Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Lenka Kerdová, YoungRealArt.com

Na okraji života

O všem se dá mluvit. Otevřený rozhovor o možnosti sebevraždy snižuje pravděpodobnost, že k ní skutečně dojde.

Každých 40 vteřin někdo na světě spáchá sebevraždu. Přemýšleli jste někdy, co byste udělali, kdybyste šli po mostě a potkali člověka, který si chce vzít život?

Kevin Briggs pracoval 23 let jako policejní hlídka na mostě Golden Gate, který je ikonou San Francisca. Kromě krásných výhledů na město je most také magnetem pro sebevrahy. A právě hovory s nimi tvořily součást jeho práce.

Své mladší kolegy o setkáních s lidmi na okraji života učí toto:

  1. Poslouchejte, abyste rozuměli. Nevadí, že nevíte, co říct, protože pozorné poslouchání a porozumění je důležitější. A velmi často stačí.
  2. Neargumentujte, že věci přece nejsou tak strašné, protože pak se dotyčný člověk bude cítit nepochopený.
  3. Neobviňujte, protože člověk v krizi má naloženo už tak dost.
  4. Neříkejte, že víte, jak se ten člověk cítí, protože to pravděpodobně nevíte. Pouhou svojí přítomností můžete být tím zlomovým bodem, který lidé potřebují.
  5. Pokud myslíte, že někdo má sebevražedné úmysly, nebojte se klást otázky. Třeba takto: "Četl/a jsem, že někteří lidé za podobných okolností pomýšleli na ukončení života… měl/a jsi někdy taky takové myšlenky?" Lidé se mají tendenci myšlenek na sebevraždu leknout. Často se jí leknou i terapeuti. Otevřený dialog o možnosti sebevraždy ale podle výzkumů snižuje pravděpodobnost, že k ní skutečně dojde.

Zúžené vědomí zablokuje možná východiska

Ve skutečnosti člověk v krizové situaci obvykle nechce umřít. Spíš se ocitne v pasti, ze které nevidí žádnou jinou cestu ven. Nevidí naději a má pocit, že vše je zoufalé a nikdy nemůže být lépe. Zpravidla se předtím snažil o nějaká jiná řešení obtížné situace, ale ta nezafungovala – nebo ne napořád.

Člověk v krizi má určitým způsobem zúžené vnímání. Pod tíhou těžkých emocí neprožívá svět jasně a nevidí možnosti, které mu zbývají. Nedovede rozlišit, co je zabarvené jeho pocity a co je objektivní realita.

Vzít si život je finální řešení, které se už nikdy nedá vzít zpátky. Vždy existují i další cesty, jen někdy potřebujeme pomoc zvenčí, abychom je uviděli. Policista ze San Francisca ostatně mluví i o těch několika málo lidech, kteří skok z mostu přežili: Ve chvíli, kdy začali padat, si uvědomili, že udělali chybu a že chtějí žít.

Pokud se někdy ocitnete vy nebo někdo blízký v krizové situaci, zavolejte pro první pomoc:

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Už nechci být single

Toužím po vztahu a rodině, ale nedaří se. Co je se mnou špatně?

12 min

Osobnost pohlcená disciplínou

Život podle pravítka je předvídatelný a přehledný, chybí mu ale důležitý rozměr.

11 min

Odpusťte svému já

Když něčeho i po letech litujeme, hluboce tím odmítáme část sebe sama. Jak to změnit?

14 min

Otevřít audio sekci
Třikrát do stejné řeky
Seriál

Hluboké ponory do témat, která ovlivňují a mění naše životy. Autorkou seriálu je psycholožka Nela Wurmová.

Více autorů

  • Štěstí