Foto: Thinkstock.com
odemčené

15 věcí, které mám ráda na mužích

Muži nás inspirují: abychom i my měly své sny, vize a cíle. A abychom uměly přijmout ty jejich.

Ze seriálu: Můj kousek slona

Přemýšlím o mužích, kteří mě v životě něčím obohatili. Tím, jací jsou, jak se chovají a co dělají. S některými jsem se mohla setkat při studiu, s dalšími v práci, v rodině, v partnerství, v přátelství. Určitě znám i pány, na které by tyto moje postřehy neseděly, o nich to ale dnes nebude. Co se mi tedy na mužích líbí?

1. Mají vize a plány

Může to být dobrodružná cesta do hor, zrekonstruovaný dům, podnikání v netradiční oblasti nebo naopak v takové, kde podniká spousta lidí. Rozhodli se zkusit to po svém, chtějí někam dojít, něčeho dosáhnout, někde hrdě vztyčit svoji vlajku a říct „to je moje“. Cítí například poslání uchránit kus čisté přírody a posunout plánované stavby a dálnice za hranice výskytu ohrožených druhů. Muži pro své vize dovedou udělat hodně.

2. Jsou nároční

Když mužům o něco opravdu jde, umějí „zatnout zuby a jet“, být k sobě tvrdí – a k druhým taky. Někdy to není příjemné, ale je to mnohdy právě jejich tvrdost a nekompromisnost, co posune až k vytyčenému cíli.

3. Mají pevnější hranice

Vzpomínám si na reakci mého kolegy, zkušeného, zralého věku. Přesvědčovala jsem ho, aby měl více trpělivosti s jedním nespolupracujícím člověkem, kterému jsme se oba snažili pomoci – aby mu dal ještě více času. Podíval se na mě přísným pohledem a řekl: „Já tolik času nemám, a proto chci dělat věci, které mají smysl.“ Odstoupil od toho, co mu smysl nedávalo.

Ukázalo se, že měl pravdu: můj měkký, tolerantnější přístup žádné další výsledky nepřinesl, zatímco kolega rozjel velmi úspěšně jinou činnost.

4. Dělají, co je baví, jsou hraví

Je radost sledovat muže, kteří se zabývají něčím, co je jim vlastní – ten zápal, to nadšení! Namátkou si vzpomínám na plamínek v očích přítele mé kamarádky, když popisoval své přípravy na výstavu o železničních křižovatkách… V mužích najdete kus živosti, a to se mi líbí.

5. Dovedou rozlišovat podstatné a umí jednat věcně

Na poradách našeho převážně ženského pracovního kolektivu opakovaně obdivuji kolegu‑vrstevníka. Po našich dlouhých rozvitých větách s mnoha citovými reakcemi a odbočkami umí věcně, stručně a krátce sdělit pouze to, co vyhodnotí jako důležité, zbytkem se vůbec nezabývá a předá vzápětí slovo dál. Snad i díky této schopnosti dokáže dlouhodobě a dobře koordinovat více důležitých a komplikovaných záležitostí.

6. Když se naštvou, dají to najevo většinou hned

Jestli si říkáte, zda jsem se nespletla, tak nespletla. Dřív jsem tento aspekt mužství neměla moc ráda, ale postupem času vidím, že včasná zpětná vazba je důležitá a že okamžitá přeháňka se zřetelným začátkem a koncem je lepší než nášlapná mina ukrytá v příjemné krajině

7. Dokážou se ze srdce zasmát a mají smysl pro tým

Připadá mi, že tyhle dvě věci spolu souvisí. Všimli jste si někdy různých part a partiček kluků, mužů i smíšených skupin, jak v nich fungují přirození baviči, kteří ostatní nakazí smíchem, a ten smích zase přináší sounáležitost?

8. Umějí si prosadit svou a vědí proč

Ženy by taky rády občas prosadily svůj způsob pohledu na věc, ale copak lze pohnout jedincem se zarytým pohledem říkajícím varuju tě, nemluv mi do toho, nebo bude zle!?

Nedávno jsem jela s bratrem a jeho rodinou autem z koupaliště v místě, kde to vůbec neznal a já jen trochu. Navigovala jsem ho po paměti, švagrová zase z mapy, a zabloudili jsme. Radily jsme se švagrovou zastavit a prozkoumat znovu mapu. Bratr se zakabonil a pronesl něco peprného o tom, že tak to dopadne, když dá na naše rady.

Zastavit odmítl, přestal nás poslouchat a pomocí vlastního instinktu a dotazů u dvou domorodých obyvatel se poměrně rychle dostal na správnou cestu a dovezl nás všechny v pořádku na večerní opékání špekáčků. Nad vztekem, že nás tak ignoroval, zvítězilo mávnutí ruky a respekt k mužskému způsobu řešení a vyřešení. Muset tu šlamastyku řešit já, tak se tam motáme dodnes (i s mapou).

9. Nepitvají, řeší

Tohle bych moc chtěla umět taky, fakt.

10. Zajímají se o vědu a pokrok, o politické dění

Je báječné sledovat a poslouchat některé muže, když diskutují: tolik toho vědí, tolik toho museli načíst, naposlouchat, přežvýkat. Mají názory, umějí se proti něčemu ostře vymezit a argumentovat, nebo zase zapáleně projevují svůj souhlas s jinými názory. Hluboce smekám svůj pomyslný klobouk: chlapi, v tomhle jste výborní!

Dodnes si ráda vzpomenu, jak se na gymplu nechávali spolužáci i náš třídní s velkým zájmem o historii a politiku v hodinách dějepisu strhnout a unášet vášní k debatám. Proč prohrál Napoleon, kam míří světová politika, jestli se dějiny opakují…

11. Umějí zajímavě vařit

Že mezi špičkovými kuchaři figuruje dost mužů? Co jsem si tak všimla, muži mnohem méně než ženy hledí na cenu použitých potravin, ale daleko více na kvalitu. Koupí třeba dražší maso i koření a kvalitnější rýži, přece nebudou připravovat nějaký blaf. Jsou mlsní a chtějí si pochutnat!

12. Jsou nám ženám inspirací

Originální, svébytné bytosti, někdy legrační, někdy na zabití, ale rozhodně podněcující v nás ženách něco, co bychom bez nich samy neobjevily. Tím, jací jsou, nás inspirují, abychom byly trochu jako oni: v něčem jiné, abychom měly jako oni své sny, vize a cíle a abychom uměly přijmout ty jejich. Abychom dokázaly žít jako oni zdravě sobecky. Neřešit tolik, co se koho dotkne a nedotkne, jestli se to někomu líbí nebo nelíbí, co můžeme a nemůžeme.

13. Dokážou podstoupit riziko

Tato jejich vlastnost je někdy (například za volantem) i životu nebezpečná, ale pokud je muž dostatečně zralý, soudný, není psychopat a neriskuje bezhlavě a zbytečně, pak může v různých oblastech života platit, že risk je zisk.

Někdy si vzpomenu, jak mi před lety popisoval kamarád, skromný a přírodní člověk, biolog, cestu neobydlenou přírodou v Ukrajině. Večer na strom zavěsil batoh s jídlem a ráno byly na kmeni drápance od medvědů. Co myslíte – blázen, že se na takovou túru vůbec vydal? Nebo to prostě je chlap, a ti takové vzrůšo a blízkost nebezpečí potřebují?

14. Jsou praktičtí a zruční

Zlomil se mi důležitý kovový spojovací kroužek v jednom ze sandálů, které jsem si chtěla obout na hudební festival. S hlubokým povzdechem jsem to ukázala příteli. Ten se kouknul po bytě, přinesl starý nepotřebný kbelík od balakrylu, vytáhl si z nářadí nějaké klešťonůžky, šmik, šmik, odstřihl z ucha kbelíku kousek kovu. Protáhl to koženým úchytem v botě, dotvaroval, spojil a bota měla kroužek jako nový – panečku, to byla věc!

15. Jsou pohodlní

Kvůli pohodlnosti mužů prý vznikají nejpozoruhodnější objevy a vynálezy. Neradi se s něčím zbytečně dřou, tak přemýšlejí, jak by totéž šlo udělat jednodušeji. Někdy jsou z toho praktické a fajn věci, někdy se aspoň zasmějeme při zkazkách o tom, jak někdo vymýšlí konstrukční řešení vany, která by ho sama dokázala vyklopit a zabránit nechtěnému utonutí, když si v ní dá pár skleniček vína na dobrou noc.

Co dodat? Muži jsou prostě poklady, ještě že je na tom našem světě kulatém máme.

Co máte rády na mužích vy, ženy, co vás na nich baví a inspiruje? A co máte, muži, rádi sami na sobě, proč jste rádi, že jste právě muži?

Využívejte celý web.

Předplatné

Chcete se i vy podělit o své myšlenky nebo příběh formou článku? Napište nám na mail redakce@psychologie.cz

Články k poslechu

Živoucí tělo

Je naší spojkou se světem, přesto ho málokdy doopravdy vnímáme. Jak to napravit?

10 min

Citově mimo

Druhý vás poslouchá, ale jako by neslyšel. Proč se někdy nedokážeme na blízké naladit?

8 min

Ve špatném vztahu

Co nás tam drží? Nevědomky si přehráváme staré vzorce a zranění. Kudy ven?

12 min

Hranice v rodině

Babičky chtějí vídat vnučku častěji, mně jejich přítomnost nedělá dobře.

11 min

Lidoop v zrcadle

Martin Burget přináší zajímavosti z oboru psychologie.

11 min

25. 8. 2015

V příběhu, který se traduje od dob Buddhy, stojí několik slepců kolem slona a dohadují se, jak vypadá. I když nejsme slepí, vidíme vždycky jen část skutečnosti. Nabízím vám tu moji.

Čtenář/ka Psychologie.cz

  • Sebepoznání
Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.