Nečekané události a chyby jiných řidičů v nás vyvolávají silné emoce, které následně ovlivňují naše chování, a tím i bezpečnost posádky našeho vozu.
Stres však překvapivě pramení nejen z nepředvídatelných situací, s nimiž se na silnicích zákonitě setkáváme (vlastně je až s podivem, že je v naší nevrlé společnosti na silnicích ještě relativně bezpečno). Svoji roli hraje za volantem například teritoriální chování.
Tvrz v ohrožení
Dalo by se říct, že už neplatí pouze přísloví Můj dům, můj hrad, ale také Mé auto, můj hrad. Majitel auta má ke svému vozidlu citový vztah, v důsledku čehož občas cítí být napadený a ohrožený. Řízení je také často automatizované. V tomto případě mají řidiči tendenci přeceňovat své schopnosti a popírat chyby, kterých se dopustili. Mezi další faktory patří snížená možnost číst neverbální signály ostatních účastníků, nepředvídatelnost nebo nedostatek objektivity.
Dle výzkumů má stres a úzkost za volantem podobný efekt, jako když řidič za jízdy telefonuje. Stresem se snižuje náš reakční čas a pozornost, což jsou faktory, které jsou pro bezpečnou jízdu klíčové.
Jak tedy zmírnit stres při řízení?
- Udělejte z auta příjemné místo. Auto plné drobků a odpadků, prostoupené „vůní“ aromatizovaných stromečků vás se vší pravděpodobností dostane do tenze ještě dříve, než opustíte garáž.
- Zaměstnejte děti. Děti se zvláště při dlouhém cestování nudí. Při snaze zabavit se na sebe mohou strhávat pozornost, kterou potřebujete věnovat řízení. Na všechny jejich hračky většinou není v autě místo. Pořiďte si do auta například závěsný kapsář. Nebo s nimi můžete hrát hry, při kterých budete věnovat pozornost provozu. Například můžete hádat, jakou barvu bude mít příští auto, které potkáte.
- Poslouchejte svou oblíbenou hudbu. Hudba má na naše prožívání veliké účinky. Při jízdě však zvolte něco pomalejšího. Písně s pomalým tempem nás dokáží uklidnit a tím zmírnit stres.
- Rozeznejte stres a pracujte s ním. Když jsme ve stresu, často se chováme agresivněji. A to platí i za volantem. Dostáváme se pak do situací, které náš stav ještě přiživují. Zkuste se naučit u sebe projevy agresivity a stresu vypozorovat. Pak ho můžete zkusit třeba rozdýchat. Když ho je opravdu hodně, můžete zastavit a protáhnout se. Ztratíte tak sice pár minut, ale… sami dobře víte, kam může agresivita za volantem vést.
Dopište si článek v diskusi
Stává se vám někdy, že se za volantem proměníte ze spořádaného občana v naprostého hulváta? Které situace to jsou? Zkoušíte s tím něco dělat?
Vítejte v rubrice Psycho, kde se obor psychologie potkává s každodenní realitou a nabízí čtenářům krátké provokativní podněty k zamyšlení a diskusi.