Audiobook Michala Mynáře: Vztahové jedy
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu

9 důvodů, proč sáhnout po knížce

Cítíte se vyčerpaní, bez nálady a bez energie? Štve vás už celý svět? Běžte si číst!

Jitka Cholastová

Jitka Cholastová
Editorka Psychologie.cz

23. 12. 2015

Ze seriálu: Hledám svoji cestu

Účinnou pomoc pro své nálady a nenálady máme často doslova na dosah ruky – na nočním stolku. Nabízím vám několik argumentů, proč se vyplatí uhájit si čas a prostor na čtení. Novou energii a klid, které tak získáte, nakonec ocení i vaši blízcí. A aby bylo jasno: není tady řeč o studiu nejnovějšího zákoníku, který potřebujete znát do práce, ani o příručkách osobního rozvoje. Mluvím o čtení těch tlustých, vymyšlených knížek, které zdánlivě „k ničemu není“.

1. Dobíjení mentálních baterií

„Když mi docházejí nápady nebo se zaseknu, spolehlivě vím, že málo čtu,“ říká moje kamarádka, která se živí psaním. Nemusíte zrovna pracovat jako copywriteři, abyste začali pociťovat jistou nerovnováhu příjmu a výdeje. Svět po nás každou chvíli vyžaduje, abychom se k něčemu vyjádřili, utvořili si stanovisko, měli zformulovaný názor. Četba je dobrý způsob, jak dobít své mentální baterie a přeladit mozek na jiné vlny. Pomáhá nám udržovat rovnováhu.

2. Pobývání v jiném čase

Odměnou za to, že se začtete, je prožitek odlišného plynutí času. Dobrá kniha vás vtáhne. Kdybyste v takové chvíli sami od sebe poodstoupili, viděli byste, že nějak jinak dýcháte, jste uvolnění a zároveň neobyčejně pozorní. Svět přestal existovat a přitom je mnohem blíž a živější – stejně jako vy sami. Jistě, čtení vyžaduje čas. Ale stačí jedna nebo dvě hodiny, abyste získali pocit volné, líné neděle nebo nekonečných prázdnin.

3. Pomalu je dobře

Knihy respektují přirozený lidský rytmus a tempo. Trend pomalého cestování znovuobjevil člověku přátelský způsob putování, kdy stíháte vnímat krajinu a být skutečně přítomní. Slow food přináší požitek z kvalitního jídla místo bezmyšlenkovitého házení krmiva do úst. Podobně fungují knihy. Pochopitelně ne všechny: i mezi knihami jsou takové, po kterých máte pocit, jako byste spráskali pytlík chipsů – bylo to lákavé a chutné, ale vlastně vám to nic nepřineslo. I tady platí, že pokrm, který stojí za to vychutnat, nemusí mít křiklavě barevný obal. Nebude dráždit vaše buňky a možná nebude ani prvoplánově „příjemný“, ale nechá ve vás dobrý pocit.

4. Požitek objevování

Čtení je velmi intimní prožitek a nabízí srovnání s jiným druhem důvěrného obcování, které se – stejně jako čtení – často, ale ne nutně odehrává v posteli. Promiskuita zde s sebou ovšem nenese zvláštní morální ani zdravotní rizika. Můžete objevovat klidně i každý den jinou: Jaké to s tebou asi bude? Co je v tobě – a co je ve mně takového, že to díky tobě rozehraju a objevím? Ponořit se do prožitku znamená nakonec vždycky ponořit se do sebe. Pokud se toto ponoření odehrává v kontaktu s druhým, tedy skrze autora s postavami příběhu a světem, který obývají, dává nám i pro poznání sebe sama podnět jiného rázu než například dlouhá procházka v přírodě nebo nějaký druh tvořivé činnosti.

5. Kniha sluší

Je to tak. Brýle, šediny nebo kulatá záda vypadají nejlépe nad knihou. Ani mladou a rovně drženou hlavu kniha nezhyzdí.

6. Chráněný prostor

Lokty, skloněná hlava a stránky knihy vytvářejí zákoutí, které si můžete vzít s sebou kamkoli.

7. Čtení spojuje

Když chtěl irský prozaik Colm Tóibín hrdinovi svého románu Mistr, osaměle žijícímu spisovateli Henry Jamesovi, v poslední kapitole dát pocit sounáležitosti, rodinného tepla a tiché spokojenosti, obklopil jej rodinou jeho bratra, rozesadil všechny do lenošek okolo krbu a každému dal do rukou knihu. Všechno je tady v naprostém pořádku.

8. Čtení zvedá sebevědomí

Zvládnout sedmisetstránkový román nebo komplikovaně vystavěnou sbírku povídek (o poezii nemluvě) není jen tak. Je to jako s tím leštěním zenové hůlky, jak o něm píše Robert Fulghum: můžete žít jako předtím, vykonávat dál všechny běžné činnosti, ale váš pocit je jiný. Víte, že jste něco dokázali, a nikdo a nic vám ten zážitek nevezme.

9. Skutečnost „jako“

Ponořit se do čtení neznamená útěk od života. Prodlévání v modu jako by, kdy víme, že to, co čteme, není „skutečnost“ nebo „pravda“, a přesto to jako skutečné prožíváme, je nejen osvěžující, ale umožňuje nám dívat se čerstvýma očima i na své naprosto reálné a konkrétní starosti. Nabízí nám vhled a nové vnímání souvislostí. Až vstanete od knihy, nebudete stejní.

Co milujete na knížkách vy?

Líbí se vám Psychologie.cz?

Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo vám můžeme posílat nejzajímavější myšlenky e‑mailem zdarma. Tak se také dozvíte, když něco otevřeme pro všechny čtenáře.

Podpořit a připojit se:

Přístup ke všemu

Nejlepší myšlenky zdarma:

Novinky e-mailem

Články k poslechu

Co si o mně pomyslí?

Automatické negativní myšlenky vám ničí život. Naučte se je zastavit.

10 min

Proměněni rozhovorem

Dialog je nebezpečná věc. Když se odvážíme do něj vstoupit, riskujeme.

14 min

Šest týdnů ke změně

Uvízli jste v myšlenkové pasti? Přečtěte si, jak se osvobodit.

9 min

Doba postfaktická

Média a sociální sítě mění naše vnímání toho, co je důležité a co je vůbec …

30 min

Jak se léčí duše

Pevný řád života v léčebně mi dal bezpečný rámec pro uzdravování.

7 min

23. 12. 2015

Hledám svoji cestu
Seriál

Podněty a inspirace k nalezení vlastního směru na cestě ke štěstí.

Více autorů

  • Štěstí