Foto: Thinkstock.com
odemčené

Nejsmutnější filmy všech dob

Jednou z věcí, která mi doopravdy dělá radost, jsou smutné filmy.

Barbora Šťastná

Barbora Šťastná
Publicistka

17. 1. 2012

Ze seriálu: Šťastná Bára

Možná to je bizarní, ale jednou z věcí, která mi doopravdy dělá radost, jsou smutné filmy.

Nemyslím dojemné romance se slzopudným finále, ale filmy, které jsou opravdu smutné. Nebo temné, depresivní, mrazivé, drásavé, melancholické.

Když jsem na stránkách časopisu Empire objevila žebříček deseti nejdepresivnějších filmů všech dob, ani mě nepřekvapilo, že nejméně pět z nich patří k mým vůbec nejoblíbenějším.

Z depresivního empirovského žebříčku vybírám:

Requiem za sen

Paní ve středním věku (Ellen Burstyn) fatálně propadne práškům na hubnutí, zatímco její syn (Jared Leto) a jeho dívka (Jennifer Connelly) ujedou na heroinu. Film režiséra Darrena Aronofskyho není jenom smutný, je nezapomenutelně děsivý.

Leaving Las Vegas

Nicolas Cage v roli neúspěšného scenáristy‑alkoholika přijíždí do Las Vegas, aby se tam upil k smrti. Pomáhá mu v tom prostitutka (Elizabeth Shue). Ke sladkobolné romanci je sice jen krůček – malý krůček -, ale skončí to tak, jak má. Špatně.

21 gramů

Příběh několika životů, zničených (mimo jiné) tragickou autonehodou, je vyprávěn na přeskáčku. Od tragického finále k výchozí idylce. Výsledek je přímo drásavě smutný.

Hrob světlušek

Čtrnáctiletý sirotek se na konci druhé světové války snaží postarat o svou čtyřletou sestřičku, ale nakonec oba umřou hlady. To vše v podání roztomilých postaviček japonského anime. Když byl film promítán v japonských kinech, diváci pak prý museli povinně zhlédnout ještě jeden, veselejší snímek, aby se vzpamatovali.

Tanec v temnotách

Björk coby česká imigrantka dře od nevidím do nevidím (doslova, protože ztrácí zrak), aby vydělala na operaci očí pro svého syna. Kromě toho, že oslepne, je také nespravedlivě obviněna, odsouzena a oběšena.

… a do smutného Top 10 přidávám:

Prolomit vlny

Emily Watson v roli naivní, nábožensky založené dívky je svým zmrzačeným mužem donucena mít sex s každým, kdo jí přijde do cesty. Dívenka uvěří, že je to vůle Boží.

4 měsíce, 3 týdny a 2 dny

Název filmu udává dobu trvání nechtěného těhotenství rumunské studentky, která se v Bukurešti roku 1987 rozhodla podstoupit ilegální potrat. Film ji sleduje s mrazivě nezúčastněným odstupem.

Vyobcovaná

Šestnáctiletá Xiu Xiu (je to Číňanka, takže vypadá na dvanáct) je v roce 1975 v rámci velké kulturní revoluce poslána na venkov, aby pomáhala nemluvnému pastevci ovcí. Ve snaze zachránit se se stane sexuálních hračkou místních stranických funkcionářů.

Hard Core Logo

Fiktivní dokument o punkové kapele na turné začíná naoko vesele, ale čím déle ho sledujete, tím je vám jasnější, že nemůže dobře skončit.

Melancholia

Režisér Lars von Trier je v tomto výčtu zastoupen hned třikrát. Nejspíš proto, že má s depresí své zkušenosti. Melancholia – přestože končí zničením našeho světa – je film příliš krásný na to, aby mohl být doopravdy depresivní. Do smutného Top 10 patří jako sladko‑smutný dortík na závěr.

A u kterých filmů smutníte vy?

Články k poslechu

Vysoce funkční deprese

Navenek vše zvládáte, máte spoustu aktivit, dobré vztahy. Uvnitř se ale cítíte úplně jinak.

12 min

Nespravedlnost v práci

Míň peněz, horší podmínky, neférové hodnocení. Jak se bránit?

11 min

Důvěřuj procesu

Změna se děje, i když není vidět. Mnohdy pomůže nechat věci jít jejich cestou.

16 min

Nemůžu tě mít

Vídáme se, jsme kamarádi. Nebo cítím něco víc? Jenže druhý už vztah má.

14 min

Vnitřní scénáře

Nebuď důležitý. Takovou zprávu si můžeme odnést z dětství do života. Jak se jí zbavit?

14 min

17. 1. 2012

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.