V hněvu je velká vitální a sebezáchovná síla. Pomáhá nám hlásit se o svá práva.
Během života se často naučíme, že hněv je něco špatného nebo nepřijatelného. Jsme zvyklí se hněvu bát, protože umí velice ublížit. A mnoho lidí ho v sobě téměř zadusí – protože zlobit se jim připadá nepřípustné nebo se zdráhají hlásit se před druhými o svá práva. Většinou jsou to lidé, kteří se snaží hlavně druhým vyhovět, zavděčit se a být přijati. Hněv ale není sám o sobě zlý. Ve své primární podobě říká: „Tohle jsem já, tohle potřebuji. Vidíš mě? Vnímáš mě?“
Vzpomeňte si na situaci, kdy jste se naposledy na někoho zlobili.
Hněváme se v čisté podobě zpravidla tehdy, když od druhého cítíme málo respektu. Když máme pocit, že nás přehlíží, nevidí, nevnímá naše potřeby nebo nám přímo ubližuje. Když cítíme ponížení. Nebo máme pocit, že s námi někdo manipuluje.
Jako takový je hněv extrémně důležitá emoce. Dává nám informaci o tom, že potřebujeme někomu stanovit hranice. Sdělit, že jsem lidská bytost, která něco potřebuje, má nějakou hodnotu a není možné s ní zacházet jako s objektem nebo s něčím podřadným.
Podle teorie kanadského psychologa Leslieho Greenberga je hněv ve skutečnosti užitečný a adaptivní, pokud nás vede k tomu asertivně se postavit sám za sebe a zabránit tomu, aby nám druhý člověk ubližoval.
Když si tohle uvědomíme, zaprvé můžeme svůj vlastní hněv ocenit jako sílu, která nám pomáhá postavit se sami za sebe a nenechat druhé, aby nás zneužívali.
Zadruhé v tom můžeme najít návod, jak se zachovat v rozhovoru s člověkem, který se zlobí.
I proto hněv mírní věty jako:
Samozřejmě tehdy a jen tehdy, když je myslíte vážně. Když opravdu chcete porozumět.
Jen pokud člověk sám dovede zachovat nějakou míru klidu, neleknout se konfliktu a nenaskočit na rozzlobenou vlnu, zbude mu dost kapacity na to druhému člověku opravdu naslouchat.
Využívejte celý web.
PředplatnéA i pokud jste sami naštvaní, pořád ještě je možné k druhému přistupovat jako k hodnotné lidské bytosti, která má své dobré důvody a které si vážíte. A to nutně neznamená, že s ním musíte souhlasit. Pohádat se totiž dá i při vší úctě.
Do těchto hloubek půjdeme zítra v článku Jak se správně zlobit...
...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.
Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.
Co nám brání jít do konfliktu? Nevěříme vzájemnému vztahu, nevěříme ani sami sobě.
9 min
Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.
32 min
Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.
65 min
Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.
12 min