Foto: Thinkstock.com
odemčené

15 věcí, které mám ráda na ženách

V ženách je krása, něha i pomíjivost, která sama o sobě neví. Čím jsou ženy pro vás?

Ze seriálu: Můj kousek slona

Heřmánek snad kvete trochu podobně jako kopretina, ale pomněnka je už jiná, a co teprve třezalka nebo růže. I u žen platí, že každá je originál. Proto berte tento můj pokus o zobecnění opravdu jen jako snahu uchopit neuchopitelné. Pro šťouraly dodávám, že veškeré podobnosti s muži jsou čistě náhodné.

1. Ženy mají vztah k umění

Už odmalička si hrají s barvami pastelek, tvarují různé plíšky a drátky do vlastnoručně vyrobených náušnic, z keramické hlíny uhnětou něco pro radost, zpívají, tančí, píšou, nebo je políbí múza jinak.

Patnáctiletou slečnu v bílém tričku s motivem Mickey Mouse jsme potkali ve vlaku. Měla jasno: chce si zařídit vlastní tetovací salon a vytvořit každému, kdo přijde, na cestu životem originální tetování.

2. Jsou skromné a pilné

Vícekrát mne překvapily ženy, které téměř nijak nahlas neventilovaly spousty odříkavých hodin věnovaných pomoci někomu nebo studiu něčeho, čemu se snažily porozumět, aby mohly dobře dělat svoji práci. Nepovažovaly to ani za příliš významné, spíše za samozřejmost, ve které disciplinovaně pokračovaly. Malé krůčky, neviditelné pokroky.

Připomínaly mi šičky ve staré gobelínce, které hodiny a hodiny titěrně upravují stará mistrovská díla z hradů a zámků a musí si počínat nanejvýš opatrně, aby se jim nerozpadla v rukou.

3. Objímají

Stejné rysy obličeje, stejné pohyby, stejná gesta – starší tak osmnáctiletá a její asi o dva roky mladší sestra. Povídaly si a usmívaly se na sebe, lehce se občas dotkly, přitulily se. Chvíle, která je obyčejná, není vaše, kousek cizího kradete jen šmírácky očima, přejete jim to i závidíte zároveň. Krása, něha i pomíjivost, která sama o sobě neví.

4. Jsou skrytou duší a motorem oslav

Kdo většinou vybírá spoustu těch hezkých dárků na oslavy dětských narozenin? Kdo chystá barevné ubrousky, brčka, kelímky, rozesílá zvací emaily, vymýšlí pohoštění pro rodinu a přátele, připomíná, že to chce fotku, a usmívá se, i když uklízet a chystat vše do dvou v noci a pak zase od pěti ráno bylo vážně náročné?

5. Ženy jsou pěstitelky

To ženám nikdo neodpáře, ať už právě pěstují květiny, rajčata, brambory, domácí mazlíčky, čepice na hlavách protestujících dětí nebo pestrobarevné nehty a úzká obočí.

6. Objevují netušené

Dívčí skupina Naslouchej mandarinkám v textu své písně Ženy vystihla vtipně  kus mentality žen takto: „Snažíme se splnit všechny sny a všechny ideály, co jsme si do deníčku předepsaly, nikdy nevíme přesně, co chcem a nikdy nevíme, kam jdem a nikdy jsme si s hádkou nezačaly my…“ Mám ráda silné a pravdivé příběhy žen, které se na deníček nakonec vykašlou a začnou žít.

7. Udělají, co je potřeba

Život se dokáže změnit nečekaně a náhle. Ženy na nevítané změny občas žehrají, pak pochopí, že hodně věcí podle nich není a nebude a že je třeba se čelem postavit tomu, co je.

Moje kamarádka v důchodovém věku má maminku též v důchodovém věku ve vzdáleném městě. Její maminka začala mít vážnější zdravotní problémy. Řekla si snad její dcera, že už má sama věk i zdravotní omezení na to, aby měla konečně svůj klid? Mohla by, ale neudělala to. Domluvila se se sourozenci a každý třetí týden jede celý strávit s maminkou, vařit, uklízet, pomáhat s hygienou a toaletou. Bývá unavená, neví, jak dlouho to vydrží, ale zatím to tak cítí. Život se zeptal, ona odpověděla.

8. Čím líp, tím líp – čím hůř, tím taky líp

Všimli jste si, že svůj potenciál rozvíjejí ženy šťastné, které překypují pohodou a svým štěstím, z nějž čerpají sílu a nápady, ale stejně tak i ženy, které život nemile skřípnul formou různých nemocí, neštěstí, zkoušek a překážek, které ony přetaví v ryzí zlato? Navzdory.

9. Ve svém skutečném i přeneseném mateřství přenášejí třeba i hory

Bruno Ferrero píše v knize Osvěžení pro duši příběh o dítěti ukradeném z indiánské vesnice jiným kmenem žijícím v nedostupných skalách. Zasažený kmen vyslal na záchranu maličkého ty nejlepší zkušené válečníky, bohužel se po čase vraceli zkroušeně zpátky s nepořízenou. Překvapilo je náhlé setkání s matkou onoho dítěte. Nesla jej totiž na zádech. Ptali se, jak to dokázala, když oni selhali. Pokrčila rameny: „Nebylo to vaše dítě“…

Určitě znáte i vy ve svém okolí ženy, které dokážou pro své potomky nebo jiné lidi, které považují za „své“, v nouzi udělat zdánlivě nemožné. Nebo se poznáváte samy?

10. Dovedou si ze sebe udělat legraci

V kruhu družného rozhovoru bezdětných i dětných kamarádek okolo třicítky na téma mateřství zaperlila od přírody zaoblenější dívčina. Na diskrétní spiklenecký dotaz, zda již náhodou není „v tom“, odpověděla: „Ne, milé dámy, těhotná ne, zatím prosím stále jen tlustá“ a vystřihla neodolatelné pukrle.

11. Pečou

Štrůdly, míša řezy, vánoční cukroví, bublaniny a dorty k narozeninám… mňam!

12. Umějí být krásné

Jsou zástupkyně něžného pohlaví, které nezapřou tuhle vlastnost, ať už je jim 18 nebo 90. Nos ihned zavětří závan vzdušného parfému a mezi pohyby očí a rukou, jasným klapotem podpatků a prokazatelnou péčí věnovanou účesu či výběru rafinované halenky vytušíme, že máme co do činění se Ženou.

13. Jsou věrozvěstkami výhodných nákupů

S kolegyní nás na zastávce MHD po práci z čekání na autobus vyrušila panička v růžovém kloboučku a bílém slušivém oděvu: „…Víte, tady kousek odsud otevřeli nový obchůdek, oni tam prodávají asi věci, co zabavili někde na hranicích, já si to nedovedu jinak vysvětlit, proč je to tak levné… (zapáleně začala před námi vybalovat nakoupené věci na lavičku:) – podívejte (pohladila krabici), elektrický popcornovač za 25 korun! Tady zase parfém za 25 korun, krásně voní – no schválně (obřadně vytáhla skleněnou dózičku se slibně narůžovělou tekutinou), natáhněte ruku… Opačně! (obrátila mi paní ruku zápěstím k sobě a stříkla mi na něj parfém). Čichněte si, dejte čichnout i kamarádce, voní krásně, že? Děvčátka, tam mají dokonce i karlovarský porcelán! Jejda, jak já bych nakupovala, ale když my už toho porcelánu máme doma s manželem tolik… (odmlčela se) …A hodinky tam mají – za 25 korun…!“

14. Milují

Když se ženy zamilují, traduje se o nich (a ne neprávem), že přestanou vidět, slyšet, jejich rozum i jejich původní identita na dobu neurčitou odcestují na dalekou exotickou dovolenou. Můžeme pak jen doufat v jejich brzký návrat beze škody na zdraví i na životech a v další šťastné pokračování lásky už i s rozumem. Ženy touží milovat a být milovány, hluboce, hluboce a ještě jednou hluboce.

15. Umějí pohotově a trefně slovně zareagovat

Tuto schopnost dovedla k dokonalosti jedna prapříbuzná. Za časů klasických telefonních pevných linek ta její začala uprostřed noci urputně drnčet. Probudila se, zvedla sluchátko a v něm se ozvalo ponurým, přiškrceným hlasem: „Ummřeeešš…“ – „Ty taky,“ odvětila ihned nevzrušeně ona dobrá žena, zavěsila a šla zase spát.

Co vy a ženy, pánové? Co vás na nich obohacuje, co by vám na nich chybělo? A co vy, ženy? Poznáváte se? Nebo byste své přednosti popsaly jinak či doplnily o zapomenuté barvy duhy?

Přečtěte si také o 15 věcech, které mám ráda na mužích…

Využívejte celý web.

Předplatné

Chcete se i vy podělit o své myšlenky nebo příběh formou článku? Napište nám na mail redakce@psychologie.cz

Články k poslechu

Nešťastná láska

Nemůžete být spolu ani bez sebe. Vztah vás ničí, jako by z něj ale nešlo …

12 min

Pravá sebeláska

Věřila jsem, že přijde, když si budu opakovat pozitivní větičky. Objevila se úplně jinak.

7 min

Strach z blízkosti

Bolestné zážitky se otiskly hluboko. Skrze ně se díváme na svět a bojíme se ho.

14 min

Názorová propast

Nechcete přerušit veškerý kontakt, názory druhého vás ale ničí. Co můžete dělat?

21 min

Nevěra, která se nestala

Nevím, jak partnera přesvědčit, že žárlí zbytečně. Jde to vůbec?

11 min

2. 9. 2015

V příběhu, který se traduje od dob Buddhy, stojí několik slepců kolem slona a dohadují se, jak vypadá. I když nejsme slepí, vidíme vždycky jen část skutečnosti. Nabízím vám tu moji.

Čtenář/ka Psychologie.cz

  • Sebepoznání
Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.