Někdy je člověk v situaci, kdy prostě neví. A netuší, jak z toho vybruslit. Někomu se v takové chvíli může hodit pomůcka, která ho přivede blíž k sobě samému.
1. Hoďte si mincí
Možná to znáte. Zní to jako rada za všechny peníze, ale i tak to zkuste. Co doopravdy chcete, zjistíte podle toho, jak jste spokojení s tím, co vám padlo.
2. Vyberte si nanečisto
Princip je podobný. Nevíte, jestli máte chuť na meruňkovou nebo jahodovou marmeládu? Prostě po jedné sáhněte. A dejte si chvilku, ať se vám usadí, jestli je vám ta volba příjemná, nebo ne. U závažnějších voleb se něco podobného dá udělat v představě: Tak dobře, nastoupím tedy na práva.
3. Co bych dělal/a, kdybych neměl/a strach?
Kdysi jsem potkala paní, která mi řekla: „Většina věcí, které člověk v životě dělá, se dá rozdělit podle toho, jestli je děláš z lásky, nebo ze strachu. Když nevíš, prostě se zeptej – vede mě teď láska, nebo strach?“ Asi to zní hodně idealisticky. A možná je. Ale zeptat se, co bych dělala, kdybych se nebála, může přesto otevřít člověku nové dveře v uvažování.
4. Vyzkoušejte stanovisko pozorovatele
Napište si svoje myšlenky, pocity a tělové reakce ve vztahu k těžkému rozhodnutí. A třeba i „pocity o pocitech“ – jsem naštvaný, že mě to trápí. A pak se na to zkuste podívat jako vnější pozorovatel, jako by to celé byl příběh někoho jiného. Třeba získáte novou perspektivu.
Darujte předplatné
Koupit5. Nechte to uležet
Lidé dost často věří, že čím víc budou o něčem přemýšlet, tím spíš to vyřeší. Je to omyl. Často není možné, aby se ve vás věci přeskládaly, když se jimi pořád zabýváte. Někdy je potřeba dát si čas na „inkubaci“. Zabývat se něčím docela jiným: plít záhony, malovat stěny, jít na dlouhý výlet. Odpočinout si. Od toho a od všeho dalšího. Čerstvý člověk dělá lepší rozhodnutí než takový, který poslední týden točí v hlavě všechny možnosti pořád dokola.
A nakonec může pomoci také jedno uvědomění.
Člověk má obrovskou schopnost adaptovat se na takový stav věcí, jaký je. Za rok bude mnohem víc než na konkrétním rozhodnutí záležet na tom, co jste s ním udělali následně. A i když uděláte něco, co vypadá jako chyba, otevřou se vám možnosti, které byste jinak neměli a za které možná budete v důsledku rádi. Jen prostě takové věci nikdy nevidíme předem.
Více k tématu: Příliš mnoho možností