Foto: Thinkstock.com
odemčené

Trpíme chronickým nedostatkem žasnutí?

Kdo má příležitost žasnout, vstřebává více informací a prodlužuje si život.

Barbora Šťastná

Barbora Šťastná
Publicistka

28. 8. 2012

Ze seriálu: Šťastná Bára

Žasnutí prodlužuje život. Tedy ne že bychom se díky němu dožívali vyššího věku. Ale při zážitcích a událostech, které vzbuzují náš úžas, máme pocit, že jedno odpoledne trvalo mnohem déle než například odpoledne strávené v práci nebo ve frontě na poště.

Přišla na to psycholožka Melanie Rudd ze Stanfordské univerzity, která tvrdí, že lidé, kteří často žasnou, jsou taky velkorysejší, nemají stále pocit, že „nemají čas“, a možná jsou i kreativnější a chytřejší…

Myslím, že to je ten důvod, proč se nám první dny na dovolené zdají téměř nekonečné, a potom utíkají pořád rychleji a rychleji. První koupání v moři po několika letech je prostě úžasnější než to sedmé nebo osmé.

Zaručeným způsobem prodloužení času tedy je vyhýbat se rutině a zažívat nové věci. Čas se zpomalí.

Myslím si taky, že právě proto se nám v dospělosti zdá, že v dětství ubíhal čas pomaleji: čím jsme starší, tím méně máme nad čím žasnout.

Steve Taylor ve své knize Making Time dokonce tvrdí, že dítě toho od devíti ráno do půl čtvrté odpoledne stihne prožít tolik jako dospělý za nabitý den trvající dvacet hodin (takže od sedmi od rána do tří v noci; pracovní den pokračující hodně dlouhým večírkem).

Proč? Protože vstřebávají mnohem víc nových informací. Tím zaručeným způsobem prodloužení času tedy je vyhýbat se rutině a zažívat nové věci. Čas se zpomalí…

Uznávám, že cesty tramvají nebo hromady prádla na žehlení, které vyplňují naše všední dny, ty správné důvody k žasnutí neposkytují (každodenní život poskytuje spíše důvody negativní: pohled na výpis z účtu, délka fronty u přepážky, výrazy, které zná a používá vaše desetileté dítě a podobně).

Proto jsem se rozhodla záměrně vyhledávat „žasnoucí“ momenty v každodenním životě a zatím jsem přišla na následující:

  • Západ slunce. Připadá mi fascinující, že něco tak automatického a každodenního, jako je zapadající slunce, stále přitahuje naše pohledy a téměř nevyhnutelně nás dostává do romantické, melancholické nebo filozofující nálady.
  • Bylinky za oknem. Obvykle žasnu především nad jejich životaschopností, která jim dovoluje přežít i přesto, že je třeba celý víkend zapomenu zalévat. Ale dá se nad nimi žasnout i jen tak.
  • Dlouhé a pomalé vaření. Pokaždé žasnu nad tím, že něco nepříliš vzhledného a vábného (hromada cibule a masa na guláš) se téměř bez jakéhokoli zásahu během několika hodin promění v něco lákavého a voňavého.
  • Dětské hry. Pozoruji je nejraději tajně, aby o tom nevěděly, a žasnu nad jejich neuvěřitelnou schopností zabrat se do hry tak, že ztrácejí pojem o světě kolem sebe.

A nad čím žasnete vy?

Mé další postřehy na téma šťastnějšího života najdete na mém Šťastném blogu.

Články k poslechu

Živoucí tělo

Je naší spojkou se světem, přesto ho málokdy doopravdy vnímáme. Jak to napravit?

10 min

Citově mimo

Druhý vás poslouchá, ale jako by neslyšel. Proč se někdy nedokážeme na blízké naladit?

8 min

Ve špatném vztahu

Co nás tam drží? Nevědomky si přehráváme staré vzorce a zranění. Kudy ven?

12 min

Hranice v rodině

Babičky chtějí vídat vnučku častěji, mně jejich přítomnost nedělá dobře.

11 min

Lidoop v zrcadle

Martin Burget přináší zajímavosti z oboru psychologie.

11 min

28. 8. 2012

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.