Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Thinkstock.com

Bradu nahoru, pánové

Když se muž při prvním setkání mile usmívá, vnímá to žena jako slabost, ukázala studie.

Ze seriálu: Psychologie komunikace

Na lidi se většinou usmívám. Také na většině fotek se křením. Když můj pětiletý syn kreslí ve školce rodinu, vždycky se na obrázku spolehlivě najdu: kreslí mě jako smajlíka.

Víc už pro stabilitu manželství a odpuzení případných ctitelek udělat nemůžete, řekla by mi na to asi psycholožka Jessica Tracyová z Univerzity Britské Kolumbie. Jak ukázala její studie, vlídný úsměv na tváři muže je totiž pro ženu při prvním setkání ze všech výrazů nejméně přitažlivý.

Při delší známosti samozřejmě první dojmy přetlučou jiné vlastnosti a schopnosti, ale význam prvotních emocí není radno podceňovat. Přetrvávají dlouho a mnohdy rozhodují o tom, jestli mezi dvěma lidmi vůbec dojde ke kontaktu.

Čidlo na peníze a geny

Já sám to už nebudu lámat přes koleno. Kdybych si ale tuhle informaci přečetl ve dvaceti, možná bych si před zrcadlem natrénoval nějaký smyslnější výraz. Třeba pýchu. Ta je totiž podle Tracyové naopak tím nejpřitažlivějším výrazem z mužského repertoáru.

Zvednutá brada, vzedmutá hruď. A jestli to chcete dotáhnout k dokonalosti, můžete ještě pozvednout obě ruce nad hlavu. Právě muži vyfocení v této vítězné pozici byly totiž při experimentu ženami nejčastěji označováni za velmi atraktivní.

Žena mužský úsměv v první reakci vyhodnocuje jako projev poddajnosti nebo dokonce sexuální frustrace.

Sebevědomí a neskrývaná hrdost je v očích žen znakem dominance, síly, úpěchu a vysokého společenského postavení. Nebo aspoň příslibem, že daný muž má předpoklady takového postavení v budoucnu dosáhnout. V mozku ženy proběhne bleskový závěr: toto je perspektivní živitel a nositel kvalitních genů pro mé potomky.

Jestliže žena mužský úsměv vyhodnocuje jako příznak slabosti a poddajnosti nebo dokonce jako projev sexuální frustrace, jak uvádí Tracyová, jak vnímají muži usměvavou ženu? Překvapivě právě opačně.

Úsměv ženy je sexy

28. dubna. - 2. května 2021

Psychická odolnost (seminář)

Psychologie.cz

Úsměv a šťastný výraz na tváři ženy si muž vykládá jako projev zájmu. Signál, který odpovídá ANO na podvědomou, neuvědomovanou, ale v mužské hlavě téměř vždy při setkání se ženou přítomnou otázku: přichází v úvahu, že by se se mnou tahle žena vyspala?

A protiklady pokračují. Řekli jsme si, že hrdost muže je pro ženy atraktivní. Muže ale totéž nastavení u ženy odpuzuje. Ne že by povýšený výraz ženám ubíral na kráse. Podle mého pýchu v prvním momentu vyhodnocujeme jednoduše jako komplikaci. Nechce se nám do toho.

Povýšený výraz si interpretuju - mnohdy možná unáhleně a nespravedlivě - jako cedulku „jsem hlupák, se kterým si nebudeš mít co říci“.

Koneckonců i když odhlédneme od sexuálního podtextu a budeme uvažovat čistě v rovině komunikace, máme-li si ve společnosti vybrat, s kým si budeme následující půlhodinku povídat, vybereme si někoho přístupného a kompatibilního. Nos nahoru přitom navozuje dojem příslušnosti k „vyšším společenským vrstvám“ a do povídání s někým takovým se musíme nutit, není nám to příjemné a přirozené.

Kdybych měl mluvit za sebe, povýšené chování nebo jen povýšený výraz si interpretuju - mnohdy možná unáhleně a nespravedlivě - jako cedulku „jsem hlupák, se kterým si nebudeš mít co říci“. Málokdy pak mám příležitost první dojem ověřit a případně přehodnotit.

Připomínám, že mluvíme o prvních dojmech a okamžitých reakcích. Nepředpokládám, že v delším horizontu by nepřístupný výraz, zvednutá brada a ruce trvale pozdvižené ve vítězném gestu mohly muži zajistit nějakou konkurenční výhodu oproti nám hodňousům. Stejně tak žena, působící na první pohled dojmem pyšné princezny, může být v soukromí milejší a zábavnější životní partnerka než společenský a při běžné konverzaci vstřícný smíšek.

Využívejte celý web.

Předplatné

Jak první dojmy vyhodnocujete vy? Kolik toho o člověku říkají? Co si myslíte o lidech, kteří se tváří povýšeně?

Doporučujeme:

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Už nechci být single

Toužím po vztahu a rodině, ale nedaří se. Co je se mnou špatně?

12 min

Otevřít audio sekci

Jan Majer

Šéfredaktor a vydavatel Psychologie.cz

Psychologie komunikace
Seriál

Komunikací ovlivňujeme chování a postoje druhých lidí, ale zpětně i naše vlastní myšlení a prožívání. Kdo zákonitostem mezilidských interakcí nerozumí, proplouvá životem jako oběť náhodných událostí, jejichž průběh nedokáže ovlivnit.

Jan Majer

  • Komunikace