odemčené

Kotva každodennosti

Když je všechno vzhůru nohama, pohromadě nás drží všední drobnosti.

Jitka Cholastová

Jitka Cholastová
Editorka Psychologie.cz

17. 4. 2016

Ze seriálu: Jednohubky

Zní to možná překvapivě: ke změně patří i kontinuita. Ano, když procházíme ve svém životě změnami, chceme dělat věci jinak – jinak se chovat, jinak prožívat. Ale pořád jsme to my. Stejně jako je důležité vyjít z místa, na kterém reálně jsme, je důležité i v procesu změny a po jejím dovršení být stále sami sebou.

I když máme pocit, že naše nové já je bližší tomu, co považujeme za svou pravou tvář (kterou jsme předtím potlačovali, abychom se zavděčili představám, „jak by se to mělo“), nebo ze své staré kůže prostě vyrosteme a odložíme ji, je na místě přihlásit se k tomu, čím jsme byli dříve, jako ke své součásti.

Dnes už bychom leccos neopakovali a na některé své činy možná ani nejsme kdovíjak hrdí. Přesto by změna neměla být popřením minulosti: vždyť právě tato a ne jiná minulost nás dovedla tam, kde jsme dnes. Když to uznáme, změnou získáme, aniž bychom přitom ztratili svou identitu a integritu.

Každý z nás má asi pár věcí, o které by nechtěl přijít, protože jsou plné vzpomínek.

V životě přicházejí chvíle, kdy je všechno vzhůru nohama. Uprostřed chaosu nás někdy drží pohromadě jediné: každodenní drobnosti. Výhled z okna, SMS od kamarádky, pár slov prohozených na ulici, vůně uličky s pečivem, káva uvařená do hrnku, ze kterého ji máme nejraději.

Pocit bezpečí a stability nám dávají i věci samotné a jejich uspořádání – nejen když procházíme obdobím plným změn. To je důvod, proč není radno uklízet druhému jeho stůl nebo bez domluvy vyhazovat rozbité hračky a zaprášené bezcennosti. Podobné poklady bývají pro majitele cenné nejen samy o sobě, ale i skrze příběhy, které v sobě ukrývají.

I když člověk nelpí na majetku, každý z nás má asi pár věcí, o které by nechtěl přijít, protože jsou plné vzpomínek. Které stěhuje z jednoho bytu do druhého, i když je vlastně má už napořád uložené v krabici. Jednou za čas totiž přijde chuť udělat si kafe a prolistovat stará alba.

Poklady z krabice

Jestli pohodlně sedíte a máte po ruce svůj oblíbený hrnek, ukážu vám pár pokladů. Některé nejspíš rozvíří i vaše vzpomínky: jsou to články, které byly událostí, kolem kterých se zvedla velká diskuse. Články hojně čtené a sdílené, které leckdy díky šeptandě nabraly druhý a třetí dech.

Ani u třetího dechu to nemusí skončit – u takových Omylů pozitivních lidiček naskakují nová a nová čtení od uveřejnění v září 2011 prakticky dodnes. Podobným evergreenem je Manuál introverta: zdá se, že máme rádi články, které nám pomohou pojmenovat různé stránky lidské osobnosti a třeba i zavést prostřednictvím typologie trochu řádu do různorodosti světa. Uchopit a vyložit prožívanou jinakost – není úleva zjistit, že máte vlastnosti nadaných lidí?

Obdivujeme lidi, kteří se s životem statečně perou, kteří něco dokázali, ušli velký kus cesty – někdy doslova. Dozvíme se, co jsme nevěděli o životě v cizině. Jak těžké je naučit se důvěřovat, když máte za sebou nezáviděníhodné dětství. Poznáme lidi, kteří žijí všem navzdory. Silné čtenářské příběhy budí zaslouženou pozornost.

Čtenářské články také ukazují, jakým způsobem náš web nasává talenty a drží je na své oběžné dráze: autory Desatera ideálního muže nebo napohled nenápadného článku Děkuj potkáváte na Psychologii.cz dnes a denně. Ze čtenářů se stávají autoři se vším všudy a dělí se za pochodu nejen o svou moudrost.

Využívejte celý web.

Předplatné

Velkým tématem jsou vztahy, skrytá dramata, prosakující emoce, traumata, křivdy: Cesta citového bezdomovce, bolestně srozumitelná pro tolik čtenářů. Odvrácená tvář touhy promlouvající o nesnadných obdobích. Samčí drama přibližování a odmítání. Z blízkých vztahů si odnášíme šrámy a snadno se pak strhne haló kolem odpouštění.

Dalo by se pokračovat donekonečna, nebo přinejmenším velmi dlouho: v archivu Psychologie.cz je k dnešnímu dni přes 2200 článků a videí a více než tisíc odpovědí v poradně. Staré diskuse jsou pečlivě archivovány. Kdykoli můžete zalovit a dát něčemu nový život: číst, komentovat, sdílet. Tvořit nové příběhy.

Vyzkoušejte na sobě

Zalovte v paměti: jaké poklady byste za nic na světě nedali vy? Co vám pomáhá ukotvit se a získat jistotu v perných časech?

Články k poslechu

Zranění rodiče

Chcete být pro své děti lepší máma nebo táta, než jaké jste měli vy. Na …

16 min

Mobil není dudlík

Jak pomoci k psychické pohodě dětem ve světě mobilů a tabletů? Časový limit nestačí.

9 min

Manipulační imunita

Jak nenaletět manipulaci? Učme se vyznat ve svých emocích a nebojme se jít do konfliktu.

12 min

Živoucí tělo

Je naší spojkou se světem, přesto ho málokdy doopravdy vnímáme. Jak to napravit?

10 min

Citově mimo

Druhý vás poslouchá, ale jako by neslyšel. Proč se někdy nedokážeme na blízké naladit?

8 min

17. 4. 2016

Postřehy, ohlédnutí, předznamenání. Co by nemělo zapadnout a co se chystá?

Jitka Cholastová

  • Sebepoznání
Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.