Foto: Thinkstock.com
odemčené

Bradu nahoru, pánové

Když se muž při prvním setkání mile usmívá, vnímá to žena jako slabost, ukázala studie.

Jan Majer

Jan Majer
Šéfredaktor Psychologie.cz

12. 10. 2011

Ze seriálu: Psychologie komunikace

Na lidi se většinou usmívám. Také na většině fotek se křením. Když můj pětiletý syn kreslí ve školce rodinu, vždycky se na obrázku spolehlivě najdu: kreslí mě jako smajlíka.

Víc už pro stabilitu manželství a odpuzení případných ctitelek udělat nemůžete, řekla by mi na to asi psycholožka Jessica Tracyová z Univerzity Britské Kolumbie. Jak ukázala její studie, vlídný úsměv na tváři muže je totiž pro ženu při prvním setkání ze všech výrazů nejméně přitažlivý.

Při delší známosti samozřejmě první dojmy přetlučou jiné vlastnosti a schopnosti, ale význam prvotních emocí není radno podceňovat. Přetrvávají dlouho a mnohdy rozhodují o tom, jestli mezi dvěma lidmi vůbec dojde ke kontaktu.

Čidlo na peníze a geny

Já sám to už nebudu lámat přes koleno. Kdybych si ale tuhle informaci přečetl ve dvaceti, možná bych si před zrcadlem natrénoval nějaký smyslnější výraz. Třeba pýchu. Ta je totiž podle Tracyové naopak tím nejpřitažlivějším výrazem z mužského repertoáru.

Zvednutá brada, vzedmutá hruď. A jestli to chcete dotáhnout k dokonalosti, můžete ještě pozvednout obě ruce nad hlavu. Právě muži vyfocení v této vítězné pozici byly totiž při experimentu ženami nejčastěji označováni za velmi atraktivní.

Žena mužský úsměv v první reakci vyhodnocuje jako projev poddajnosti nebo dokonce sexuální frustrace.

Sebevědomí a neskrývaná hrdost je v očích žen znakem dominance, síly, úpěchu a vysokého společenského postavení. Nebo aspoň příslibem, že daný muž má předpoklady takového postavení v budoucnu dosáhnout. V mozku ženy proběhne bleskový závěr: toto je perspektivní živitel a nositel kvalitních genů pro mé potomky.

Jestliže žena mužský úsměv vyhodnocuje jako příznak slabosti a poddajnosti nebo dokonce jako projev sexuální frustrace, jak uvádí Tracyová, jak vnímají muži usměvavou ženu? Překvapivě právě opačně.

Úsměv ženy je sexy

Úsměv a šťastný výraz na tváři ženy si muž vykládá jako projev zájmu. Signál, který odpovídá ANO na podvědomou, neuvědomovanou, ale v mužské hlavě téměř vždy při setkání se ženou přítomnou otázku: přichází v úvahu, že by se se mnou tahle žena vyspala?

A protiklady pokračují. Řekli jsme si, že hrdost muže je pro ženy atraktivní. Muže ale totéž nastavení u ženy odpuzuje. Ne že by povýšený výraz ženám ubíral na kráse. Podle mého pýchu v prvním momentu vyhodnocujeme jednoduše jako komplikaci. Nechce se nám do toho.

Povýšený výraz si interpretuju – mnohdy možná unáhleně a nespravedlivě – jako cedulku „jsem hlupák, se kterým si nebudeš mít co říci“.

Koneckonců i když odhlédneme od sexuálního podtextu a budeme uvažovat čistě v rovině komunikace, máme‑li si ve společnosti vybrat, s kým si budeme následující půlhodinku povídat, vybereme si někoho přístupného a kompatibilního. Nos nahoru přitom navozuje dojem příslušnosti k „vyšším společenským vrstvám“ a do povídání s někým takovým se musíme nutit, není nám to příjemné a přirozené.

Kdybych měl mluvit za sebe, povýšené chování nebo jen povýšený výraz si interpretuju – mnohdy možná unáhleně a nespravedlivě – jako cedulku „jsem hlupák, se kterým si nebudeš mít co říci“. Málokdy pak mám příležitost první dojem ověřit a případně přehodnotit.

Připomínám, že mluvíme o prvních dojmech a okamžitých reakcích. Nepředpokládám, že v delším horizontu by nepřístupný výraz, zvednutá brada a ruce trvale pozdvižené ve vítězném gestu mohly muži zajistit nějakou konkurenční výhodu oproti nám hodňousům. Stejně tak žena, působící na první pohled dojmem pyšné princezny, může být v soukromí milejší a zábavnější životní partnerka než společenský a při běžné konverzaci vstřícný smíšek.

Využívejte celý web.

Předplatné

Jak první dojmy vyhodnocujete vy? Kolik toho o člověku říkají? Co si myslíte o lidech, kteří se tváří povýšeně?

Doporučujeme:

Články k poslechu

Buď jako voda

Můžeme s jemností měnit svět a přitom zůstat spojeni s vlastní podstatou.

11 min

Pomalá změna

Vražedné životní tempo nezvolníte ze dne na den. A to je dobrá zpráva.

15 min

Objekt zájmu

Druhému se zjevně líbíte, přesto se vás zdráhá oslovit. Co za tím může být?

12 min

Proč pomáháme

Dokážeme udělat něco pro druhé skutečně nezištně, nebo vždy sledujeme vlastní dobrý pocit?

9 min

Nevěř mozku všechno

Když se myšlenky zacyklí v kruhu, může to člověka úplně vyřadit ze života.

11 min

Jan Majer

Šéfredaktor Psychologie.cz

12. 10. 2011

Jan Majer

Šéfredaktor Psychologie.cz

Komunikací ovlivňujeme chování a postoje druhých lidí, ale zpětně i naše vlastní myšlení a prožívání. Kdo zákonitostem mezilidských interakcí nerozumí, proplouvá životem jako oběť náhodných událostí, jejichž průběh nedokáže ovlivnit.

Jan Majer

  • Komunikace
Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.