Z různých motivačních knížek by člověk snadno nabral dojem, že se musí pořád posouvat, a když se chvíli neposouvá, je to špatně. Ale posun často může nastat jen díky tomu, že mu předcházelo hluché a tiché místo. A někdy neustálý tlak na posun způsobí jen to, že se člověk docela zasekne.
Občas je to vidět i v terapii. Psychoterapeut Ken Evans terapeutický proces přirovnává k tomu, když jel Kolumbus na lodi do Indie. Některé dny byl vítr dobrý a loď postupovala rychle. Jiné dny byla bouřka, vlny tloukly o loď a déšť máčel plachty. Pak byly dny bezvětří, kdy se postup nedařil a vypadalo to, že loď jen stojí na místě. A nakonec Kolumbus nedojel do Indie, ale místo toho objevil úplně nový svět.
V článcích V hlubších vrstvách a Dovolená pro mozek jsme psali o síle zpomalení, zastavení nebo vypadnutí a o tom, že neproduktivní činnosti jsou svým způsobem taky produktivní – a nebo že to bez nich prostě nejde. Souvisí s tím fakt, že i docela hluchá místa do života prostě patří.
Když procházíte těžkým obdobím třeba v práci nebo ve vztahu, taky přijdou dny, které vypadají úplně zbytečně, ale ve kterých prostě nemáte sílu s čímkoliv hýbat. Nebo je to k ničemu. Někdy je prostě situace nastavená tak, že řešíte jednu věc za druhou, jindy musíte o každý centimetr bojovat všemi silami a vypadá to, jako by vám celý svět stál v cestě.
Darujte předplatné
KoupitJistě. Občas člověk v nějaké životní fázi uvízne a nemůže ven. A je dobře, když si řekne o podporu druhých nebo zkouší najít cestu, jak dělat věci jinak. Ale může to být i tak, že ve zdánlivě hluchém období se něco chystá a sbírá. Nebo odpočíváte, než se vrhnete do další vlny řešení potíží. Nebo čekáte, jestli vám nějakou pomoc nebo podnět nepřihrají životní okolnosti.
Zajímavé je, že když svému hluchému období takto porozumíte, přestane tak trochu být hluché a začne dávat větší smysl.
Třeba když dáte výpověď, ale nehledáte aktivně práci, spíš čekáte, jaká příležitost přijde sama od sebe. Nebo když v zaměstnání nejste spokojení, ale zatím nedává smysl nebo je příliš riskantní odejít – i když víte, že jednou určitě najdete něco lepšího. Nebo když řešíte potíž ve vztahu, ale protože se na vaši rodinu valí další těžkost zvenčí, dáte si od řešení na chvíli pauzu a necháte věci tak trochu vyhnít.
Možná se na to všechno dá použít poučka, kterou znám ze sboru: Pomlky jsou taky hudba.