazy. (Případně alespoň na varovných, chytlavých, ale v článku zpochybněných tvrzeních stavějí titulky a textové i vizuální upoutávky – viz foto k tomuto článku).
  • Výzkumy prováděné v souvislosti s radiací na zvířatech či buněčných tkáních naznačující oslabení stěn cév v mozku a zvýšenou náchylnost k onemocněním. Tyto výsledky však u lidí nejsou potvrzeny a autoři studií připouštějí možnost, že se s tím lidské tělo bez potíží vypořádá…

Dopište si článek v diskusi

Strach je emoce a emoce jsou často silnější než fakta. V jaké podobě jste se s touto „zákonitostí“ setkali vy?

Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Články k poslechu

Živoucí tělo

Je naší spojkou se světem, přesto ho málokdy doopravdy vnímáme. Jak to napravit?

10 min

Citově mimo

Druhý vás poslouchá, ale jako by neslyšel. Proč se někdy nedokážeme na blízké naladit?

8 min

Ve špatném vztahu

Co nás tam drží? Nevědomky si přehráváme staré vzorce a zranění. Kudy ven?

12 min

Hranice v rodině

Babičky chtějí vídat vnučku častěji, mně jejich přítomnost nedělá dobře.

11 min

Lidoop v zrcadle

Martin Burget přináší zajímavosti z oboru psychologie.

11 min

17. 3. 2013

Vítejte v rubrice Psycho, kde se laskavý obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.

Více autorů

  • Sebepoznání
Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.