Foto: Thinkstock.com
odemčené

Jak šťastné je vaše tělo?

Zajímat se o zdraví našich blízkých znamená vzít v úvahu jejich fyzický i psychický stav.

Lenka Nováková

Lenka Nováková
Kouč

5. 4. 2013

Ze seriálu: Hlava a tělo

Štěstí je pro každého člověka něco jiného, ale malé i velké okamžiky mají něco společného. Ten, kdo naplno prožívá radost nebo ponoření do svého nitra, je většinou i v souladu se svým tělem. Tělo nepůsobí potíže, prostě tu je.

Tělesné štěstí je křehký stav, který může být snadno narušen. Vzájemný vztah těla i ducha je znám už tisíce let, ale poslední poznatky vědy poskytují důkazy, jak toto propojení funguje a jak bezprostředně mohou pocity, ať negativní nebo pozitivní, ovlivňovat tělo na úrovni orgánů, nervových drah, krevního řečiště a dokonce i na úrovni molekul.

Tělo a duše jsou spojené nádoby, když vyčerpáte jednu, automaticky čerpáte i z druhé. Chcete‑li naopak jednu uzdravit, musíte se postarat i o tu druhou, abyste uspěli. Nemoc není fér.

Moje maminka prodělala dvě onkologická onemocnění a tatínek po infarktu by tu bez kardiostimulátoru už dávno nebyl. Ani jeden z nich neměl možnost volby, byli postaveni před hotovou věc: před svou ne‑moc a před svou bez‑moc. Oba vědí, jaké to je, hrábnout si na dno, a oba snadno propadají panice, že země pod nimi už se zase chvěje.

Pane doktore, co se to se mnou děje?

Slavný americký kardiolog Bernard Lown ve své knize Ztracené umění léčit popisuje případy pacientů, kteří za ním přišli vystrašení a plní pochmurných představ. „S velkým ohromením jsem pozoroval, že tyto emoce jsou do značné míry podmíněny tím, co jim řekl jejich ošetřující lékař.“

Mým rodičům se sice daří dobře, a přesto je pro ně kontrola v nemocnici stresová záležitost. Často jsem svědkem, jak devastující je pro ně nejistota způsobená nejasným vysvětlením od lékaře nebo výsledky vyšetření bez komentáře.

Podle informací z Evropské unie tomu, co jim říká lékař, rozumí jen 20 % pacientů.

Prožívají silný pocit ohrožení a ani se nedivím, že v tak silných emocích si nepamatují si pokyny, co je čeká a jaký režim by měli dodržovat. Přehlížení jejich pocitů neodpovídá jejich očekáváním a potřebám. Pro ně je kromě dobré orgánové péče důležité, aby byly vnímány a brány vážně i jejich psychické obavy, aby o ně bylo empaticky pečováno.

Nemocný člověk potřebuje léčbu, útěchu a podporu. Je jednoduché definovat, co by měli dělat jejich lékaři. Těžší je přiznat si, že když svět není ideální, je i na mně, zda si přiznám svou zodpovědnost a ke své roli dítěte převezmu i roli psychické opory. Vědci prokázali, že ženy s nádorem, které měly pocit, že jsou málo milovány, umíraly dvakrát častěji ve srovnání s těmi, které cítily, že jsou chráněny a milovány.

Vím, že jim nemůžu nahradit lékařskou péči, ale můžu jim poskytnout zázemí. Můžu se pokusit vysvětlit jim jejich zdravotní stav podle jejich schopností informaci porozumět. Potřebují o sobě slyšet zprávu v podobě uklidňující pravdy. To je pochopitelné a jasné, ale kde takovou pravdu vzít?

Protože šlo o moje nejbližší, nezbylo mi než se stát expertem. Nemyslím tím ve zdravotnických informacích, ale ve výběru zdravotnických portálů, kterým můžu věřit.

Každá taková je dobrá, i když… internet je sice plný informací, ale taky nástěnka blbostí. Každý si na něj může pověsit tu svou. Našla jsem jich hodně, vzájemně si často odporovaly, názory laiků versus názory odborníků versus názory alternativních léčitelů. Často společné, kupte si …, je to zázrak, který zabírá na všechno. Jak poznat důvěryhodné zdravotnické portály?

Protože šlo o moje nejbližší, nezbylo mi než se stát expertem. Nemyslím tím ve zdravotnických informacích, ale ve výběru zdravotnických portálů, kterým můžu věřit.

Informace nesmí být využita ke komerčním účelům, měla by se odvolávat na další zdroje, ideálně na vědeckou literaturu. Názor jediného lékaře nestačí, na internetu ani nejsem schopna prověřit, že tento lékař doopravdy existuje a pokud ano, zda si za názorem pověšeným pod jeho jménem doopravdy stojí.

Jistotu bez pochybností mi zaručuje certifikát od renomované švýcarské společnosti HON code. K jeho udělení musí webové stránky splnit velmi přísné požadavky společnosti Health On the Net Foundation.

LabTestsOnline – více než jen knihovna nemocí a laboratorních vyšetření

Svůj zdroj informací jsem našla. Jsou to stránky www.labtestsonline.cz a mají pro mě několik záruk. Jejich obsah – popis 96 nejběžnějších onemocnění a popis 270 laboratorních testů – je psán jednoduchým jazykem a je určen především pro pacienty a zdravotnické pracovníky všech profesí. Jejich nekomerčnost (nikde vám nenabízí nic ke koupi) a důvěryhodnost potvrzuje HON code a mají slovníček pro vysvětlení neznámých pojmů. Původně vznikly v Americe, dnes existují v 13 jazykových mutacích včetně češtiny a čtou si v nich měsíčně 3 miliony pacientů celého světa.

Vyzkoušela jsem svou 78letou maminku a posadila jsem ji před monitor. Chvíli bylo ticho a na mě padly chmury, že takhle to nepůjde, ale pak za mnou přišla s úsměvem do kuchyně a prohlásila, že už pochopila, jak je to s těmi márkry, co jí vyšetřují na onkologii, a že až bude moje dcera těhotná, rozhodně musíme dohlédnout, aby se dostavila na těhotenský skrínink v prvním trimestru.

Využívejte celý web.

Předplatné

Měla jsem radost, že jsem se rozhodla správně, ale z jejího úsměvu jsem pochopila ještě jednu věc. A tak od té doby využívám každé příležitosti, abych se se svými rodiči mohla pevně obejmout. Přinejmenším ze zdravotních důvodů.

Více k tématu:
Werner Bartens: Tělesné štěstí – Dobré pocity uzdravují

 

Články k poslechu

Nekonečno v nás

Každý člověk má uvnitř sebe celý vesmír možností. Jak je objevit a naplnit?

9 min

Počkej

Jedeme podle plánu, chceme tolik stihnout. Jenže duše má svoje vlastní tempo.

14 min

Citlivá odvaha

Zdravotní potíže nám přesně ukazují, kde jsme se vzdálili sami sobě.

7 min

Emoce ve třech krocích

Můžeme své emoce přijímat a současně rozhodovat, kdy a jak jim dáme průchod.

16 min

Minulost v nás

Co dělat, když tušíme, že nereagujeme na současnou situaci, ale na svá stará zranění?

18 min

5. 4. 2013

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.