Foto: Thinkstock.com
odemčené

Dialogy s tělem

Tlumočník, učitel, přítel a rádce. Tím vším může být moje tělo, když se naučím rozumět jeho řeči.

Michal Mynář

Michal Mynář
Psychoterapeut

15. 11. 2012

Ze seriálu: Hlava a tělo

K čemu všemu mi slouží mé tělo, kromě toho, že mě přenáší z místa na místo a umožňuje mi jednat? Omezuje se můj vztah k tělu pouze na vztah řemeslníka k nástroji, kterým tvoří své dílo? Ne, můj vztah k tělu má více rovin a objevuji stále nové. Jejich objevování a zkoumání jsem přijal jako jednu z důležitých výzev mého života.

Tělo je pro mě především moudrý učitel, který vnímá svět jinak než já. Všímá si věcí, jichž bych si já ve svém zahlcení konkrétními detaily nikdy nevšiml, protože pro něj neexistuje nic než tady a teď. Rozvíjí mou všímavost a posiluje mou schopnost správně rozumět tomu, co se aktuálně děje, a pak dovedně a účelně jednat.

Mé tělo je také trpělivým přítelem. To když nechci být sám se svými myšlenkami, které se honí pořád dokola mou myslí a nedají mi pokoj. To, že cítím své tělo a prožívám jej, mi v takových chvílích přináší úlevu a umožní mi spočinout v jednoduchosti prožívané reality: dotyky nohou s podlahou, pozice těla, vůně, zvuky, obrazy… Jak prostý svět oproti co by, kdyby paralelním vesmírům, jež vytváří má mysl!

Každý z nás má ve svém těle učitele, přítele i rádce, ale ne každý umí tyto kvality využívat.

Mé tělo je také jedním ze čtyř mluvčích, díky nimž se mohu spojit se svou intuicí. Pro mě je to navíc ten, jehož oslovení jsou pro mne nejsrozumitelnější. Funguje tak jako rádce a překladatel mezi mým vědomím a tou částí mé mysli, která spoléhá na komplexitu a duševní „zkratky“ a rychle navrhuje novátorské odpovědi na problémy, před kterými občas stojím.

Věřím, že každý z nás má ve svém těle učitele, přítele i rádce, ale ne každý umí tyto kvality využívat. Je to pochopitelné, nikdo nás to nikdy neučil. Přitom hloubka našeho vztahu s vlastním tělem přímo ovlivňuje kvalitu a plnost našeho života i našeho sebeuvědomění. Proto prohlubování vztahu s tělem intenzivně využívám jako nástroj v terapii a proto jsem se rozhodl vytvořit kurz Dialogy s tělem, v němž se mimo jiné inspiruji přístupy Eugene Gendlina (focusing)Babette Rotschildové (somatická terapie traumat) a ve kterém bych vám chtěl zprostředkovat i svou zkušenost.


Články k poslechu

Buď jako voda

Můžeme s jemností měnit svět a přitom zůstat spojeni s vlastní podstatou.

11 min

Pomalá změna

Vražedné životní tempo nezvolníte ze dne na den. A to je dobrá zpráva.

15 min

Objekt zájmu

Druhému se zjevně líbíte, přesto se vás zdráhá oslovit. Co za tím může být?

12 min

Proč pomáháme

Dokážeme udělat něco pro druhé skutečně nezištně, nebo vždy sledujeme vlastní dobrý pocit?

9 min

Nevěř mozku všechno

Když se myšlenky zacyklí v kruhu, může to člověka úplně vyřadit ze života.

11 min

15. 11. 2012

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.