Řešení nemusí vždy souviset s problémem. Vyhnout se nežádoucímu chování znamená zároveň dělat namísto toho něco jiného. Nám lidem totiž pomáhá dělat více toho, co už děláme a co nám prospívá.
Nedávno jsem se dostala k zajímavé autorce jménem Insoo Kim Berg. U nás vyšla její kniha Posílení rodiny a knihy, na kterých se podílela: Zázračná otázka a Zázračná metoda. Korejský původ a americké vzdělání jí rozšiřovaly obzory při práci psychoterapeutky, konzultantky a lektorky. Se svým manželem Stevem de Shazerem se věnovala krátkodobé terapii zaměřené na řešení. Je autorkou tzv. zázračné otázky (otázky na zázrak).
Při práci s ženou zavalenou mnoha problémy, které se zdály neřešitelné, se jí zeptala, jak by poznala, že její potíže zmizely a ona žije život, ve kterém je spokojená. Žena si povzdechla, že neví, že by se jedině musel stát zázrak. Toho se Insoo chytila a řekla jí, ať si představí, že se zázrak stane. Nechala ji popsat, jak bude vypadat její další den po zázraku.
Žena přestala myslet na problémy, začala si představovat a popisovat konkrétní změny, které si v životě přála, začala mít větší naději, že jsou možné, a dokonce zjistila, že některé změny k dobrému se už dějí.
Insoo a její kolegové upozorňují, že přílišným zaměřením na problémy může dojít k tomu, že zůstanou „za zrakem“ nepovšimnuty drobné každodenní věci života, které si lidé přejí, které zvládají, jejich silné stránky a dovednosti, které umí využít k tomu, aby se mohli v životě mít lépe.
Více světlých výjimek
Insoo popisuje případy, kdy jednotlivci (děti i dospělí) či rodiny, kterým dlouho vládly závažné problémy, našli vlastní způsob jejich zvládnutí. Všimla si, že i v hodně problémových rodinách jsou období a chvíle, kdy k problémům nedochází. Zaměřovala se s nimi na rozšiřování světlých výjimek. Hledala s lidmi, co ve chvíli, kdy bylo dobře, bylo jinak, z čeho mohou čerpat pro těžší chvíle.
Odvážně uvažovala i o tom, že ani většina týrajících rodin své děti netýrá pořád a – s veškerým ohledem na to, že hlavní je, aby děti byly v bezpečí – je třeba se zabývat tím, co dělají jejich rodiče ve chvílích, kdy netýrají, ve chvílích, kdy fungují jako dobří a milující. Chtěla vědět o minulých úspěších, jakkoli malých, i o změnách k lepšímu, které lidé udělali sami od sebe už před setkáním s odbornou pomocí. Více než problém ji zajímalo řešení.
Svým přístupem s kolegy podněcovali v lidech hledání vlastního způsobu řešení i uvědomění toho, co již někdy vyřešit dokázali, co vše už umí, a že to, co dovedou, mohou převádět do jiných oblastí.
- Muže s násilnými sklony vůči své ženě, profesí řidiče jezdícího léta bez nehod, přivedla Insoo k zamyšlení, jak by svoji opatrnost a předvídavost na silnici mohl použít i v partnerském vztahu.
- Ženě nezvládající jako osamělá matka výchovu dětí, o které se dozvěděla, že úspěšně řídí několik úklidových firem, navrhla, aby podobnými postupy kontrolovala a řídila své děti, což se také ukázalo jako dobré.
- Problémového dospívajícího chlapce nechala představit si, jak by vypadal jeho život, kdyby nastal zázrak, a pak některé dny v týdnu v chování předstírat, že zázrak nastal. Jeho rodiče měli za úkol hádat, které dny to jsou.
- Vnímavě a netradičně provázela i lidi na jejich cestách z problémů s alkoholem; o tomto tématu píše více v knize Zázračná metoda.
Je to možné
Zázračná otázka neboli otázka na zázrak je zároveň otázkou na realitu. Zázrakem, který má nastat a změnit nám život, není myšleno vzkříšení zesnulého nebo náhlé zmizení závažného onemocnění. Představitelé přístupu věří, že my lidé nejsme hloupí a víme, co možné je. Zázrak, o kterém je řeč, v lidech probouzí aktivitu, nenechá je pasivní a bezmocné.
Muž, který přišel o paži, si nejdříve v terapeutickém rozhovoru jako zázrak představil, že by měl opět obě paže. Když se ale zamýšlel dále, představil si, že jeho zázrakem může být, když ráno vstane a připraví si snídani pomocí své jedné ruky.
Také přání, aby se v něčem změnilo okolí (rodiče, partneři, děti, zaměstnavatelé, přátelé, politici a další), je sice v pořádku, ale v tomto pochopení zázraku jde o to, co udělám jinak já. Jde o vlastní postoj, vlastní činy.
Zdroje a přednosti
Pracovníkům, kteří pracují s problémovými rodinami, Insoo doporučovala:
- Nespravuj, co není rozbité.
- Dělej víc toho, co funguje.
- Když něco nefunguje, dělej něco jiného.
Napadá mě, že tato pravidla se hodí pro všechny, bez ohledu na aktuální situaci. Je přece plno fungujících věcí kolem nás i v nás, které jsou celé (opak slova rozbité) a není důvod je opravovat.
Když se soustředíme na to, co nám funguje, a děláme toho více, rozšiřují se naše světlé výjimky na světlý zvyk a světlé pravidlo. Jsme úspěšnější, spokojenější, šťastnější. Naopak nefunguje, když stále dokola vaříme lečo a stěžujeme si, že jsme chtěli guláš.
Využívejte celý web.
PředplatnéNěkdy ale přesně nevíme, proč se nám něco nedaří, a více snahy nepomáhá. Tehdy potřebujeme hlavně něčím narušit bludný kruh, ve kterém se motáme. Udělat něco jinak, něco jiného, zkoušet. Využít možnosti a příležitosti, které máme, k tomu, na čem nám záleží. Zázrak v tomto pojetí není nadpřirozený jev. S důvěrou, že víme, co si přejeme a co je nám prospěšné, využijeme svépomoc i s vědomím reálných omezení.
Potřebujeme se zaměřit na své zdroje a přednosti namísto nedostatků a slabin. Proč? Třeba proto, že problém nemůže být řešen na stejné úrovni, na které vznikl, jak upozornil Albert Einstein.
Když se příliš zaměřujeme na to, co se nám nedaří, co nás štve a mrzí, táhne nás to spíš dolů a k nečinnosti. Když problémy nepřehlížíme, víme o nich, ale přesto se soustředíme hlavně na to dobré, když si představíme zázrak, táhne nás to nahoru a ke smysluplné činnosti.
Perceive, čtenářka Psychologie.cz
Vyzkoušejte na sobě
Cvičení pro hravé čtenáře:
Představte si zázrak
Představte si, že dnes večer usnete a do rána, než se probudíte, se stane zázrak. Vaše problémy, kterými se poslední dobou zabýváte, by se vyřešily. Nevěděli byste o tom, nikdo by vám to neřekl.
- Podle čeho byste to na sobě poznali?
- Jaká drobná změna by vás na vašem vlastním chování trkla jako první?
- A co nejbližší lidé okolo vás? Podle čeho by poznali oni, že se stal zázrak?
Den, kdy je všechno v pořádku
Zkuste žít jeden den, jako by nastal zázrak a vše bylo v pořádku. Jak se vám žilo?