Letní seminář:  Tři dny pohybu a relaxace
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné

Laskavosti života

Svět je plný laskavostí. Na nás je, abychom je nepřehlédli.

Ze seriálu: Můj kousek slona

Když přichází nějaká zátěž, a že přichází na nás všechny, ač na každého jinak a jindy, vyplatí se posilovat vědomě veškeré zdroje jistoty, spokojenosti, zázemí, pohody, fyzického i psychického zdraví.

Shýbáš se u cesty pro oblázek
a kdo ti o tom poví
kamínky země této jsou
balvany Sisyfovy

A co ti říci pěkného
aby ten svět byl snazší
laskavá slova jsou vrabečci
ptáčkové drobní a plaší

Poslední dny myslím na tyto nádherné verše Jana Skácela. Snad i proto, že k menším i větším denním starostem nám do blízké širší rodiny přibyly nezávisle na sobě dva úrazy žádající si rekonvalescence ve dvou nemocnicích a pak ještě doma.

„Ach jo,“ chtělo by se říct, leccos je třeba přeorganizovávat za pochodu, ale to už je život. V takových chvílích je třeba začít uvažovat o tom, jaké různé laskavosti nám život dopřál a dopřává. Z čeho máme opravdu radost. Co dělá náš svět snazší. Tak schválně, přemýšlejte se mnou, napadá vás něco?

Drobné denní zázraky

Mě napadla jedna nedávná laskavost. Skončilo skupinové cvičení ve fitku, kde se pohybuje hodně lidí, a marně jsem hledala klíček od skříňky, který si nosím do cvičební místnosti. Ve skříňce kromě oblečení zůstal i můj chytrý mobil, věc, kterou denně používám, náušnice a řetízek.

To víte, hrkne ve vás a už se vidíte jako ženská hloupá – nepozorná, takže okradená. Ale došla jsem ke skříňce a na ní byl přilepený lístek: Klíče jsou na baru. Klíče tam byly a ze skříňky se nic neztratilo.

„To je toho,“ řekne si někdo. Ale pro mě to byla velká věc, poznání, že i dnes existují všímaví a poctiví lidé, kteří nejen, že nic neukradnou, ale ještě i skříňku zamknou a donesou klíček do bezpečí za recepční u baru. Lístek jsem si na památku vlepila do deníku. Ať je toto dobrodiní neznámé osoby vzpomínáno i nadále.

Taky jsem si vzpomněla na jinou laskavost. Kdysi jsem častěji měla cestu do centra města a potkávala kousek od náměstí jednoho pána. Byl starší, v lesnickém obleku, s šedivým plnovousem, vypadal trochu jako z pohádky.

U sebe měl kbelíky s vodou, v nich zahradní květiny, u nich ručně psané cedulky s velmi lidskými cenami a na jedné cedulce měl napsáno: „Květina potěší.“ A květina opravdu potěšila: známou narcis, mě zase konvalinky.

Zbohatnout na tom dotyčný starší pán nijak nemohl, snad to bylo jeho poslání tam tak stát. Kdoví, možná tam stává dodnes a jeho laskavé květiny se šíří dál a dál.

Co je laskavost

Laskavost je, když se dotrmácíte do cíle po namáhavé cestě a někdo, kdo je možná ještě unavenější než vy, vidí, že si potřebujete odpočinout, nabídne vám to a připraví jídlo.

Laskavost je, když zničehonic přijde domácí zvířecí mazlíček jen tak se přitulit, ne loudit jídlo, ale dát svým nejdovednějším způsobem najevo, že je rád ve vaší blízkosti. Perfektně to umí kočky – otřít se o tvář, s vrněním provést jemný náznak masáže zad, lehnout si blízko a jen tak být, slastně a klidně.

Laskavost je, když vás někdo nechá být nebo když vy někoho necháte být v situacích, které vyžadují prostor, samotu a koncentraci.

Laskavost přírody můžeme pocítit v horkých suchopárných dnech pod stromem, který poskytuje chladivý a vlhčí vzduch. Dovolí nám vyzout boty z rozpálených nohou a pocítit měkkost trávy.

Laskavost je nutnost, a pokud už to víme, neostýcháme se a bereme ze stolů štědrých příležitostí. Třeba knihu. Třeba i starou a už někdy čtenou. Před pár dny jsem tak sáhla po Janě Eyrové, vydané v roce 1954. A na konci knihy na mne opět dýchla laskavost, tentokrát ve formě starostlivé péče o čtenáře – laskavá žádost o zpětnou vazbu. Vydavatelé čtenáře žádali, aby jim poslali své postřehy ke knize, jak se jim líbila z hlediska námětu, překladu, zpracování. Bylo cítit, že to není jen fráze, ale krok vstřícnosti a otevřenosti.

Hýčkání laskavostí jsem pocítila i v okamžiku cesty jedním autobusem z nevelké obce do rovněž nevelké obce. Na rozdíl od mnoha autobusů i vlaků byla ve voze kromě spolehlivého řidiče, který nás hladce převezl z bodu A do bodu B, k dispozici také WI‑FI. A tak jsem se mohla podívat, co nového se děje na Psychologii.cz.

Laskavost je, když za vámi přijde číšník a k dobrému pivu vám přinese na talířku dva kousky slaného pečiva, aniž by tušil, že už byste něco pojedli. A stejně laskavé od něj je, když mu je pochválíte, že vám bez zaváhání představí svoji přítelkyni, která tyhle sýrovo‑slaninové šneky upekla, která prý vůbec moc dobře peče a po večerech vymýšlí, jakou dobrotou zpříjemnit jeho hostům pobyt na zahradní terase. Třeba i proto, aby viděla a slyšela, že její snaha má úspěch.

Využívejte celý web.

Předplatné

Mezi laskavosti života můžeme zařadit všechno, co pro nás někdo dělá, ač nemusí, co zažíváme, ač nemusíme, čemu se můžeme usmát a co nás může těšit, protože to vidíme, slyšíme nebo cítíme. Svět je plný laskavostí. Pěstujme si je, hýčkejme, na ty další vyčkejme, ale vyhledávejme je i sami. Buďme aktivní v jejich hledání. Jsou tady pro nás, jsou naše.

Perceive, čtenářka Psychologie.cz

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Pohoda bez svědků

Příliš mnoho slov a neustálé sdílení nás ve skutečnosti od zážitků vzdalují.

11 min

Na hranici komfortu

Najděte správný bod, odkud začít pracovat na rozvíjení vaší bezpečné bubliny.

11 min

Nenechte se unést

V návalu emocí řekneme nebo uděláme něco, čeho vzápětí litujeme. Jak emoční únosy zvládat?

19 min

Rozchod s psychopatkou

K rozchodu dochází po sérii konfliktů. Jednoho dne se smíření nedostaví.

6 min

Vnitřní kritik

Odkud se vzal ten hlas, který vám neustále říká, že všechno děláte špatně?

10 min

Otevřít audio sekci
Můj kousek slona
Seriál

V příběhu, který se traduje od dob Buddhy, stojí několik slepců kolem slona a dohadují se, jak vypadá. I když nejsme slepí, vidíme vždycky jen část skutečnosti. Nabízím vám tu moji.

Čtenář/ka Psychologie.cz

  • Štěstí