Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu

Ode zdi ke zdi

Než se pokusíme pochopit lidi s odlišným názorem, klidně si na ně můžeme napřed zanadávat.

Ze seriálu: Jednohubky

Dospělý a zralý člověk je moudrý, kultivovaný a vyrovnaný. Absolutního klidu dosáhne těsně předtím, než se nad ním zaklapne víko rakve.

Uplynulý týden se nesl v duchu hledání rovnováhy mezi extrémy: mohli jsme si přečíst, jak škodí, když je něčeho příliš mnoho či naopak příliš málo. V poradně (a bohaté diskusi u ní) se pak řešilo, jaké chování je málo či dost dospělé.

Při pohledu na články, které čekají na zveřejnění, můžu prozradit, že v hledání té správné pozice mezi extrémy budeme pokračovat: podíváme se, co se pod vlivem aktuálních událostí děje v hlavě sluníčkáře, a na pravou míru uvedeme pár mýtů o psychosomatice.

Princip rovnováhy považuju za velmi užitečný a fandím mu. Proto jsem se rozhodla věnovat dnešní zamyšlení právě extrémům a krajním mezím. Myslím si totiž, že to někdy schytávají až příliš.

Jak se hledá zlatý střed

Vyhraněné názory mají své kouzlo. Podněcují k přemýšlení, dokážou rozproudit debatu. Je to trochu jako hodit do vody šumák: myšlenka začne reagovat s okolím, je kolem toho spousta bublin a někdy i menší poprask.

Každý takový střet má v sobě určitý energický potenciál: jakmile se uvolní, uklidní se i hladina. V diskusi přijde okamžik, kdy už není co dodat – výměna končí. Zlatý střed je vlastně tak trochu nuda.

Když se na to podíváme čistě z osobního hlediska, k čemu nám krajnosti slouží?

  • K vyrovnání. Pokud žijeme delší dobu jednostranně (příliš pracujeme, jsme moc „v hlavě“ nebo se naopak utápíme v emocích…), může se stát, že se opačná stránka přihlásí o slovo a život nás přiměje věnovat pozornost tomu, co jsme zanedbávali.
  • K lepšímu pochopení. Představu o tom, co je štěstí nebo spokojenost, si uděláme nejlépe skrze dotek s jejich protikladem. Na polaritách a vyjednávání mezi nimi není založeno jen naše myšlení, ale i prožívání pocitů.

Pohyb mezi polaritami a vyjednávání optimální pozice mezi nimi může mít podobu vnitřní práce na sobě – objevování protipólů je tak pro člověka cestou k osobní integritě.

Častěji je ale toto psychické dění doprovázeno změnami chování, nezřídka ve stylu ode zdi ke zdi: určitě znáte lidi, kteří si dlouho nechali všechno líbit. Než v sobě našli schopnost ozvat se, když je třeba, prošli si nejprve obdobím, kdy se o svá práva hlásili až příliš vehementně.

28. dubna. - 2. května 2021

Psychická odolnost (seminář)

Psychologie.cz

Užijme si hru

Přes krajnosti se pak v ideálním případě dobereme k rovnováze. A platí to i naopak: k rovnováze dojdeme nejlépe přes protiklady. Je důležité umět zaujmout jasný postoj. Z promluvy typu „někdy je to tak, jindy jinak“ většinou nikdo není moc moudrý.

Než se pokusíme pochopit své bližní s jejich odlišným názorem, klidně si na ně předtím můžeme trochu zanadávat. Než přistoupíme na kompromis, nechme zaznít naplno, co považujeme za dobrý výsledek sami pro sebe. Neustupujme předem jen proto, aby bylo vidět, jak jsme dospělí, vstřícní a kultivovaní.

Je možné, že naše každodenní dramata jsou nakonec jen jakási kolektivní iluze. Že nakonec na tom, jak se rozhodneme a k jakému pólu se přikloníme, zas tak nesejde. Ale naše prožitky jsou skutečné a nejspíš je právě teď k něčemu potřebujeme. Je dobré mít nadhled, ale hru si užije lépe ten, kdo se do ní umí ponořit.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Kdy je konflikt zdravý

Co nám brání jít do konfliktu? Nevěříme vzájemnému vztahu, nevěříme ani sami sobě.

9 min

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Otevřít audio sekci
Jednohubky
Seriál

Postřehy, ohlédnutí, předznamenání. Co by nemělo zapadnout a co se chystá?

Jitka Cholastová

  • Štěstí