Videoseriál: Etudy Michala Mynáře
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné

Kotva každodennosti

Když je všechno vzhůru nohama, pohromadě nás drží všední drobnosti.

Jitka Cholastová

Jitka Cholastová
Editorka Psychologie.cz

17. 4. 2016

Ze seriálu: Jednohubky

Zní to možná překvapivě: ke změně patří i kontinuita. Ano, když procházíme ve svém životě změnami, chceme dělat věci jinak – jinak se chovat, jinak prožívat. Ale pořád jsme to my. Stejně jako je důležité vyjít z místa, na kterém reálně jsme, je důležité i v procesu změny a po jejím dovršení být stále sami sebou.

I když máme pocit, že naše nové já je bližší tomu, co považujeme za svou pravou tvář (kterou jsme předtím potlačovali, abychom se zavděčili představám, „jak by se to mělo“), nebo ze své staré kůže prostě vyrosteme a odložíme ji, je na místě přihlásit se k tomu, čím jsme byli dříve, jako ke své součásti.

Dnes už bychom leccos neopakovali a na některé své činy možná ani nejsme kdovíjak hrdí. Přesto by změna neměla být popřením minulosti: vždyť právě tato a ne jiná minulost nás dovedla tam, kde jsme dnes. Když to uznáme, změnou získáme, aniž bychom přitom ztratili svou identitu a integritu.

Každý z nás má asi pár věcí, o které by nechtěl přijít, protože jsou plné vzpomínek.

V životě přicházejí chvíle, kdy je všechno vzhůru nohama. Uprostřed chaosu nás někdy drží pohromadě jediné: každodenní drobnosti. Výhled z okna, SMS od kamarádky, pár slov prohozených na ulici, vůně uličky s pečivem, káva uvařená do hrnku, ze kterého ji máme nejraději.

Pocit bezpečí a stability nám dávají i věci samotné a jejich uspořádání – nejen když procházíme obdobím plným změn. To je důvod, proč není radno uklízet druhému jeho stůl nebo bez domluvy vyhazovat rozbité hračky a zaprášené bezcennosti. Podobné poklady bývají pro majitele cenné nejen samy o sobě, ale i skrze příběhy, které v sobě ukrývají.

I když člověk nelpí na majetku, každý z nás má asi pár věcí, o které by nechtěl přijít, protože jsou plné vzpomínek. Které stěhuje z jednoho bytu do druhého, i když je vlastně má už napořád uložené v krabici. Jednou za čas totiž přijde chuť udělat si kafe a prolistovat stará alba.

Poklady z krabice

Jestli pohodlně sedíte a máte po ruce svůj oblíbený hrnek, ukážu vám pár pokladů. Některé nejspíš rozvíří i vaše vzpomínky: jsou to články, které byly událostí, kolem kterých se zvedla velká diskuse. Články hojně čtené a sdílené, které leckdy díky šeptandě nabraly druhý a třetí dech.

Ani u třetího dechu to nemusí skončit – u takových Omylů pozitivních lidiček naskakují nová a nová čtení od uveřejnění v září 2011 prakticky dodnes. Podobným evergreenem je Manuál introverta: zdá se, že máme rádi články, které nám pomohou pojmenovat různé stránky lidské osobnosti a třeba i zavést prostřednictvím typologie trochu řádu do různorodosti světa. Uchopit a vyložit prožívanou jinakost – není úleva zjistit, že máte vlastnosti nadaných lidí?

4. – 8. května 2022

Psychická odolnost (seminář)

Psychologie.cz

Obdivujeme lidi, kteří se s životem statečně perou, kteří něco dokázali, ušli velký kus cesty – někdy doslova. Dozvíme se, co jsme nevěděli o životě v cizině. Jak těžké je naučit se důvěřovat, když máte za sebou nezáviděníhodné dětství. Poznáme lidi, kteří žijí všem navzdory. Silné čtenářské příběhy budí zaslouženou pozornost.

Čtenářské články také ukazují, jakým způsobem náš web nasává talenty a drží je na své oběžné dráze: autory Desatera ideálního muže nebo napohled nenápadného článku Děkuj potkáváte na Psychologii.cz dnes a denně. Ze čtenářů se stávají autoři se vším všudy a dělí se za pochodu nejen o svou moudrost.

Využívejte celý web.

Předplatné

Velkým tématem jsou vztahy, skrytá dramata, prosakující emoce, traumata, křivdy: Cesta citového bezdomovce, bolestně srozumitelná pro tolik čtenářů. Odvrácená tvář touhy promlouvající o nesnadných obdobích. Samčí drama přibližování a odmítání. Z blízkých vztahů si odnášíme šrámy a snadno se pak strhne haló kolem odpouštění.

Dalo by se pokračovat donekonečna, nebo přinejmenším velmi dlouho: v archivu Psychologie.cz je k dnešnímu dni přes 2200 článků a videí a více než tisíc odpovědí v poradně. Staré diskuse jsou pečlivě archivovány. Kdykoli můžete zalovit a dát něčemu nový život: číst, komentovat, sdílet. Tvořit nové příběhy.

Vyzkoušejte na sobě

Zalovte v paměti: jaké poklady byste za nic na světě nedali vy? Co vám pomáhá ukotvit se a získat jistotu v perných časech?

Líbí se vám Psychologie.cz?

Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo vám můžeme posílat nejzajímavější myšlenky e‑mailem zdarma. Tak se také dozvíte, když něco otevřeme pro všechny čtenáře.

Podpořit a připojit se:

Přístup ke všemu

Nejlepší myšlenky zdarma:

Novinky e-mailem

Články k poslechu

Spokojený mozek

Co dobrého jste pro sebe dnes udělali? Co hezkého jste si dopřáli? Jak jste se …

17 min

Rodinné rovnice

Ženy na mateřské o sobě mnohdy uvažují jako o nákladové položce rodinného rozpočtu.

24 min

Odpuštění

Co potřebujeme od viníka, abychom se mohli uzdravit z traumatu, které nám způsobil?

19 min

Otázky na konci

Tváří v tvář umírání nás nehřejí úspěchy, přesčasy a peníze, ale vědomí blízkosti.

8 min

Ztracení v životě

Všechno zvládneme, se vším si poradíme. Nikdy nedáme najevo křehkost. A uvnitř se trápíme.

22 min

17. 4. 2016

Jednohubky
Seriál

Postřehy, ohlédnutí, předznamenání. Co by nemělo zapadnout a co se chystá?

Jitka Cholastová

  • Sebepoznání