odemčené

A na čem stojí vaše hodnota?

Většina z nás má v sobě nějakou míru nejistoty. Děláme s ní, co umíme. Někdy nám to škodí.

Nela G. Wurmová

Nela G. Wurmová
Psycholožka

9. 3. 2016

„To je zvláštní. Vždycky, když jsem single, jsem strašně úspěšná. Dosahuju naprosto nemožných věcí. Když mám kluka a ten mi říká, že jsem krásná, vůbec nemám potřebu fičet v práci a prostě jsem spokojená jen tak.“ Své vlastní sebevědomí můžeme podmiňovat ledasčím.

V článku Výkonem k sebelásce jsme řešili situaci, kdy úspěchem a užitečností bojujeme o pocit vlastní hodnoty – nejen před druhými, ale především sami před sebou. Jako bychom vnímali, že si svou existenci, uznání, spokojenost nebo náklonnost druhých musíme něčím zasloužit.

Stává se, že během života povědomí o vlastní hodnotě někde ztratíme. Ať už nás k tomu postrčí rodiče, spolužáci, učitelé nebo třeba partneři. A existují nejrůznější strategie, jak bojovat o zachování vlastního sebeobrazu, jak se snažíme zachovat si tvář sami před sebou. Výkon a pracovní vypětí je jenom jedna z cest.

Schováváme se za masky, za pomoc druhým i do vztahů

Kdo má v sobě hluboce zakořeněno, že se musí hodně činit, aby ho druzí měli rádi, snadno se ocitne v roli pomocníka nebo zachránce. Kdo nezažil dost lásky od rodičů nebo nevidí svou hodnotu sám, může lásku a neustálé potvrzování vyžadovat od partnera.

Někteří lidé předstírají převahu, nezranitelnost i vůdcovské chování. Jiní se staví do role ublížených chudáků, kteří vše myslí dobře, obětují se a nikdo jejich oběti neocení.

Většina z nás má v sobě nějakou míru nejistoty. Děláme s ní zpravidla to nejlepší, co dovedeme a na co zrovna máme. A to, že potřebujeme někam patřit, zažívat úspěch, vnímat ocenění a přijetí od druhých – to je zdravá a přirozená součást toho, že jsme lidé.

Pokud však má člověk narušeno základní povědomí o tom, že jeho existence má cenu sama o sobě, pokud je jeho sebevědomí vratké jako domeček z karet, snáze se nejspíš naježí při každé kritice. Snáze bude lpět na úspěchu vlastních dětí, na oblíbenosti svého partnera nebo na materiálních důkazech vlastního postavení. A snáze se bude chovat nějakým způsobem ne proto, že by mu to vyhovovalo, ale z vnitřní nutnosti.

Zajímá vás víc? Čtěte dál články o sebehodnocení nebo sáhněte po knize Nedostatečný pocit vlastní hodnoty od Heinz‑Petera Röhra.

Články k poslechu

Od všeho utéct

Péče o děti vytahuje na povrch stíny z naší minulosti. Jak se s nimi vypořádat?

13 min

Jak opouštět své sny

Všechno už v životě nestihnete. Nemá smysl rvát to silou. Učme se pouštět.

12 min

Čtení pocitů

Přestaňte své prožitky rozebírat. Naslouchání signálům z nitra vypadá jinak.

7 min

Panovačné dítě

Děti si potřebují osahat svou sílu. A poznat, kde jsou její hranice.

13 min

Jsem nejhorší

Srovnávat se neustále s okolím našemu sebevědomí nepomáhá. Co tedy?

12 min

9. 3. 2016

Ze série: Třikrát do stejné řeky

Hluboké ponory do témat, která ovlivňují a mění naše životy. Autorkou seriálu je psycholožka Nela Wurmová.

Více autorů

  • Sebepoznání
Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.