Spousta lidí má velký problém uvědomit si, co vlastně potřebují. Pomůže krátké cvičení.
Ze seriálu: Třikrát do stejné řeky
Štěstí | Nela Wurmová | 8. 4. 2016
Máte tři minuty? Zkuste si miniaturní cvičení, pomocí kterého se dostanete sami k sobě. Jestli často nevíte, co vlastně chcete, bude se vám hodit dvojnásob.
Můžete jednotlivé kroky zkoušet souběžně se čtením, nebo si prvně přečíst instrukce a cvičení si udělat na závěr se zavřenýma očima.
A teď zkuste všechny vnější podněty odložit a obrátit pozornost dovnitř sebe.
A nakonec jen nenásilně vyzkoušejte, jestli vás napadne, co byste právě teď v tuhle chvíli potřebovali. Dejte si na to chvilku. Nesnažte se to vymyslet, ale počkejte, jestli to přijde samo. Pokud potřebujete něco, co momentálně není možné, je něco jiného, třeba drobnějšího, co pro sebe udělat můžete?
Až budete chtít, znovu se vraťte ke svému dechu, k tomu, jak se tělo dotýká židle a nohy země. Kde jste, co slyšíte, co se kolem vás děje, co vás čeká.
A pak už zbývá se znovu probrat k aktivitě a rozhodnout, co uděláte se svým novým poznáním.
Spousta lidí má velký problém si uvědomit, co vlastně potřebují. Mají pocit, že chtějí jablko, ale ve skutečnosti by jim větší radost udělal chleba. Když jablko získají, je to fajn, ale není to úplně ono. Často to tak bývá i s celkovou péčí o sebe – něco mi chybí, zkouším začít cvičit, je to lepší než nic, ale tak docela to nesedne.
Krátká technika, kterou jste si možná právě vyzkoušeli, vychází z metody focusingu Eugena Gendlina. Pracuje s tělem a moudrostí, která je v něm zakotvená. I v takto drobné podobě nás může po krůčcích učit být sám na sebe hodnější a dobře se o sebe starat.
Proč se nám nedaří dosáhnout změny, i když máme k dispozici všechny potřebné prostředky a informace? V článcích Proč se chceme měnit a Když změna není vidět jsme došli k poznání, že klíč ke změně je schovaný hluboko uvnitř: hlavní je pochopit, co je pro nás dobré. Co potřebujeme. Víte, co od života potřebujete?