Foto: Jan Majer
odemčené

Pohled do vlastních očí

Jaký svůj portrét ukazujete druhým? A jaký svůj obraz skrýváte i sami před sebou? Odpovědi vám mohou odhalit důležitou zprávu.

Jan Majer

Jan Majer
Šéfredaktor Psychologie.cz

9. 10. 2014

Ze seriálu: Psychologie komunikace

„Honzo, ty tvoje fotky jsou léčivé. Nevím, jak je to možné, ale sám sobě se na nich líbím. Takový efekt nemají často ani hodiny psychoterapie.“ To mi před časem napsal jeden z odborníků, kterého jsem fotil pro web Psychologie.cz.

Ne, nejsem zázračný fotograf. Kouzlo je v tom, že s lidmi při focení komunikuju, směju se na ně, pokouším se zachytit světýlko v jejich očích a výrazu.

Nesnažím se o technicky dokonalou fotku, ale o živý pohled, který je se mnou v lidském kontaktu. Chci zachytit moment, ve kterém je to opravdu on nebo ona, jak je vidím já. I ke čtenářům pak promlouvají oči skutečného člověka, ne objektu týraného objektivem.

Další důležitou okolností je pečlivý výběr. Z desítek nafocených snímků vybírám tři až pět obrázků (to je v portrétní fotografii lepší standard), na kterých se mi fotografovaný jednoduše nejvíc líbí. Takové fotce dám přednost před ostřejším, lépe nasvíceným, ale pro mne méně lahodným záběrem.

Aby vám nepraskla čočka!

Náš vztah k focení a k fotkám je z pohledu psychologie hrozně zajímavý. Pro někoho je proces pořizování snímku utrpení a hlasitě o tom dává fotografovi vědět. Někdo to tak nějak přežije. Málokdo je při focení ve svém živlu.

Neznám ale nikoho, kdo by na své nové fotky nebyl zvědavý. Je to jiné než se ráno podívat do zrcadla. Je to jiné než si na ulici nenápadně prohlédnout svůj odraz ve výkladní skříni. A je to jiné než si procházet staré fotky, které známe.

Dívat se na své nové fotky je jako pohlédnout na se sebe očima druhých. Jaká úleva, když najdu hezký obrázek. A jaké zděšení, když se na nás z fotek dívá tvář, která se nám nelíbí.

Vždyť tady vypadám jak můj otec!

Už dvacet let si fotím portréty lidí, se kterými spolupracuji. Posledních deset let si pozorně všímám, jak na ně lidé reagují. Často si zaprvé všimnou nedokonalosti účesu, pupínku, ohybu na límečku.

Zajímavější jsou ale postřehy, které jdou hlouběji. Tyhle jsou nejčastější:

  • tlustý obličej
  • nedostatečně inteligentní výraz
  • submisivní pohled
  • podobnost s některým z rodičů

Kosmetické nedostatky jdou celkem snadno opravit ve Photoshopu. S mindráky zachycenými objektivem fotoaparátu je to složitější.

Zkratka do nevědomí

Co se vlastně děje v naší hlavě, když se díváme na své nové fotky? Probíráme jednu za druhou a hodnotíme je: „Hnusná, děsná, ježkovo voko, proboha tohle hned smaž! No… tahle je docela pěkná, viď?“

A nemůžeme se odtrhnout. Napadne nás, že přišel čas vyměnit profilovou fotku na Facebooku. Nepovedené fotky už pro nás neexistují. Zajímá nás jen ta jedna. Vystihuje totiž obraz naší osobnosti v podobě, jakou si přejeme. Je důkazem, že tato osobnost je reálná.

Na všech našich fotkách jsme to my. Unavení, rozchechtaní, oškliví, zlí, radostní, hloupí, sebevědomí, vystrašení. Všechno jsou to naše skutečné podoby, které vidí lidé kolem nás. Někomu častěji ukazujeme naši krásu, jinému naši ošklivost. Podle toho také vypadají naše vztahy.

Nejdůležitějším vztahem je ale náš vztah k sobě. Seznamte se a smiřte se všemi svými ošklivými podobami. Prozkoumejte tu, kterou považujete za krásnou. A začněte hledat tvář, která je skutečně vaše.

(Pro ilustraci jsem v článku použil kromě mé vlastní úvodní fotky, kterou jsem pořídil mobilem a líbí se mi, také skutečné portréty psychiatra Radkina Honzáka, terapeuta Pavla Špatenky, kouče Radvana Bahbouha a psychoterapeuta Michala Mynáře, které jsem fotil v uplynulých týdnech a měsících. Za laskavé svolení jim moc děkuji.)

Vyzkoušejte na sobě

  • Podívejte se pozorně na své hezké fotky. Kdo na nich je? Popřemýšlejte o tom, co konkrétně se vám na nich líbí. Prostě se mi líbí při tomto cvičení není odpověď.
  • Jaký je ten člověk, kterého na svých fotkách hledáte a tak rádi ho vidíte a ukazujete?
  • Co vidíte na fotkách, které raději rovnou mažete? Jaká vaše část vás tak odpuzuje? Kdo nebo co to na vás z obrázku vykouklo, že vás to tak polekalo?
  • Co by to s vámi udělalo, kdybyste všechny hezké fotky na Facebooku vyměnili za ty nejstrašnější?

Články k poslechu

Cesta k vizím

Mít sny a přání je zdravé. Vyjadřujeme tím důvěru životu i sobě. Jen snít ale …

13 min

Nespravedlnost bolí

Jak žít ve světě, kde tolika lidem procházejí jejich špatné činy?

16 min

Jak se vzdalujeme

Nad ztrátou jsme zvyklí truchlit. Ale růst znamená nechávat minulost za sebou.

12 min

Z pacientky terapeutkou

Vysoká citlivost se ukázala jako dobrý průvodce. Díky ní pomáhám dalším lidem.

9 min

Posilování vnitřního dospělého

Nedokonalost je normální. Učme se pracovat s chybami bez pocitu selhání.

13 min

Jan Majer

Šéfredaktor Psychologie.cz

9. 10. 2014

Jan Majer

Šéfredaktor Psychologie.cz

Komunikací ovlivňujeme chování a postoje druhých lidí, ale zpětně i naše vlastní myšlení a prožívání. Kdo zákonitostem mezilidských interakcí nerozumí, proplouvá životem jako oběť náhodných událostí, jejichž průběh nedokáže ovlivnit.

Jan Majer

  • Komunikace
Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.