Kdybyste zítra zešíleli, jaký blázen byste byli? Když ho poznáte, možná vám může být užitečný.
Emocionální problémy nebo podivné zážitky máme občas všichni. O velkém a prostupném prostoru mezi zdravím, osobnostním rysem a patologií jsme ostatně společně přemýšleli v mém předchozím článku:
K úvahám o míšení zdraví a nemoci se logicky dostaneme, když přistoupíme na myšlenku, že emoce jsou od původu adaptivní a i symptomy duševních onemocnění se často původně vytvořily v zájmu nějaké ochranné funkce.
Kdybychom si tedy pohráli s úvahou, že každý máme v sobě kousky nejrůznějších poruch nebo potenciál k nim, a to kousky více nebo méně užitečné a více nebo méně obtížné, jaké charakteristiky by byly zrovna u vás nejtypičtější?
Jste křehcí směrem k úzkosti a nervozitě, nebo k rezignaci a bezmoci? Směrem k nedůvěře ve vlastní schopnosti, nebo pokud jde o přijatelnost pro druhé?
Zkuste si projít v duchu svou povahu:
Když se dostanete do krizové situace, co má tendenci se ve vás probudit? Dělá pro vás tato vaše součást někdy i něco dobrého?
Pro někoho je zajímavé si v nepříjemné situaci představit to, co je v něm vyděšené, křehké a selhávající, jako nějakou personalizovanou součást sebe. Třeba jako malé dítě nebo nějakou svoji citlivější část. A uvědomit si, že i to jsem já a nejlépe pro sebe udělám, když i to přijmu a postarám se o to, protože se tím postarám o sebe.
Je to metafora, ale umožňuje se sebou pracovat trošku netypickým způsobem. Když je někdo nervózní a vy mu ještě vynadáte, ať toho okamžitě nechá, většinou to spíš zhoršíte. Když mu řeknete neboj, to zvládnem, snáze ho uklidníte. Platí to i pro naše vnitřní dialogy.
Taková úvaha dává prostor ještě pro jinou – ano, i toto jsem já, ale kromě toho mám i jiné polohy. Kromě toho mám i silnou a odvážnou část mě, která mi pomáhá zvládat v životě podobné i složitější situace.
Využívejte celý web.
PředplatnéMůže ta silná část pomoci protáhnout něčím obtížným a těžkým i tu slabou? Může se postarat o obě?
Jeden z našich lektorů na škole nám říkal, že každý máme v sobě svého šílence. Každý jiného a jinak výrazného.
Cílem hry možná není je zničit a vyhnat, ale nějak se s nimi domluvit.
Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo si nechte ZDARMA zasílat to nejzajímavější e‑mailem – dáme vám také vědět, když něco zajímavého otevíráme pro všechny čtenáře.
Lidé s hraniční poruchou osobnosti trpí pocitem prázdnoty. Jejich vztahy jsou plné bolesti.
12 min
Úzkost je naléhavá zpráva. Poslechněte si, jak jí rozumí psycholog Jan Jakub Zlámaný.
25 min