Nový audiobook: Milování
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné

Proč je sex důležitý

Co přesně chybí ve vztahu, ze kterého se vytratila vášeň?

Ze seriálu: Jednohubky

Nikdy jste o sexu moc nepřemýšleli, raději se mu věnujete? Jste šťastní lidé a můžete i tento článek s klidem v duši vynechat. Jestli už jste ale do kruhu přemýšlení a hledání souvislostí vstoupili, může být užitečné na chvíli se zastavit a porozhlédnout.

Nedávno vzbudil pozornost dotaz čtenářky Jitky, které po rozchodu chybí sex. Moc bych si přála zažít objetí a vše, co k fyzickému kontaktu mezi mužem a ženou patří, píše Jitka. A tak mě napadlo prozkoumat, co je vlastně to „všechno, co k tomu patří“.

Co nám sex jako součást partnerského vztahu dává? To, co nám chybí, když ho nemáme.

Pustila jsem se tedy do pročítání dotazů v poradně. A vypadá to, že při nespokojenosti s intimní stránkou vzájemného soužití si vlastně každý z nás stýská na něco trochu jiného: lišíme se tím, co pro nás sex znamená.

  • Chybí mi fyzický kontakt, píše TomMám často chuť se s ní milovat, hladit, mazlit…
  • Jsem nešťastný a deprimovaný, přiznává Petr. Mám pocit, že se to na mně nějak duševně podepisuje. Připadám si pak neatraktivní.
  • Nenacházím ve vztahu vzrušení, které potřebuji, říká Alena.
  • Bojím se, že už ho nepřitahuji, svěřuje se MagdalenaVlastně se sama sebe neustále ptám, co dělám špatně, čím jsem ho tak odradila a napadá mě spousta věcí, ale která to je, nevím!
  • Člověk by řekl, že už mě nemá ráda, píše Jakub. Cítím se dost frustrovaně, poníženě a pořád odmítán, přijde mi, že se ponižuju, což začíná mávat i s mým sebevědomím.
  • Připadám si jako sexuální loudil, stěžuje si Karolína. Mám své potřeby. Je to dost frustrující.
  • Jsem frustrovaná a nešťastná, říká PavlínaMám strach, že krom toho, že už mě nechce, se mu začnu protivit i tím, že mi začíná klesat sebevědomí, jsem protivná a hysterická, protože přesně to se začíná pomalu dít…
  • Nejvíce mi chybí láska, shrnuje MarkétaManžel si raději pomůže sám, než by se pomiloval se svou ženou, které to vše moc chybí.

Čím je pro nás tedy sex? Jistě v první řadě přirozenou potřebou – na rozdíl od potřeby vody, spánku nebo jídla ale nejsme ani při delší abstinenci zásadně ohroženi. Bez sexu se dá docela dobře žít. Nebo jinak: uspokojení biologické stránky této potřeby máme každý sám ve vlastních rukou.

Pro člověka ovšem sex nemá výhradně biologický rozměr. Nejde jen o uspokojení, ale také o způsob bytí s druhým a o možnost zakoušet sebe sama jako milující a milovanou bytost.

Chceme prožívat touhu, vzrušení, vášeň a naplnění. Odvrácenou stranou této touhy je často zmiňovaná frustrace. Je lepší cítit touhu a nemoci ji naplnit, nebo vyhasnout a netoužit?

Jak vysvětluje Aleš Borecký, „sexualita je provázána s celou osobností. Není moc reálné změnit pouze přístup k sexu, pokud se nepohnou i jiné psychické struktury. Pokud budou trvat i další problémy, sexualita je nejspíš zobrazí.“ A sexuální stránka vztahu je součástí vztahu jako celku.

Sex je ve vztahu jednou z forem komunikace, chcete‑li jazyků lásky. Jde při něm také o dávání a braní: odmítání sexuálního kontaktu může ukazovat na nerovnováhu v této oblasti, na pocit jednoho z partnerů (nebo i obou), že do vztahu vkládají víc než ten druhý. Sex je také prostor, v němž dáváme najevo svou důvěru a zranitelnost.

V oblasti sexuality se křižuje a sbíhá tolik nitek jako málokde jinde. Do slepé uličky nás může zavést například zaměňování vnitřního nastavení s jeho projevy. Zaměřovat se na „fungující sex“ jako na potvrzení, že náš vztah je v pořádku a my jsme v pohodě – jen proto, že naopak to často platí.

Sexualita je něčím, co objevujeme, nacházíme a ztrácíme v průběhu celého života. Prostorem svobody a radosti, černou skříňkou, krajinou překvapení i tápání.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Pravdy tak akorát

Naučte se dětí správně ptát a podporovat je s citem pro jejich prožívání.

8 min

Strach být sám

Co když si vážně nikoho nenajdu? Je se mnou něco špatně? Jaký život mě čeká …

9 min

Proč tak koukají?

Pocit nedokonalosti může člověka zcela ochromit. Jak nás vidí lidé kolem nás?

5 min

Jak zkrotit své démony

Přestaňte se jim vyhýbat. Přestaňte s nimi bojovat. Raději se s nimi naučte vycházet.

18 min

Malé starosti?

V životě zažiješ horší věci! Zlehčováním problémů dětí a dospívajících jen prohlubujeme neporozumění.

14 min

Otevřít audio sekci
Jednohubky
Seriál

Postřehy, ohlédnutí, předznamenání. Co by nemělo zapadnout a co se chystá?

Jitka Cholastová

  • Štěstí