Ilustrace: Milada Neubergová, www.m-n.cz
odemčené

Epidemie emocí

Vliv na vás možná mají i pocity lidí, které vůbec neznáte. Třeba kamarádi kamarádů.

Nela G. Wurmová

Nela G. Wurmová
Psycholožka

25. 4. 2017

Mnohý Čech by hádal, že kdo má kolem sebe šťastné lidi, ten jim bude jen závidět a propadat se do sebelítosti. Ve skutečnosti je to nejspíš naopak. Emoce se šíří napříč komunitou lidí, ve které se pohybujete. Pokud znáte někoho, kdo o sobě tvrdí, že je šťastný a užívá si života, podle výzkumu je o 15 % větší šance, že budete šťastní i vy sami.

Minule jsme psali o síle spoluprožívání pocitů mezi lidmi. O tom, že každý z nás je od narození naprogramovaný vnímat a cítit to, co cítí druzí, a reagovat stejnými prožitky už na úrovni autonomního nervového systému. Když mluvíte se smutným člověkem a máte spolu opravdový kontakt, cítíte jeho smutek ve vlastním těle.

Podle výzkumů ChristakiseFowlera to platí i při pohledu na komunitu lidí, kteří žijí blízko u sebe a často se vídají. Několik desetiletí sledovali vztahy necelých 5 000 lidí žijících v jedné oblasti a zaměřovali se specificky na pocity radosti a životní spokojenosti.

29. ledna 2025

Od konfliktu k porozumění

Michal Petr

Nasimulovali si celou společenskou síť – kdo je čí kamarád, sourozenec, kdo s kým bydlí… a jednou za čas se lidí ptali, jak spokojení byli v minulém týdnu. Respondenti odpovídali, jak často prožívali minulý týden radost, víru v budoucnost nebo pocit, že si užívají života a že jsou stejně dobří jako jiní lidé.

Zajímavé je, že podle výsledků výzkumu naše prožívání a činy ovlivňují i prožitky lidí, které vlastně neznáme. Spokojení lidé mají tendenci se v komunitě vyskytovat po skupinkách a být propojení.

Pravděpodobnost, že vy sami budete šťastní, je tedy větší, když máte dlouhodobě šťastného kamaráda. Ale zvýší ji i kamarád kamaráda – nebo dokonce spokojený kamarád sestry vašeho souseda. Nejspokojenější účastníci výzkumu byli často lidé, kteří se nacházeli v samém centru velkých společenských sítí.

Darujte předplatné

Koupit

Záleží na častém kontaktu tváří v tvář

Výzkumníci říkají, že spokojenost je něco jako nakažlivá nemoc. Záleží ale údajně na tom, jak často se s kým vídáte. Pokud máte dlouhodobě spokojeného kamaráda ve vzdálenosti do půl míle, podle Christakise a Fowlera máte o 42 % větší šanci, že budete sami spokojení. Pokud bude ale tentýž kamarád dvě míle daleko, bude to jen 22 %.

Zajímavé je, že u spokojeného partnera nebo partnerky spočítali jen 8 %. Nevíme proč. A stejně tak v pracovních vztazích se dlouhodobá spokojenost kolegů nijak zvlášť neodrážela na spokojenosti respondentů. To výzkumníci přisuzovali tomu, že pracovní prostředí je specifické a pohybujeme se v něm v profesních rolích. Naopak asi nijak zvlášť nepřekvapí, že v předchozích výzkumech si Christakis a Fowler všimli, že stejně jako spokojenost se mezi přáteli a příbuznými šíří třeba obezita nebo kouření.

Využívejte celý web.

Předplatné

Je dobré mít na paměti, že výzkumníci neměřili vztah příčiny a následku, ale prostě jen souběžný výskyt nějakého jevu. Je možné najít i jiná vysvětlení než to, že je životní spokojenost nějakým způsobem nakažlivá. Můžeme ji mít jednoduše v genech nebo může mít daná komunita lepší nebo horší podmínky k bydlení, práci a podobně.

Stejně tak se nedá říct, co je příčinou čeho – jestli nejspokojenější lidi najdete přímo v centru sociálních sítí proto, že se lidé kolem nich rádi sdružují, a nebo jsou ti lidé naopak spokojení z toho důvodu, že kolem sebe mají pevnou síť přátel.

V každém případě je to další střípek do mozaiky úvah o tom, že náš svět a naši pocitovou realitu tvoří vztahy, které máme. Jsme společenské bytosti nastavené od prvního nadechnutí k tomu, abychom navazovali kontakt s druhými lidmi. A velmi záleží na tom, do jaké komunity se narodíme nebo jakou si později v životě kolem sebe vytvoříme.

Články k poslechu

Bývalé lásky

Nejste první, s kým se milovali. Jak se vyrovnat s partnerovou minulostí?

11 min

IQ není všechno

Máte pocit, že nejste dost chytří, a proto nezapadáte? Místo v životě si budujeme jinak.

14 min

Náprava vztahových vzorců

Jak se vymanit z vývojového uvíznutí a odložit zátěž minulosti?

14 min

Naostro

První práce, zodpovědnost, závazky. Jak si zvyknout na novou životní fázi?

12 min

Útěcha ve střídmosti

Můžeme si život udělat bohatší tím, že ho o něco ochudíme.

12 min

25. 4. 2017

Ze série: Třikrát do stejné řeky

Hluboké ponory do témat, která ovlivňují a mění naše životy. Autorkou seriálu je psycholožka Nela Wurmová.

Více autorů

  • Sebepoznání
Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.