Nový audiobook: Závislé vztahy
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Foto: Jan Majer

Pohled do vlastních očí

Jaký svůj portrét ukazujete druhým? A jaký svůj obraz skrýváte i sami před sebou? Odpovědi vám mohou odhalit důležitou zprávu.

Jan Majer

Jan Majer

9. 10. 2014

Ze seriálu: Psychologie komunikace

„Honzo, ty tvoje fotky jsou léčivé. Nevím, jak je to možné, ale sám sobě se na nich líbím. Takový efekt nemají často ani hodiny psychoterapie.“ To mi před časem napsal jeden z odborníků, kterého jsem fotil pro web Psychologie.cz.

Ne, nejsem zázračný fotograf. Kouzlo je v tom, že s lidmi při focení komunikuju, směju se na ně, pokouším se zachytit světýlko v jejich očích a výrazu.

Nesnažím se o technicky dokonalou fotku, ale o živý pohled, který je se mnou v lidském kontaktu. Chci zachytit moment, ve kterém je to opravdu on nebo ona, jak je vidím já. I ke čtenářům pak promlouvají oči skutečného člověka, ne objektu týraného objektivem.

Další důležitou okolností je pečlivý výběr. Z desítek nafocených snímků vybírám tři až pět obrázků (to je v portrétní fotografii lepší standard), na kterých se mi fotografovaný jednoduše nejvíc líbí. Takové fotce dám přednost před ostřejším, lépe nasvíceným, ale pro mne méně lahodným záběrem.

Aby vám nepraskla čočka!

Náš vztah k focení a k fotkám je z pohledu psychologie hrozně zajímavý. Pro někoho je proces pořizování snímku utrpení a hlasitě o tom dává fotografovi vědět. Někdo to tak nějak přežije. Málokdo je při focení ve svém živlu.

Neznám ale nikoho, kdo by na své nové fotky nebyl zvědavý. Je to jiné než se ráno podívat do zrcadla. Je to jiné než si na ulici nenápadně prohlédnout svůj odraz ve výkladní skříni. A je to jiné než si procházet staré fotky, které známe.

Dívat se na své nové fotky je jako pohlédnout na se sebe očima druhých. Jaká úleva, když najdu hezký obrázek. A jaké zděšení, když se na nás z fotek dívá tvář, která se nám nelíbí.

Vždyť tady vypadám jak můj otec!

Už dvacet let si fotím portréty lidí, se kterými spolupracuji. Posledních deset let si pozorně všímám, jak na ně lidé reagují. Často si zaprvé všimnou nedokonalosti účesu, pupínku, ohybu na límečku.

Zajímavější jsou ale postřehy, které jdou hlouběji. Tyhle jsou nejčastější:

  • tlustý obličej
  • nedostatečně inteligentní výraz
  • submisivní pohled
  • podobnost s některým z rodičů

Kosmetické nedostatky jdou celkem snadno opravit ve Photoshopu. S mindráky zachycenými objektivem fotoaparátu je to složitější.

Zkratka do nevědomí

Co se vlastně děje v naší hlavě, když se díváme na své nové fotky? Probíráme jednu za druhou a hodnotíme je: „Hnusná, děsná, ježkovo voko, proboha tohle hned smaž! No… tahle je docela pěkná, viď?“

A nemůžeme se odtrhnout. Napadne nás, že přišel čas vyměnit profilovou fotku na Facebooku. Nepovedené fotky už pro nás neexistují. Zajímá nás jen ta jedna. Vystihuje totiž obraz naší osobnosti v podobě, jakou si přejeme. Je důkazem, že tato osobnost je reálná.

Na všech našich fotkách jsme to my. Unavení, rozchechtaní, oškliví, zlí, radostní, hloupí, sebevědomí, vystrašení. Všechno jsou to naše skutečné podoby, které vidí lidé kolem nás. Někomu častěji ukazujeme naši krásu, jinému naši ošklivost. Podle toho také vypadají naše vztahy.

Nejdůležitějším vztahem je ale náš vztah k sobě. Seznamte se a smiřte se všemi svými ošklivými podobami. Prozkoumejte tu, kterou považujete za krásnou. A začněte hledat tvář, která je skutečně vaše.

(Pro ilustraci jsem v článku použil kromě mé vlastní úvodní fotky, kterou jsem pořídil mobilem a líbí se mi, také skutečné portréty psychiatra Radkina Honzáka, terapeuta Pavla Špatenky, kouče Radvana Bahbouha a psychoterapeuta Michala Mynáře, které jsem fotil v uplynulých týdnech a měsících. Za laskavé svolení jim moc děkuji.)

Vyzkoušejte na sobě

  • Podívejte se pozorně na své hezké fotky. Kdo na nich je? Popřemýšlejte o tom, co konkrétně se vám na nich líbí. Prostě se mi líbí při tomto cvičení není odpověď.
  • Jaký je ten člověk, kterého na svých fotkách hledáte a tak rádi ho vidíte a ukazujete?
  • Co vidíte na fotkách, které raději rovnou mažete? Jaká vaše část vás tak odpuzuje? Kdo nebo co to na vás z obrázku vykouklo, že vás to tak polekalo?
  • Co by to s vámi udělalo, kdybyste všechny hezké fotky na Facebooku vyměnili za ty nejstrašnější?

Líbí se vám Psychologie.cz?

Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo vám můžeme posílat nejzajímavější myšlenky e‑mailem zdarma. Tak se také dozvíte, když něco otevřeme pro všechny čtenáře.

Podpořit a připojit se:

Přístup ke všemu

Nejlepší myšlenky zdarma:

Novinky e-mailem

Články k poslechu

Moje cesta z deprese

Deprese nepřijde jen tak. Čím pro ni nevědomky vytváříme podmínky?

8 min

Zahledění do sebe

Kousek narcismu je v každém z nás. Kdy to začíná být vážné?

16 min

Eros a spiritualita

Eros je tvořivá síla nezávislá na našich přáních. Jak ji pozvat do svého života?

34 min

Truchlení je chaos

Popírání, hněv, smlouvání, deprese, smíření? Nikdo z mých klientů neprožíval smutek takto strukturovaně.

14 min

Rodiče ve válce

Rozešli jsme se, ale boj pokračuje. Jde nám totiž o děti. Jak „rozvodové démony“ utišit?

16 min

Otevřít audio sekci

Jan Majer

Šéfredaktor a vydavatel Psychologie.cz

Psychologie komunikace
Seriál

Komunikací ovlivňujeme chování a postoje druhých lidí, ale zpětně i naše vlastní myšlení a prožívání. Kdo zákonitostem mezilidských interakcí nerozumí, proplouvá životem jako oběť náhodných událostí, jejichž průběh nedokáže ovlivnit.

Jan Majer

  • Komunikace