Foto: Thinkstock.com
odemčené

10 filmů, na které můžete vzít svého psychologa

Máte rádi filmy a zajímá vás psychologie? Blíží se premiéry, které byste si neměli nechat ujít.

Jan Majer

Jan Majer
Šéfredaktor Psychologie.cz

8. 6. 2011

Ze seriálu: Psychorecenze

Z filmových novinek jsme pro vás vybrali snímky s psychologickým přesahem. Premiéry se blíží: na které z nich se určitě podíváte, a které vás vůbec nelákají?

Dítě jednoho experimentu

Dokument Projekt Nim (Project Nim) vypráví o neobvyklém vědeckém experimentu, který proběhl v sedmdesátých letech. Šimpanz Nim byl od narození vychováván v rodině, jako by byl jen další dítě, někdy milované, někdy zlobivé. Co to udělalo s ním a co s lidmi, kteří mu věnovali mateřské mléko a mateřskou lásku?

Co od toho čekáme: Výjimečný materiál v rukou oscarového režiséra Jamese Marshe. Těšíme se.

Tip redakce: Tipujeme, že nám to nedá a o tomhle filmu na Psychologii.cz určitě ještě napíšeme.

Jak by zázrak změnil náš život?

Jednoho dne se na obloze objeví kopie planety Země. Námět filmu Another Earth je stejně slibný jako podezřelý, ale hodnocení kritiků, kteří film v předstihu viděli na festivalu v Sundance, převážně nadšené. Podobně jako u Melancholie Larse von Triera není nebeský úkaz a přítomné tajemno tématem filmu, ale spíš zvětšovacím sklem, které nám dokáže v detailu ukázat to, co máme dnes a denně před očima, a přesto to nevidíme.

Co od toho čekáme: Že bude na co koukat a o čem přemýšlet.

Tip redakce: Děj neznáme, ale zkusíme si tipnout, že na konci filmu se na chvíli přesuneme do paralelního světa, kde bude všechno trochu jinak, něco líp, něco hůř. Anebo druhá Zeměkoule zmizí stejně náhle, jako se objevila, a hrdinové si uvědomí, že jejich život je právě a pouze tenhle a že ho mají žít naplno.

Chceme se bát jako blázen!

Dobře, Super 8 není psychologický film, ale těšíme se na něj tak, až je to z psychologického hlediska zajímavé. Je rok 1979 a parta dětí natáčí za městem na tátovu kameru amatérský filmeček. A pak se najednou začnou dít věci. Ukázky chytře kamuflují, o co konkrétně půjde, ale vypadá to na poctivý strašidelný biják v nejlepší tradici Spielbergových Blízkých setkání třetího druhu šmrncnutých Čelistmi.

Co od toho čekáme: Režisér J. J. Abrams je pro mnohé filmové fanoušky novým Stevenem Spielbergem. Film je přitom jejich společným dílem: Abrams napsal scénář a režíroval, Spielberg film produkoval. Čekáme hodně.

Tip redakce: Když se tak moc těšíme, čeká nás nejspíš mírné zklamání.

Dvacet dní, dvacet let

Dexter a Emma spolu po společné promoci stráví jednu noc. Zůstanou přáteli a následujících dvacet let se vídají vždy jen a právě v tento den. „Časosběrný“ hraný film Jeden den (One day) ukazuje proměny jejich životů a vývoj jejich osobností. Tušíte správně, klíč ke štěstí mají po celou dobu na dosah ruky.

Co od toho čekáme: Jeden romantický večer s našimi ženami. Snad jim to nepřipomene nějakého báječného spolužáka.

Tip redakce: Film vznikl podle úspěšné knížky, kterou jsme nečetli. Dexter a Emma se nejspíš na konci dají dohromady, ale bylo by příjemným překvapením, kdyby byl závěr filmu vynalézavější.

Apokalypsa, nebo jen harašení v hlavě?

Curtis má zlé tušení. Má děsivé sny, zjevují se mu vize strašné katastrofy. Co udělá táta, který nade vše miluje svoji manželku a neslyšící dceru? Ve filmu Take Shelter začne stavět za domem bunkr, ve kterém by se s rodinou mohli ukrýt, kdyby ty představy byly něčím víc než jen nočními můrami. Apokalypsa se blíží, přípravy vrcholí – tedy alespoň Curtis se připravuje. Nakonec sám neví, jestli má rodinu ukrýt před apokalyptickou bouří, anebo před sebou samým.

Co od toho čekáme: Přes velkolepé záběry nepůjde o žádný velkofilm, spíš o rodinné psychologické drama. Doufáme, že tvůrci přijdou se zajímavou pointou, jinak jsme už podobných filmů viděli dost. I když tenhle vypadá úžasně a hlavní roli hraje démon Michael Shannon.

Tip redakce: Dalším informacím o tomto filmu se vyhýbejte, ať vás má čím překvapit.

Co svede humor v těžké životní situaci

Sedmadvacetiletý Adam se v úvodu filmu 50/50 dozví, že má rakovinu. Jeho máma, nejlepší kamarád a psychoterapeutka se snaží udržet ho na nohou. Každý po svém. Že humor léčí víme, jestli v tomto případě taky zachraňuje život, se dozvíme.

Co od toho čekáme: Podobnou situaci jsme už viděli ve filmu Komici (Funny People). V obou filmech hraje náš oblíbenec Seth Rogen, který svůj úspěch v poslední době trochu rozmělňuje v narychlo spíchnutých komediích. Tohle vypadá na pečlivě připravený projekt, ve kterém budou emocionální hloubky a výšky dobře vybalancované.

Tip redakce: Vsadíme se, že český distributor na podzim uvede film pod původním pracovním názvem v cynickém překladu Mám raka.

Rodinné konstelace

Režisér Terrence Malick natáčí velkofilmy, na které nikoho moc nebaví koukat. Jedenáctiletému Jackovi se ve filmu Strom života (The Tree of Life) krásný dětský svět postupně mění před očima ve složitý labyrint plný voleb a vnitřních bojů. Jeden z takových bojů svádí i ve svém komplikovaném vztahu s otcem, který si jako nevyřešené břímě potáhne s sebou po zbytek života.

Co od toho čekáme: Bude to dlouhé, pomalé, vizuálně nejspíš úchvatné. V hlavních rolích Brad Pitt a Sean Penn. Dáme tomu šanci.

Tip redakce: Tenhle film asi čeká podobný osud jako Fontánu Darrena Aronofského. Kdo půjde na Brada Pitta, bude zklamaný, kdo dokáže vnímat film všemi šesti smysly, zamiluje si ho.

Krize středního věku

Britský komik Steve Coogan (v podání britského komika Steva Coogana) dostane ve filmu The Trip nabídku, aby projel anglický venkov a psal recenze na místní restaurace. Místo přítelkyně s ním nakonec jede starý kámoš. Oba mají své problémy, ale taky neskutečný smysl pro humor.

Co od toho čekáme: Asi si taky vzpomenete na výborný film Bokovka. Místo amerického zapadákova tady máme malebný anglický venkov, místo vína kulinářské delikatesy. Výsledek nejspíš podobně lahodný.

Tip redakce: Tenhle film možná do českých kin nedorazí. Původně jde o televizní minisérii, vysílanou v roce 2010, letos ji tvůrci sestříhali do formátu celovečerního filmu. Britští diváci radí: film je skvělý, ale dejte si raději seriál, je ještě lepší.

Jak naši společnost ovlivňují ambiciózní magoři?

Ryba smrdí od hlavy a naše společnost smrdí taky tak, říkají tvůrci dokumentu Fishead. Ve vedení firem i států totiž sedí psychopati. Čeští tvůrci – jeden je bývalý psychiatr, druhý velmi úspěšný finančník – točili mimo jiné s legendou psychologie Philipem ZimbardemRobertem Harem, který se výzkumu psychopatů věnuje už od 60. let minulého století.

Co od toho čekáme: Film má zajímavou prezentaci, rozpočet asi nebyl problém, motivace tvůrců je čitelná. Protože jsme pár psychopatů ve vedení firem taky zažili, držíme palce, aby se tenhle film povedl.

Tip redakce: Psychopati na vrcholu společenské pyramidy byli, jsou a budou. Být ctižádostivý magor je evoluční výhoda.

Super člověk, super život?

Využívejte celý web.

Předplatné

A na závěr další polemická položka. Co má příběh komiksového superhrdiny společného s psychologií? Tak to se s vámi klidně budu hádat. Proč čteme všechny ty chytré knížky, někteří meditujeme, jiní běháme? Chceme být lepší lidi, pokud možno super. Říkáme tomu osobní rozvoj a po čase pokorně zjišťujeme, že i tahle cesta je dobrý cíl. Chcípáček Steve Rogers dostal ve filmu Kapitán America (Captain America: The First Avenger) šanci tuhle strastiplnou cestu přeskočit a stát se superčlověkem během jediné chemoterapie.

Co od toho čekáme: Naši generaci superhrdinové úplně minuli (vybavuji si jen létajícího ruského partyzána z knížky Noční orel), ale naše děti se už v reáliích amerického fenoménu slušně orientují. Na filmy s hrdiny Avengers se podíváme s nimi a nejspíš nám nebude vadit, když to pak doma pojede podesáté.

Tip redakce: Už starší animovaná dětská verze příběhu (původní komiks neznáme) má zajímavé psychologické přesahy. Hrdinové o sobě pochybují, řeší vzájemné spory v rámci týmu i vlastní skrytá traumata. Také nová hraná verze nejspíš nahlédne do nitra hrdinů víc než je v žánru obvyklé.

Články k poslechu

Od všeho utéct

Péče o děti vytahuje na povrch stíny z naší minulosti. Jak se s nimi vypořádat?

13 min

Jak opouštět své sny

Všechno už v životě nestihnete. Nemá smysl rvát to silou. Učme se pouštět.

12 min

Čtení pocitů

Přestaňte své prožitky rozebírat. Naslouchání signálům z nitra vypadá jinak.

7 min

Panovačné dítě

Děti si potřebují osahat svou sílu. A poznat, kde jsou její hranice.

13 min

Jsem nejhorší

Srovnávat se neustále s okolím našemu sebevědomí nepomáhá. Co tedy?

12 min

Jan Majer

Šéfredaktor Psychologie.cz

8. 6. 2011

Jan Majer

Šéfredaktor Psychologie.cz

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.